Brent, WTI ve Dubai petrolü gibi petrol türlerini anlayabilmek için öncelikle ham petrolün ne olduğuna bakmamız gerekir. Aşağıda detaylı bir şekilde ham petrolü inceledikten sonra petrol türleri ve bu türler arasındaki farkları inceleyeceğiz.

Ham Petrol Türleri

Ham petrol petrolün çıkarıldığı ve süzüldüğü rengine, kıvamına ve saflığına göre derecelendirildiği alana göre sınıflandırılır. Bugün çok farklı ham petrol türleri olmasına rağmen piyasanın standart ve kıstas noktası olarak kabul ettiği belli başlı bazı türler vardır.

Piyasada kıstas ve nirengi noktası olarak kabul edilen ham petrol türleri; WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman‘dır. WTI petrolü NYMEX, Brent petrolü ICE, Umman petrolü ise DME üzerinde işlem görür. WTI ve Brent petrolü tatlı petroller olarak kabul edilir. WTI Orta Amerika, Brent petrolü ise Kuzey Denizi‘nden çıkarılır. Umman petrolü ise Orta Doğu‘dan çıkan ana petroldür ve WTI ile Brent petrolüne göre daha az tatlı olarak kabul edilir.

Ham petrol fiyatları için başka bir kıstas noktası ise OPEC‘tir. OPEC üyesi ülkelerde çıkarılan toplam ham petrole göre fiyatlar belirlenir. WTI ve Brent petrolüne göre OPEC petrolü daha az tatlıdır ve bu iki petrole göre daha indirimli satılması gerekir. Petrolün en büyük kullanım alanı ulaşımdır. Global çapta motorlu taşıt kullanımı petrole olan arzı doğurur.

Ham petrolü işleyen rafineriler için düşük sülfürlü ya da tatlı dediğimiz petrolden benzin veya dizel yakıtı üretmek yüksek sülfürlü petrolden daha kolaydır. Bu nedenle düşük sülfürlü yani tatlı petrol daha çok tercih edilir.

İlgili Haber:  Kimya ile Simya Arasındaki Fark

Dolayısıyla petrolün nereden geldiğinin ve hangi bölgeden çıkarıldığının önemi vardır. Üretimi daha ucuz ve hızlı olan daha çok talep görür. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol fiyatı arasında da fark vardır.

Piyasayı domine eden ve rafineriler tarafından bilinen petrol türleri; Brent, WTI ve Umman petrolüdür. Rafineriler bu petrolleri daha önce işlediklerinden nasıl olduklarını bilirler.

Brent Petrolü

Bugün dünya üzerindeki petrol anlaşmalarının neredeyse üçte ikisi Brent petrolü üzerinedir. Dolayısıyla Brent petrolü için en yaygın tür diyebiliriz. Günümüzde Brent petrolü derken Kuzey Denizi’nde farklı alanlardan çıkarılan petrol kastedilir. Bu alanlar; Brent, Forties, Oseberg ve Ekofisk‘tir. Bu bölgeden çıkarılan petrol tatlı ve hafiftir. Dolayısıyla benzin ve dizel yakıt üretimi için rafinerilere idealdir. Ayrıca denizden çıkarıldığı için doğrudan deniz üzerinden başka uzak bölgelere gönderimi de kolaydır.

West Texas Intermediate (WTI)

WTI petrolü ABD’de çıkarılan ve boru hattıyla Oklahoma, Cushing’e gönderilen petrollere verilen isimdir. Karada çıkarıldığı için uzak bölgelere gönderimi zor ve masraflıdır dolayısıyla fiyatı daha yüksektir. WTI petrolü de Brent petrolü gibi çok hafif ve tatlıdır. Yine benzin ve dizel yakıt üreticileri için ideal bir ham petroldür. ABD’de tüketilen başlıca petrol türü WTI’dir.

Umman Petrolü

Umman petrolü ya da diper adıyla Orta Doğu petrolü Brent ve WTI petrolüne göre daha ağır ve daha az tatlıdır. Dubai, Abu Dabi ve Umman’dan üretilen karışım ham petrol hem daha ağır hem daha yüksek sülfürlüdür. Dolayısıyla petrol kategorisinde tatlı değil “tuzlu” olarak sınıflandırılır.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here