Blok Zinciri Tabanlı Oylama Bir Zorunluluk Haline mi Geldi?

Binance’nin CEO’su CZ ve Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki demokratik süreçleri iyileştirmek için yeni bir blok zinciri tabanlı oylama sisteminin gerekli olduğu konusunda hemfikir oldu. Ancak bunun uygulanmasının, çoğu kişinin düşündüğü kadar kolay olmayacağı belirtildi.

Tartışmalı 2020 ABD başkanlık seçiminin sonucuyla ilgili uzun süreli belirsizliğe yanıt veren CZ, geliştiricilerin “blok zinciri tabanlı bir mobil oylama uygulaması” oluşturmaları için doğru zaman olduğunu tweetledi.

Böyle bir oylama sisteminin bir seçimin sonucunu teyit etmek için harcanan zamanı azaltacağına dikkat çeken Binance CEO’su, öte yandan seçmenlerin mahremiyetini arttıracağını ve sonuçların geçerliliğiyle ilgili soruları ortadan kaldıracağını savundu.

CZ, yazılımcıları böyle bir sistem üzerinde çalışmaya başlamaya çağırarak bir uygulama geliştirilmesi, en zor adım olan onaylatma işleminin hayata geçirilmesi ve 4 yıl içerisinde 300 milyon kullanıcı bulunması önerisinde bulundu. CEO, herhangi yetenekli bir yazılımcının bunu ücretsiz şekilde yapmayı kabul edeceğini de sözlerine ekledi.

Tweet’i alıntılayarak bunun kolay bir iş olmayacağını belirten Vitalik Buterin ise güvenli bir kriptografik oylama sisteminin oluşturulması sürecinde çok sayıda potansiyel teknik zorluğun yaşanabileceğini hatırlattı. Buterin, kriptografik bir yaklaşımın, “sansür karşıtlığını garantileyebilmek amacıyla en üst düzeye çıkarmak” için kullanılabileceğini açıklasa da bunun mutlaka bir blok zinciri yaklaşımı anlamına gelmediğini belirtti.

Bu tür sistemlerin, her oyun sayılıp sayılmadığı sorusunu çözebileceğini ifade eden Ethereum kurucu ortağı, oyların ilk etapta geçerli olup olmadığını belirleme sorununun ise henüz bu sistemle çözülemeyeceğini açıkladı. Nihayetinde Buterin, mevcut sistemi iyileştirmenin zor olmaması gerektiğini söyledi.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, geçen hafta Cardano’nun bu özel kullanım durumu için “altyapıyı inşa ettiğini” öne sürerek blok zinciri oylamasının doğru yol olduğuna inandığını açıkladı.

  ABD Seçim Yarışı Kızışırken Bitcoin ve Hisse Senetlerinde Patlama

Tahmin edildiği kadar kolay değil

Yine de bu fikre katılmayanlar da ortaya çıktı. MyCrypto CEO’su ve kurucusu Taylor Monahan, mevcut blok zinciri ve kripto para birimi ağlarının karşılaştığı güvenlik sorunlarının sayısı nedeniyle topluluğun “blok zinciri demokrasisine” hazır olmadığını söyledi.

Mevcut engeller kapsamında; ilk coin tekliflerinden (ICO’lar), dolandırıcılardan, ponzilerden, hack’lerden ve güvensiz akıllı sözleşmelerden bahseden Monahan, teknoloji meraklılarının eğlenmek için oynadığı ve manipüle ettiği sahte internet parasını güvence altına almaya yaklaşamayacaklarını belirtti. İnsanların para istediğini, paranın da güç anlamına geldiğini ifade eden CEO, bu gücün de ancak oylarla geleceğinin altını çizdi.

Geçen hafta Overstock şefi Jonathon Johnson, Overstock’un bağlı kuruluşu Medici Ventures tarafından desteklenen oylama uygulaması Voatz’ın 29 Ekim’deki bir kazanç çağrısı sırasında mevcut seçimin karşılaştığı sorunları çözebileceğini söylemişti. Ancak Voatz, güvenlik açıklarını sergilediği için eleştirildi ve MIT güvenlik araştırmacıları bu yılın başlarında uygulamanın siber güvenlik önlemlerini kınadı.

Geçtiğimiz ay Rusya, Waves üzerine kurulu blok zinciri tabanlı bir oylama sistemini başarıyla kullandı ve bu sistem üzerinden neredeyse 300.000 oy kaydetti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın