Aragon kurucu ortağı Luis Cuende, şirketinin geliştirmekte olduğu merkezi olmayan teknolojinin Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında mükemmel bir kullanım alanı bulabileceğini söyledi.

Son aylarda küresel sosyal medya platformları tarafından kullanılan içerik moderasyonu uygulamaları, siyasi yelpazenin her kesiminden insan tarafından eleştirildi. Özgürlük eğilimli seçmenler, bu uygulamaları esasen siyasi olarak doğru sansür uyguladıkları için eleştirirken liberaller ise saldırgan içeriği filtrelemek için yeterince önlem alınmadığını iddia etti. Konu bu noktaya geldikten sonra dün FBI, Michigan valisi Gretchen Whitmer’ı kaçırma planıyla altı kişiyi suçladı. Olayın ardından sanığın eylemlerini özel bir Facebook grubu aracılığıyla koordine ettiği iddia edildi.

Twitter CEO’su Bitcoin ile yakından ilgili

Genel olarak merkezi olmayan teknolojinin sözlü bir savunucusu olan Twitter CEO’su Jack Dorsey, daha önce Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada blok zinciri teknolojisinin internet için oyun değiştirici olacağını belirtmişti. Dorsey dün ise diğer girişimi olan Square aracılığıyla 50 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) satın aldığını açıkladı.

Aragon, merkezi olmayan özerk kuruluşlar veya DAO’lar (merkezi olmayan otonom organizasyonlar) için bir teknoloji yığını sağlar. Aragon’un teknolojisini kullanan daha bilindik DeFi projelerinden bazıları ise AAVE, Curve ve mStable’dır. Ayrıca, adayların bir miktar kripto para yatırması ve ardından merkezi olmayan jüri üyelerinin kararına başvurmaları gereken sanal bir mahkeme için bir çerçeve sağlar.

Tıpkı normal bir mahkeme sisteminde olduğu gibi, kaybeden taraf daha yüksek mahkemeye (Aragon davasında, daha fazla jüri üyesiyle) itiraz edebilir ve sonunda davasını, Cuende’nin dediği gibi, tüm ağın oy kullanabileceği “Yüksek Mahkeme”ye götürebilir. Aragon Mahkemesi hâlâ beta aşamasındadır ve katılımcılar şimdiye kadar yalnızca birkaç temel davayı çözmüşlerdir.

Cuende; sosyal medya platformlarının yaşadığı denetim sorunlarının, teknolojinin olgunlaşmasıyla birlikte Aragon’un teknolojisi için mükemmel bir kullanım durumu sunduğunu açıkladı. Cuende, bu fenomenin etrafındaki kutuplaşmanın, sansürü oluşturan sonucu Twitter’ın kontrol etmesinden kaynaklandığını ve bu sonucun topluluğa bırakılması durumunda ise sonuçların daha çok ılımlı olacağını söyledi.

İlgili Haber:  Bitcoin ile Libra Arasındaki Fark

Kurallar bir taraf tarafından tanımlandığında sansürün, kurallar üzerinde bir fikir birliği sağlandığında ise ılımlılığın hayata geçeceğini belirten Cuerde, Twitter ve Facebook’un kullanıcılar tarafından gerçekten herkes için adil olacak şekilde yönetilmesi durumunda kurallara toplu olarak karar verilebileceğini ifade etti. Neyin yapılıp neyin yapılmayacağına toplu olarak karar verilebileceğini ve bu yöntemin ileriye taşınabileceğini söyleyen Cuende, bunun bugün uygulanabilir bir yöntem olduğunu ve teknolojinin bu yönde ilerlediğini kaydetti.

Cuende, Dorsey’le henüz iletişime geçmediğini ancak yakın gelecekte bunun an meselesi olduğunu söyledi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın