20 Mayıs 2022, Cuma
12.5 C
İstanbul

Brezilya’da Yağmur Ormanlarının Yok Olmasına Karşı Blockchain Çözümü

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünyanın en büyük et işleme firması, Brezilya’daki artan ormansızlaşmayı engellemek için blockchain teknolojisini kullanmayı hedefliyor.

Binance indirim kodu

Dünyanın önde gelen et işleme ve paketleme firması olan Brezilya merkezli JBS, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güney Amerika’daki et tedarikçilerinin, ormansızlaşmanın yarattığı kötü etkilerle mücadele etmek adına blockchain teknolojisini kullanacağını duyurdu.

Binance indirim kodu

Şirket, çevrecilerin ülkedeki ormanlık alanların hızla azalması konusundaki endişelerine karşı, 2025 yılına kadar tüm tedarik zincirini blockchain platformuna taşıma sözü verdi. Et üreticilerinin, sığır otlakları oluşturmak için geniş ormanlık alanları temizlemesi nedeniyle Brezilya’daki ormansızlaşmayı hızlandırdığı söyleniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şimdiye kadar Brezilya’daki JBS gibi et paketleyicileri, ormanları yasa dışı olarak kullanan çiftliklerden et tedarik etmeyerek konu ile ilgili tepkilerini gösteriyordu. Bununla birlikte, böylesine bir sistem yeterince caydırıcı etki yapmaktan hayli uzak kaldı.

Ancak JBS, blockchain teknolojisinin bunun için bir çözüm sunabileceğini açıkladı. Amazon yağmur ormanları bölgesinde sosyal ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmek için dün 182.77 milyon dolarlık bir fon başlatıldı. Şirket, önümüzdeki beş yıl içinde 44 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı ve bu yatırımı 2030 yılına kadar 88 milyon seviyesine çıkarmayı hedeflediğini açıkladı.

Yerel ve Uluslararası Firmaların Katılımı Bekleniyor

Raporda, diğer yerel ve uluslararası firmaların projeye katılması ve kalan meblağ kapsamında katkıda bulunmalarının beklendiği belirtildi.

Fonlar, JBS’nin hem doğrudan hem de dolaylı olarak et tedarik ağındaki her tedarikçiyi izleyen kapsamlı bir blockchain sistemi oluşturmasına olanak tanıyacak. Şu anda şirketin dolaylı tedarikçileri izleyemediğini ifade eden JBS CEO’su Gilberto Tomazoni, bu açığı teknolojiyi kullanarak kapatmayı planladıklarını belirtti.

2021 Yılında Başlayacak

Tomazoni, firmanın 50.000 doğrudan tedarikçisinin halihazırda izlendiğini de sözlerine ekledi. Bu arada, JBS’nin söz konusu sistemi 2021’de Brezilya’nın Mato Grosso eyaletinden başlayarak genişletmesi bekleniyor.

İlgili Haber:  Çin'in Yeni Havacılık Şehrini Yönetmek için Blockchain Tabanlı "Akıllı Beyin" Kullanılacak

Raporda yer alan bilgilere göre, söz konusu gelişme, Norveç gibi küresel et ithalatçılarının, ülkenin ormansızlaşmayı engelleyememesi durumunda yatırımlarını Brezilya’dan çekmekle tehdit ettiği bir zaman diliminde gerçekleşti.

Ormansızlaşma, son on yıldan bu yana küresel bir sorun olmaya devam ediyor ve en çok etkilenenler arasında Güney Amerika’daki Amazon yağmur ormanları yer alıyor. Geçen yıla ait veriler, Amazon ormansızlaşmasının en son 2006’da görülen seviyelere tekrardan ulaştığını gösteriyor. Bu nedenle, durumu tersine çevirmek ve yeniden orman zenginliği yaratmak adına büyük bir çaba gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar