30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Brezilya, Kripto Para ile İlgili Mali Suç Cezalarını Sıkılaştırıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Cezalar, kripto ticaretini ve ödemelerini de düzenleyen yeni bir mevzuatın parçası olarak dikkat çekiyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Brezilya, kripto para ile kara para aklama kapsamındaki bir dizi yeni cezayı onaylayarak endüstriye daha katı düzenlemeler getirmek için çalışıyor.
  • Yasa ile birlikte Brezilya halkının, kripto para odaklı dolandırıcılık faaliyetlerinden korunması amaçlanıyor.

Brezilyalı milletvekilleri, kripto para ile kara para aklama kapsamındaki bir dizi yeni cezayı onaylayarak endüstriye daha katı düzenlemeler getirmek için çalışıyor.

Binance indirim kodu

Kripto Para Yasası Neleri İçeriyor?

Brezilya Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, Çarşamba günü yapılan resmi duyuruya göre, Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların kullanıldığı mali suçlar kapsamındaki cezaları önemli ölçüde “sıkılaştıran” bir yasa tasarısını onayladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

En son düzenleyici değişiklikler, 2303/15 sayılı yasa tasarısının bir parçası olup, para cezasının boyutunu aklanan kara paranın üçte birinden üçte ikisine çıkarıyor. Tasarıda, ayrıca, para cezasına ek olarak, asgari hapis cezasının üç yıldan dört yıla çıkarılması ve azami hapis cezasının da 10 yıldan 16 yıl 8 aya çıkarılması öneriliyor.

Duyuruya göre, tasarının Daire Genel Kurulu tarafından görüşülmesi bekleniyor.

“300 Binden Fazla İnsan Kripto Dolandırıcılık Faaliyetlerinin Mağduru Oldu”

Federal Milletvekili Aureo Ribeiro, yeni yasa tasarısının devletin Brezilyalıları kripto dolandırıcılık faaliyetlerinden korumasına yardımcı olacağını vurguladı ve Rio de Janeiro’da 300.000’den fazla insanın “kripto para ile dolandırıcılık faaliyetlerinden” etkilendiğini belirtti.

Ribeiro konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Düzenleme eksikliği nedeniyle kripto dolandırıcılıklarında insanların gidecek hiçbir yeri yok. Brezilya’da piyasa ilerleyecek ve düzenlenecek. Milyonlarca Brezilyalıyı aldatmak için bu teknolojiyi kullanan vurguncular artık başarılı olamayacak.” ifadelerini kullandı.

Ribeiro, ticaret, cüzdan uygulamaları, borsalar ve ödemeler gibi daha geniş kripto para endüstrisini de düzenleyen tasarının diğer yönleri hakkında ise iyimser konuştu. Ribeiro, tasarı yasalaştıktan sonra Bitcoin’in Brezilya’da “ödeme yöntemi” olarak kabul edilebileceğini de söyledi.

İlgili Haber:  Trump'ın Tiktok ve WeChat Yasağı, Kripto Paralara Eşsiz Bir Fırsat Sunuyor

Brezilya, son zamanlarda kripto para geliştirme ve benimseme konusunda pozitif adımlar attı. Ağustos ayında, Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, devleti, yerel düzenlemeleri yeniden şekillendirerek kripto piyasasını benimsemeye çağırdı. Haziran ayında ise Brezilya Menkul Kıymetler Borsası, bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onayladı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar