Cambridge Analytica’da çalışmış olan Brittany Kaiser, Donald Trump’ın 2016’daki seçim kampanyasıyla ilgili yasadışı faaliyet iddialarının yer aldığı çeşitli belgeler sızdırdı.

Haberin Özeti

  • Kripto milyoneri Brock Pierce, ABD seçimlerinde başkan adayı.
  • Pierce’in seçim kampanyası yöneticisi Brittany Kaiser, siyasi danışmanlık firması Cambridge Analytica’da görevliydi.
  • Kaiser, Trump’ın 2016’daki kampanyasının bir siyasi eylem komitesi ile yasadışı olarak koordine edildiğini iddia eden çeşitli belgeler paylaştı.

Bağımsız başkan adayı ve kripto milyoneri Brock Pierce’ın seçim kampanyası yöneticisi Brittany Kaiser, Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyası ile onu destekleyen bir siyasi eylem komitesi arasındaki yasadışı koordinasyonu gösteren çeşitli belgeleri sızdırdı.

Peki, Kaiser bu belgeleri nereden aldı? Christopher Wylie’ye ek olarak, Kaiser, Cambridge Analytica’ya bilgi uçuranlardan biriydi: Milyonlarca Amerikalının Facebook kullanıcı verilerini gizlice alıp politik reklamlar için kullanan eski siyasi danışmanlık firmasında iş geliştirme direktörü olarak çalıştı.

İngiltere Parlamentosu önünde ifade veren Kaiser, Trump’ın seçim kampanyası ile Rusya arasındaki gizli anlaşma raporlarını araştıran özel avukat Robert Mueller ile de bir röportaj gerçekleştirdi.

Ama görünüşe göre Kaiser’in hala daha önemli bilgileri var.

800 Sayfadan Fazla Bilgi Sızdırıldı

Kaiser bugün, oylama haklarına ve siyasi katılımı genişletmeye odaklanan ABD merkezli kâr amacı gütmeyen kuruluş Campaign Legal Center’a (CLC) “800 sayfadan fazla yeni belgeyi sızdırdığını” tweetledi.

CLC’ye göre, “Materyallerin çoğu, milyarder Mercer ailesi tarafından kurulan ve yönetilen Cambridge Analytica’nın, Trump’ın 2016 seçimlerini destekleyen Mercer destekli süper Siyasi Eylem Komitesi (PAC) Make America Number 1 arasındaki yasadışı koordinasyonu kapsıyor.”

Belgeler, Cambridge Analytica tarafından bir yandan Trump’ın seçim kampanyası için reklam oluşturma, üretme ve dağıtma konusunda çalışıldığını gösterirken bir yandan da şirketin aynı zamanda Make America Number 1 kuruluşunu güçlendirme çalışmalarının yürütüldüğünü gözler önüne seriyor.

İlgili Haber:  Donald Trump ile Barack Obama Arasındaki Fark

CLC, bu iki faaliyetin bağımsız ele alınamayacağının altını çiziyor. Cambridge Analytica bu işlemleri ayrı tutmadıkça, potansiyel olarak yasalara aykırı hareket etmiş olarak değerlendirilmektedir.

Kaiser, Seçim Yarışında Önemli Bir Dinamik

Kaiser, Temmuz ayında Brock Pierce’in başkanlık kampanyasına katıldı. Desteği sayesinde kampanyaya önemli katkılar sağlandı. Örneğin, #OwnYourData hashtag’ini oluşturmaya yardım etti ve Cambridge Analytica deneyiminin bir sonucu olarak Verilerinize Sahip Çıkın Vakfı’nı (Own Your Data Foundation) kurdu.

Tether stablecoin ve EOS blockchain’in kurucu ortağı Pierce, seçim kampanyasına göre 15 eyalette ve -Columbia Bölgesindeki oy pusulalarında yer alacak. Pierce, tüm Amerikalıları; federal borcu ortadan kaldırmaya, evrensel kazanılmış gelir oluşturmaya, sağlık hizmetlerini uygun fiyatlı hale getirmeye, uyuşturucuya karşı savaşa ve tabii ki dijital para birimlerini kucaklamaya çağırıyor.

Kazanma ihtimali olmasa da, seçim kampanyası yöneticisinin çabaları yarışın dinamiklerini değiştirebilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın