9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Brezilyalılar, Maaşlarını Kripto Para ile Alabilecek: Yasa Tasarısı Onaylanmak Üzere!

Önemli Gelişmeler

Brezilyalı milletvekili Luizão Goulart, tüm Brezilyalı çalışanların, işverenlerinden kripto para ile ödeme talep etme hakkına sahip olmaları için bir yasa tasarısı hazırladı.

blank

Haberin Özeti

  • Brezilyalı bir milletvekili, tüm Brezilyalı çalışanların, işverenlerinden kripto para ile ödeme talep etme hakkına sahip olmaları için bir yasa tasarısı hazırladı.
  • Ancak yasa tasarısı, kripto ile maaş ödemelerinin yalnızca işçiler ve işverenler arasında “karşılıklı bir anlaşma” sağlandıktan sonra yapılmasını öngörüyor.
  • Tasarı, onay alması halinde bu tarihten 90 gün sonra yasalaşacak.

Brezilyalı milletvekili Luizão Goulart, tüm Brezilyalı çalışanların, işverenlerinden kripto para ile ödeme talep etme hakkına sahip olmaları için bir yasa tasarısı hazırladı.

blank

Kripto Para ile Ödeme

Ancak yasa tasarısı, kripto ile maaş ödemelerinin yalnızca işçiler ve işverenler arasında “karşılıklı bir anlaşma” sağlandıktan sonra yapılmasını öngörüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Yasa tasarı, takas sisteminden resmi para birimlerine ve en sonunda Bitcoin’e (BTC) kadar uzanan “finans evrimini” detaylı bir şekilde açıklıyor ve “tek bir kişiye veya merkezi bir varlığa duyulan bağımlılığı ortadan kaldıran” ademi merkeziyetçilik sistemine odaklanıyor.

Goulart’ın tasarısı yasalaşması halinde, kripto ve resmi para birimi ile alınacak ödeme yüzdelerinin önceden belirlenmesi için işçiler ve işverenler arasında bir anlaşma sağlanacak. Goulart konu ile ilgili açıklamasında, “En önemlisi bu tasarı, ödeme alternatifleri sunarak Federal, Eyalet ve Belediye yönetimlerinin ‘nakit’ sorununun çözümündeki işbirliğine yardımcı olacak ve aynı zamanda önümüzde duran devasa bir piyasa ekonomisini de harekete geçirecek.” ifadelerini kullandı.

Brezilya ve Kripto ile İlgili Cezalar

Goulart, tasarının onaylanmasını talep ederken, “vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştıran ve herkes için iyi bir yaşam kalitesi sağlayan küresel bir ekonomi kurma ihtiyacına” vurgu yaptı. Tasarı, onay alması halinde bu tarihten 90 gün sonra yasalaşacak.

İlgili Haber:  Norveç'in Yalnızca %4'ünün Nakit Kullandığı Açıklandı

Brezilya Temsilciler Meclisi Özel Komitesi geçtiğimiz günlerde kripto para ile ilgili mali suçlara verilecek cezaları düzenleyen bir yasa tasarısını onayladı.

Son düzenleme ile birlikte kripto ile ilgili suçlara verilen asgari hapis cezaları uzatıldı ve kara para aklama cezaları da önemli ölçüde artırıldı. Cezalar, aklanan kara para miktarının üçte birinden üçte ikisine; hapis cezaları ise 10 yıldan 16 yıl 8 aya çıkarıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend