Brezilyalı Hashdex, dünyanın ilk Bitcoin ETF’sini Bermuda Borsası’na getirmek için Nasdaq ile bir işbirliğine imza atıyor.

Düzenlemeye tabi Brezilyalı fon yöneticisi Hashdex, Bermuda Borsası’nda (BSX) dünyanın ilk kripto varlık takas fonunu (ETF) başlatmak için Nasdaq ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Borsa, 18 Eylül tarihinde ‘Hashdex Nasdaq Kripto Endeksi’ni onayladığını açıkladı. Platformda alım satım işlemleri için 3 milyon E Sınıfı hissenin çıkarılacağını ortaya koydu. Cointelegraph Brezilya yaptığı haberde, Nasdaq ortaklığını ve ETF’yi, Hashdex’in genel müdürü Marcelo Sampaio aracılığıyla doğruladı.

Yerel medya kuruluşu Infomoney’in haberine göre, fon yıl sonuna kadar BSX’te canlı ve işlem görüyor olacak. Rapor, Hashdex’in BSX ile başvuruda bulunma sebebinin, Bermuda’nın kripto dostu düzenlemeleri olduğunu belirtti.

Detaylar lansmanda açıklanacak

Borsada işlem gören fonlar, kurumsal yatırımcıların temel varlıkları ellerinde tutmadan emtialara erişim sağlamaları için düzenlenmiş sigortalı bir araç olma özelliği taşıyor.

ETF ile ilgili daha fazla ayrıntı henüz kamuya açıklanmamış olsa da Hashdex, ürünle ilgili metodolojinin ve diğer önemli bilgilerin Nasdaq tarafından ürünün lansman tarihinde yayınlanacağını belirtti.

Brezilya’nın önde gelen gazetesi Oglobo’ya yaptığı açıklamada Sampaio, ETF’nin lansmanının kripto sektörüne kurumsal yatırımı ilerleteceğini söyledi.

Hashdex şu anda, kripto varlıklarını tutan fonlar da dahil olmak üzere dört fonu kapsayan 46.4 milyon dolarlık varlığın yönetimini elinde bulunduruyor. Firmanın denetçi firması KPMG, birincil finans kurumu Silvergate Bank, kripto varlık saklama görevlileri ise Xapo, Kingdom Trust ve Vo1t olarak belirlendi.

Bu haftanın başlarında, eski Goldman Sachs ve fon yöneticisi Raoul Pal, ABD’de Bitcoin ETF’nin piyasaya sürülmesinin de yakın zamanda gerçekleşeceğini tahmin ettiğini söyledi. Pal, sözlerine şu şekilde devam etti: “Size hayatınızın en büyük önden koşma fırsatını vereceğim. İnsanlar bir hat boyunca EFT alacak. Dolayısıyla içine akacak milyarlarca dolar söz konusu. Her emeklilik planı ona bir miktar para tahsis edecek. Aynı zamanda her aile şirketi ona bir miktar para ayıracaktır. Ve fiyat ne kadar artarsa, o kadar çok miktarı tahsis edecekler.”

İlgili Haber:  Bermuda Borsası Bitcoin ETF'yi Başlatıyor

Hashdex’ten önce neler olmuştu

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son birkaç yılda Winklevoss ikizlerinden, Wilshire Phoenix ve NYSE komisyoncusu Arca’dan Bitcoin ETF’leri için gelen teklifleri geri çevirmişti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın