Boğa Koşusu ile Birlikte 7 Milyar Dolarlık “Kayıp” Bitcoin Ortaya Çıktı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Yıllarca dokunulmadan bırakılan Bitcoinlerin tekrar hareket ettikleri gözlemleniyor.

blank

Haberin Özeti

  • Kaybedildiği düşünülen Bitcoin miktarı, boğa koşusu devam ettikçe düşüyor.
  • Yatırımcılar varlıklarını taşıdığı için kayıp sanılan Bitcoinler tekrar dolaşıma giriyor.
  • Yatırımcılar, onları satmak istiyor olabilir.

Veri ölçümleri sitesi Glassnode’a göre, “kayıp” veya “Hodled” Bitcoin miktarı düşmeye devam ediyor. Şu anda bu miktarın 7.252.161.786 BTC olduğu belirlendi. Bu, bugünün Bitcoin fiyatına göre 209 milyar Dolar değerine denk geliyor.

blank

Kayıp Bitcoinler Hareket Etmeye Başladı

Boğa koşusunun başlangıcından sonra “kayıp” veya HODLed kripto paraların sayısı, Ekim ortasında 217 milyar Dolar seviyesine ulaşmıştı.

Ancak yalnızca son bir buçuk ayda, bu Bitcoin’in 7 milyar Dolardan fazlası dolaşıma girdi ve kayıp olmadığı ortaya çıktı.

“Kayıp” Bitcoin, uzun süredir hareket etmemiş kripto paraları ifade eder. “Hodled” Bitcoin ise uzun vadeli yatırımcılar tarafından boş cüzdanlarda bekletilen kripto paralardır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Glassnode verilerine göre, kaybedilen Bitcoin miktarı son sekiz ayda yavaş yavaş geriliyor. Bunun temel nedeni boğa piyasası. Ayrıca daha öncesinde uzun vadeli yatırımcılar çok sayıda Bitcoin’i ellerinde tutmak isterken, şimdi satmak istiyorlar.

2020 Nisan Ayında Bitcoin Fiyatı 8.799 Dolar Seviyesindeydi

Geçtiğimiz sekiz ayda Bitcoin’in fiyatı %227 arttı: CoinMarketCap verilerine göre Nisan ayı sonunda bir tokenin fiyatı yalnızca 8.799 Dolardı.

Ancak bir miktar Bitcoin sonsuza dek kaybolabilir: Mevcut arzın yaklaşık %20’si veya bugünün fiyatı ile yaklaşık 100 milyar Dolarlık bir kripto para… Bunun nedeni ise insanların özel anahtarlarını kaybetme ihtimali, sabit disklerinin bozulması ve hiç kimsenin söz konusu kripto paraları kurtaramaması gibi çeşitli etkenlerdir.

Ancak Glassnode verilerinin gösterdiği gibi, çok sayıda Bitcoin tekrardan ortaya çıkıyor. 10 yıldan fazla bir süredir tedavülde olmayan Bitcoinlere, “Satoshi dönemi” adı veriliyor. Bunlar, Bitcoin’in sahte yaratıcısı Satoshi Nakamoto hala kripto dünyasıyla iletişim halindeyken üretilen kripto paraları içeriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend