7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Brezilya, Bitcoin’i Resmi Bir Ödeme Aracı Yapmayı Planlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin ve diğer kripto paraları düzenlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısının önümüzdeki birkaç gün içinde tartışılmak üzere Brezilya Temsilciler Meclisi’ne gelmesi bekleniyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Brezilyalı milletvekilleri, lider kripto para Bitcoin’i resmi bir ödeme aracı yapmayı planlıyor.
  • Brezilya’da tartışılan tasarı, El Salvador’un Bitcoin Yasasına göre bazı önemli farklılıklar içeriyor.

Brezilya milletvekilleri, Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmayı kolaylaştırırken dolandırıcılara ve bilgisayar korsanlarına karşı endüstriyi daha güçlü hale getirecek bir yasal çerçeve oluşturmaya çalışıyor.

Binance indirim kodu

Brezilya’nın Bitcoin Planı

Brezilya yasama organı, geçtiğimiz günlerde kripto paraları düzenlemeyi amaçlayan “Bill 2.303 / 15” adlı yasa tasarısını onayladı. Tasarı, ilk olarak Expedito Netto Yardımcısı tarafından tanıtıldı. Ancak şimdi Solidariedade Partisi’nden Aureo Ribeiro, Bitcoin’e ülkede bir “ödeme aracı” statüsü kazandırmayı amaçlayan güncellenmiş bir tasarı önerdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şu anda, Bitcoin Brezilya’da düzenlenmemiş ve ticarette kullanımı önerilmeyen bir araç olarak faaliyet gösteriyor. Yeni yasa kabul edilirse, ülkede ilk kez Bitcoin’e yasal statü verilmiş olacak. Bununla birlikte tasarı, Bitcoin’in “resmi para birimi” (El Salvador’da olduğu gibi) olarak tanınmasından kaçınıyor; ancak yeni yasada Bitcoin, bir “ödeme aracı” olarak tanımlanabilir.

Ribeiro, tasarının Bitcoin’e Brezilya Reali veya ABD Doları gibi fiat para birimlerinde olduğu gibi Brezilya genelinde kabul edilecek yeterli yasal koruma sağlayacağını öne sürüyor.

Ribeiro konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Buğdayı samandan ayırmak, işlem yapabilmeniz, nereden satın aldığınızı, kiminle ticaret yaptığınızı bilmeniz ve bu varlığa bir ev, araba satın almak veya McDonald’s’a gitmeniz için düzenlemeler yapmak istiyoruz.” dedi.

Ribeiro’nun tasarısı, Expedito Netto Yardımcısı tarafından başlangıçta sunulan bir tasarının yerini alacak.

Brezilya, Bitcoin Yarışını Kazanmak İstiyor

Brezilya, kripto paralara odaklanan yatırım ürünlerinin mevcudiyeti konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ülkenin borsası şu anda dört kripto para ETF’sini listeliyor. Dahası, Nasdaq Kripto Endeks Fonu’nu takip eden HASH11, Brezilya’da en çok işlem gören ETF’lerden biri haline gelmiş durumda.

İlgili Haber:  Tennessee’deki Jackson Şehrinin Belediye Başkanı Scott Conger, Emlak Vergilerini Bitcoin ile Almayı Planlıyor

Brezilyalılar ayrıca şu anda iki Bitcoin ETF’sine ve bir Ethereum ETF’sine yatırım yapabiliyor. Bunun yanında perakende ve profesyonel yatırımcılar için Hashdex ve BLP tarafından yönetilen birkaç kripto yatırım fonu da ülkede hizmet veriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar