Blokzincir Teknolojisi Online Oylamayı Güvenli Hale Getirebilir mi?

Önemli Gelişmeler

3 Kasım’daki Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimleri süreci oldukça çekişmeli geçse de mağlup olan Başkan Trump’ın seçim sahtekarlığına ilişkin temelsiz ve yanlış suçlamaları tüm prosedürü sarsmıştı. Bağımsız kimlik çözümü firması Evernym’in baş mimarı ve baş bilgi güvenliği sorumlusu Daniel Hardman, blok zincirinin ileride genel olarak oy verme konusunda yardımcı olabileceğini açıkladı.

blank

Blok zinciri teknolojisinin temel olarak seçmenlerin güvenli bir şekilde oy kullanmaları için bir yol sağlayabileceğini ve daha sonra oylar verildiğinde bir kişinin önceki kayıtlarına dayanarak oy kullanma hakkına sahip olduğunu kanıtlamak için bir mekanizma olabileceğini belirten Hardman, blok zincirinin bir seçimde bir oylamayı denetlemeye yardımcı olacak bazı özellikler sağlayabileceğini öne sürdü.

blank

Cumhuriyetçiler aralık ayının başlarında seçim sonuçlarının doğrulanmasına rağmen Biden zaferini kabul etmekte tereddüt etti. Gerekçeler, hatalı veya manipüle edilmiş oylama makineleri suçlamalarından, kritik oylama sitelerinde toplu halde görünen sahte oy pusulaları iddialarına kadar değişiklik gösterdi. Ancak bu suçlamaların hiçbiri mahkemede öne çıkmadı.

Hardman, Pensilvanya ve Arizona’daki seçim zorluklarıyla ilgili son zamanlarda yaşananlara dikkat çekerek daha sağlam bir denetim yapmayı mümkün kılacak belirli blok zinciri özelliklerinin var olduğunu ve temelde sahtecilik gibi şeylerle ilgili endişelerin yatıştırılabileceğini söyledi.

Örneğin, Bitcoin (BTC) gibi halka açık blok zincirlerinde her işlemin değişmez bir genel muhasebeye kaydedilmesinin denetimleri merkezi veya kağıt tabanlı süreçlerden daha kusursuz ve şeffaf hale getireceği belirtilirken böyle bir teknolojiyi seçimlere uygulamanın da oylar için benzer sonuçlar sağlayabileceği kaydedildi.

Herkes yalnızca bir oy kullanabilecek

Model şeffaf ve değişmez görünse de yetkililerin, oyların yalnızca bir kez oy kullanan vatandaşlardan gelip gelmediğini nasıl anlayacağı sorusunu da yanıtlayan Hardman, istenilen şeyin “uçtan uca doğrulama” denen şey olduğunu ifade etti. Bir kişinin sisteme yalnızca bir kez kaydolabileceğini ve bunun, birinin kaydolmak için gelip bugün fiziksel bir seçim mekanizmasında yapacağı şeyleri yapması anlamına geldiğini açıklayan güvenlik sorumlusu, o durumda ehliyetin kontrol edilmesi, resimlerin eşleştirilmesi ve imzaların uyuşup uyuşmadığının kontrol edilmesi gibi şeylerin yapıldığını hatırlattı.

Daha sonra teknolojinin bu başlık altındaki her kişiye yalnızca tek bir oy hakkı verdiğini hatırlatan Hardman, arka uçta, herhangi bir kayıt için tam olarak bir oy kullanabileceğinin kanıtlanmasının gerekeceğinin altını çizdi.

Farklı tehdit faktörlerine dayalı çeşitli çözümler gerektiren son derece karmaşık bir konu olan blok zinciri ile ilgili bir oylama sisteminin, biyometrik tabanlı seçmen tanımlama gibi seçmen sahtekarlıklarını ve kötü amaçlı yazılımları önlemek için belirli bileşenler içerebileceği kaydedildi. Bu konuda bir örnek veren Hardman, Pensilvanya’daki 123 Main Street’ten John Smith’in belirli bir parmak izi olduğu bilindiği takdirde başka birinin onun adına oy kullanmasının oldukça zor olacağını belirtti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte hükümetlerin ve şirketlerin bu tür kişisel bilgileri izlemesinin ve diğer kullanımlar için yararlanmasının önüne nasıl geçileceği meselesi de aydınlatıldı.

Çin’i ve COVID önleme tedbirlerini gizlilik ihlali örneği olarak açıklayan Hardman, ülkenin, halklarının sıcaklıklarını, kimlikleri ve konumlarıyla eşleştirerek izlediğini açıkladı. Seçimler söz konusu olduğunda bu iki soruyu birbirinden ayırmak gerektiğini ifade eden baş güvenlik sorumlusu, sorulması gereken asıl sorunun, kişinin kim olduğundan ziyade sisteme daha önce kayıt yaptırıp yaptırmadığı sorusu olması gerektiğinin altını çizdi.

Bir seçimin bu soruların her ikisinin de sorulmasını gerektiren kısımları olabilse de ikisinin birden sorulmasına gerek olmayan başka bazı durumların da mevcut olduğunu hatırlatan güvenlik sorumlusu, bunların ayrılması durumunda hükümetin bunu yapmasının önüne geçilebileceğini ifade etti.

“Sıfır bilgi ispatı” adı verilen bir blok zinciri teknolojisinden bahseden Hardman, sıfır bilgi kanıtları sayesinde bir kişinin, kimliğini ve özel verilerini gerçekten açıklamadan hesabını doğrulayabildiğini belirtti.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde blok zinciri, tedarik zinciri faaliyetleri gibi bir dizi ana süreçteki kullanışlılığından dolayı popülerlik kazandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Dogecoin Fiyatı, Elon Musk’ın Tweetinden Sonra Yükselişe Geçti

Tesla ve SpaceX CEO'su Elon Musk, ilk "Dogecoin trilyoneri" mi olacak? Piyasa, Musk'ın tweetine olumlu tepki veriyor. Haberin Özeti Dogecoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend