5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Brezilyalı “Bitcoin Kralı” 300 Milyon Dolar Değerinde Dolandırıcılık Yaptığı İddiasıyla Yakalandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Cláudio Oliveira, 2019’da 7.000 BTC’yi kaybettiğini bildiren Brezilyalı finans yönetimi şirketi Bitcoin Banco Group’un başkanıydı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • “Bitcoin Kralı” lakaplı Cláudio Oliveira Brezilya’da tutuklandı.
  • Yetkililer ayrıca Oliveira’nın nakit parasına, arabalarına ve kripto cüzdanlarına da el koydu.

Brezilya Federal Polisi, 7.000’den fazla kurbandan en az 1.5 milyar Brezilya reali (yaklaşık 300 milyon Dolar) çaldığı iddia edilen “Bitcoin Kralı” lakaplı Claudio Oliveira’yı tutukladı.

Binance indirim kodu

“Bitcoin Kralı” 300 Milyon Dolar Çaldı

Yaklaşık üç yıllık bir soruşturmanın ardından yetkililer, Cláudio Oliveira’yı tutuklamak için yeterli seviyede kanıt toplayabildiler. Oliveira, kripto para patlaması sırasında fonlarına güvenenlere olağanüstü kârlar vaat ederek adını duyuran popüler finans firması Bitcoin Banco Group’un başkanı olarak biliniyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2019’un sonunda, Bitcoin Banco Group 7.000 Bitcoin’in ortadan kaybolduğunu bildirdi ve adli kurtarma emri için yasal kurumlara başvurdu.

Ancak bu süre zarfında şirket, tokenlerin ortadan kaybolmasının ardındaki nedenleri açıklamakta yetersiz kaldı ve hizmet sunmaya devam etti. Şirket, platformunun güncellenmiş bir versiyonunu sunarak müşterilere tokenlerin orada bulunduğunu garanti etti. Bitcoin Banco müşterileri adına hareket eden bir avukata göre, şirket tarafından ifade edilen tutarlar ile denetlenen verilerin gösterdiği tutarlar arasında çelişkiler tespit edildi. Firma ayrıca sorunu çözebilecek cüzdan verilerini de sağlıklı bir biçimde sağlayamadı.

Oliveira’nın Tüm Varlıklarına El Konuldu

Bütün bunlar olurken, Federal Polis, Bitcoin Banco’yu araştırmak için 90 memurdan oluşan bir görev gücü oluşturdu. “Operation Daemon” adı verilen süreçte, grubun müşterilerinden gelen fonların düzensiz bir şekilde Oliveira’nın kişisel hesaplarına yönlendirildiği tespit edildi.

Federal Polis, Oliveira’yı tutuklamaya ek olarak, lüks arabalarına, büyük miktardaki nakit parasına ve kripto para cüzdanlarına da el koydu.

İlgili Haber:  Golden State Warriors NFT Koleksiyonunu Yayınladı

Polis, Bitcoin Banco Group ve Oliveira’ya karşı kara para aklama, dolandırıcılık ve bazı çeşitli diğer suçlamalarda bulunacağını açıkladı.

Federal Polis ve yabancı ajanslar arasındaki istihbarat alışverişi, Oliveira’nın daha önce benzer suçlardan dolayı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da da soruşturma altında olduğunu doğruladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar