Brezilyalı “Bitcoin Kralı” 300 Milyon Dolar Değerinde Dolandırıcılık Yaptığı İddiasıyla Yakalandı

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Cláudio Oliveira, 2019’da 7.000 BTC’yi kaybettiğini bildiren Brezilyalı finans yönetimi şirketi Bitcoin Banco Group’un başkanıydı.

blank

Haberin Özeti

  • “Bitcoin Kralı” lakaplı Cláudio Oliveira Brezilya’da tutuklandı.
  • Yetkililer ayrıca Oliveira’nın nakit parasına, arabalarına ve kripto cüzdanlarına da el koydu.

Brezilya Federal Polisi, 7.000’den fazla kurbandan en az 1.5 milyar Brezilya reali (yaklaşık 300 milyon Dolar) çaldığı iddia edilen “Bitcoin Kralı” lakaplı Claudio Oliveira’yı tutukladı.

blank

“Bitcoin Kralı” 300 Milyon Dolar Çaldı

Yaklaşık üç yıllık bir soruşturmanın ardından yetkililer, Cláudio Oliveira’yı tutuklamak için yeterli seviyede kanıt toplayabildiler. Oliveira, kripto para patlaması sırasında fonlarına güvenenlere olağanüstü kârlar vaat ederek adını duyuran popüler finans firması Bitcoin Banco Group’un başkanı olarak biliniyordu.

2019’un sonunda, Bitcoin Banco Group 7.000 Bitcoin’in ortadan kaybolduğunu bildirdi ve adli kurtarma emri için yasal kurumlara başvurdu.

Ancak bu süre zarfında şirket, tokenlerin ortadan kaybolmasının ardındaki nedenleri açıklamakta yetersiz kaldı ve hizmet sunmaya devam etti. Şirket, platformunun güncellenmiş bir versiyonunu sunarak müşterilere tokenlerin orada bulunduğunu garanti etti. Bitcoin Banco müşterileri adına hareket eden bir avukata göre, şirket tarafından ifade edilen tutarlar ile denetlenen verilerin gösterdiği tutarlar arasında çelişkiler tespit edildi. Firma ayrıca sorunu çözebilecek cüzdan verilerini de sağlıklı bir biçimde sağlayamadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Oliveira’nın Tüm Varlıklarına El Konuldu

Bütün bunlar olurken, Federal Polis, Bitcoin Banco’yu araştırmak için 90 memurdan oluşan bir görev gücü oluşturdu. “Operation Daemon” adı verilen süreçte, grubun müşterilerinden gelen fonların düzensiz bir şekilde Oliveira’nın kişisel hesaplarına yönlendirildiği tespit edildi.

Federal Polis, Oliveira’yı tutuklamaya ek olarak, lüks arabalarına, büyük miktardaki nakit parasına ve kripto para cüzdanlarına da el koydu.

Polis, Bitcoin Banco Group ve Oliveira’ya karşı kara para aklama, dolandırıcılık ve bazı çeşitli diğer suçlamalarda bulunacağını açıkladı.

Federal Polis ve yabancı ajanslar arasındaki istihbarat alışverişi, Oliveira’nın daha önce benzer suçlardan dolayı Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da da soruşturma altında olduğunu doğruladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend