Boğa Koşusu Hız Kaybettikçe Bitcoin İşlem Ücretleri de 2020 Seviyelerine Geriledi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Bitcoin ağındaki hash oranı da son bir yıldaki en düşük seviyesine geriledi.

blank

Haberin Özeti

  • Bitcoin’deki ortalama işlem ücreti bugün 4 Doların altına düştü.
  • 21 Nisan’da Bitcoin, 62.78 Dolarlık bu yılın en yüksek işlem ücretini kaydetmişti.
  • Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücü de son üç aydır düşüyor.

Bitcoin’deki ortalama işlem ücreti bugün 3.92 Dolara geriledi. Bu, 21 Nisan’da kaydedilen 62.78 Dolarlık bu yılın en yüksek işlem ücretine göre oldukça düşük bir seviye.

Bitcoin İşlem Ücretlerindeki Düşüş Ne Anlama Geliyor?

BitInfoCharts verilerine göre, bugünkü Bitcoin işlem ücreti, geçen yıl 23 Aralık’ta kaydedilen 3.61 Dolarlık işlem ücretinden bu yana en düşük değer olarak belirlendi.

Nisan ayında kaydedilen Bitcoin işlem ücreti ise, kripto paranın 12 yıllık tarihi açısından gerçekten de oldukça anormal bir seviye idi. Bitcoin, 14 Nisan’da tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 64.300 Dolara ulaştı. O gün, ortalama işlem ücreti 29 Dolar seviyesinde idi. Bundan sadece bir hafta sonra ise ağda işlenmemiş 130.000’den fazla işlemle birlikte Bitcoin işlem ücreti de 62.79 Dolarlık rekor seviyeye yükseldi. O günlerde Bitcoin fiyatı 55.000 Dolar düzeyine gerilemişti.

Yüksek ücretler, genellikle ağdaki yüksek etkinlikle ilişkilendirilme eğilimindedir. Pek çok insan Bitcoin’e yatırım yapmak için yarıştığında, madencilerden gelen arzı aştıkları için ücretler de yükselir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bugün ise Bitcoin 33.600 Dolar seviyesinde seyrediyor. Bu, Nisan ayında kaydedilen rekor fiyat seviyesinin neredeyse yarısı olsa da; BTC, geçtiğimiz 24 saatte %2.37’lik bir artış kaydederek umut vaat etmeye devam ediyor.

Çin’de Artan Bitcoin Madenciliği Baskısı

Öte yandan son aylarda Bitcoin, özellikle Çin’den gelen bir madencilik baskısı ile de mücadele veriyor. Çin’de Xinjiang ve Sichuan gibi kripto endüstrisi için önem arz eden eyaletlerde madencilik faaliyetleri yasaklandı. Bazı uzmanlar ise Çin’de artan madencilik yasaklarının, devletin kendi dijital Yuan’ını popülerleştirmesi için uyguladığı bir strateji olarak görüyor. Şu anda Pekin’deki 3.000 ATM’de dijital Yuan hizmeti veriliyor.

Tüm bu baskıların ardından, bugün 97.53 Ehash/s hızında olan Bitcoin hash oranı da 2020 yılının Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesinde seyrediyor.

Görünüşe göre Bitcoin tam bir atalet durumunda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend