26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Brezilya İlk “Yeşil” Bitcoin ETF’sini Başlattı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Brezilya, ülkenin ilk yeşil Bitcoin ETF’si olma özelliği taşıyan BITH11’i hayata geçirdi. Bununla birlikte 4 adet kripto para ETF’si hisse senedi borsasında satın alınabilir duruma geldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin ETF’leri Amerika Kıtasına Yayılıyor

ABD, daha doğrusu SEC, ilk Bitcoin ETF’si konusunda zaman geçirmeye devam ederken durum Amerika kıtasının geri kalanında oldukça farklı görünüyor. Yalnızca ABD’nin komşusu Kanada değil, Brezilya’da da kripto paralar ile ilgili ETF’ler görülmeye başlandı. Bu ETF’ler içerisinde ABD’de bir ilk olan Ethereum ETF’si de bulunuyor. Ayrıca kısa bir süre önce, tamamen Bitcoin’den oluşan ikinci ETF de onaylandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hashdex Nasdaq Bitcoin Reference Price, BITH11 kısa ismi altında Nasdaq’ın Bitcoin fiyat verilerine göre endekslenecek. Böylelikle BITH11, QBTC11 kısa isimli QR CME CF Bitcoin Reference Rate ile rekabet edecek. BITH11 ayrıca Brezilya’nın ilk “yeşil” Bitcoin ETF’si olma iddiasıyla piyasaya çıkıyor. ETF’nin amacı, Bitcoin yatırımlarıyla ortaya çıkan karbon emisyonunu nötr hale getirmek olarak açıklandı. Şirketin, Alman Crypto Carbon Ratings Institute (CCRI) kuruluşunun sağladığı testleri kullanacağı öngörülüyor. BITH11 tarafından yapılacak yatırımların çevreye olan etkileri dikkatli bir şekilde incelenecek. Her yıl şirketin nakit kaynaklarının %0.15’i karbon sertifikalarına ve çevre dostu teknolojilere aktarılıyor.

Brezilya Piyasaya Daha Fazla Çevre Dostu Yatırım Ürünü Sunmak İstiyor

CCRI kuruluşu, Blockchain ağlarının doğaya saldığı karbon değerlerini hesaplayabilmek için dünyaca bilinen bir teknik geliştirdi ve her yıl bu alanda bir rapor oluşturuyor. İşbirliği sayesinde BITH11’in satın aldığı Bitcoin’lerin madencilik sürecinde ortaya çıkan karbon emisyonu ve enerji tüketimiyle ilgili raporlar da yayınlanacak. Bununla birlikte CCRI ayrıca, Bitcoin ağının genelinin kullandığı enerji miktarı ve karbon emisyonu değerleriyle ilgili de bilimsel tahminlerde bulunuyor. CCRI bu raporları ve raporların oluşturulmasına katkı sağlayan bilimsel teknikleri kamuoyuyla paylaşıyor.

İlgili Haber:  Kanada’daki Ethereum ETF Lansmanları Yarın Gerçekleşecek

Brezilya’nın en önemli borsası olan B3’ün yöneticisi Rogerio Santana, yerel medyaya yaptığı açıklamalarında şöyle dedi: “Yeni ETF ile birlikte Brezilyalı yatırımcılar, dünyanın en önemli dijital varlığının fiyatına endeksli bir şekilde yatırım yaparak Bitcoin’in büyüme potansiyelinden yararlanabilecek. Böylece yatırımcılar, direkt olarak kripto para satın almak yerine, denetime tabii olan ve güvenli bir birikim aracına, sürdürülebilirlik de dikkate alınarak ulaşabilecek. Bu ETF’lerin piyasaya gelmesiyle birlikte B3 üzerinde de çevre dostu ürünlere daha fazla yer verebileceğiz.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar