5 Ekim 2022, Çarşamba
18.7 C
İstanbul

BTC-e Kurucusu Alexander Vinnik 5 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Eskiden “Mr. Bitcoin” takma adını kullanan Rusya vatandaşı Alexander Vinnik’in 5 yıllık hapis cezası Perşembe günü Paris’te onaylandı. Büyük bir tazminat talebi ise mahkeme tarafından reddedildi.

Binance indirim kodu

Vinnik’in 5 Yıllık Hapis Cezası Onandı

Paris Temyiz Mahkemesi, Rus vatandaşı Alexander Vinnik’in kara para aklama suçlamasıyla yargılandığı davada 5 yıllık hapis cezasını onadı. Haber kaynağı olarak Rus haber ajansı TASS gösterildi. Vinnik, artık faaliyet göstermeyen kripto para borsası BTC-e’yi işleten kişi olmak ile suçlanıyor. Aynı davada mahkeme 100.000 dolarlık tazminat talebini ise reddetti. Savcılık daha önce daha düşük miktarlarda tazminat talep etmişti. Savcılık, davalı Vinnik’in bu tazminatı ödeyebilecek durumda olup olmadığı konusunda kuşkularını dile getirmişti.

Binance indirim kodu

Kripto Para Borsası BTC-e’nin Kurucusu 2017 Yılından Bu Yana Hapiste

Rus vatandaşı bilişim uzmanı Alexander Vinnik 25 Temmuz 2017 tarihinde Yunanistan’da tatilini yaparken ABD’nin talebiyle gözaltına alınmıştı. Yetkililer Vinnik’i, artık faaliyet göstermeyen kripto para borsası BTC-e aracılığıyla 4 ila 9 milyar dolar arasında miktardaki kara parayı aklamak ile suçlanıyor. Bu yıl 23 Ocak tarihinde Vinnik Fransa’ya iade edilmişti. Nihai karar ise Yunanistan’daki en yüksek mahkeme olan Yunanistan Devlet Konseyi tarafından verildi. Vinnik’in iadesi ayrıca Rusya ve ABD tarafından da talep edilmişti. Yerel medyadaki habere göre Vinnik kendi ülkesine iade edilmeyi tercih ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

BTC-e Bir Zamanlar Bilinen Bir Kripto Para Borsasıydı

2011 yılında Alexander Vinnik ve Aleksandr Bilyuchenko tarafından kurulan BTC-e, 2015 yılında dünyadaki Bitcoin ticaretinin %3’ünü gerçekleştirecek kadar büyümüştü. 25 Temmuz 2017 tarihine kadar faaliyet gösteren BTC-e, Rus rublesi ve Euro karşılığında Bitcoin, Litecoin, Namecoin, Novacoin, Peercoin, Dash ve Ethereum ticareti yapılmasına olanak sağlıyordu.

BTC-e ayrıca kripto para borsası platformu Mt. Gox’un hacklenmesiyle birlikte ele geçirilen çalıntı paraları aklamak ile de suçlanıyordu. Vinnik’in ayrıca 2016 yılında internet dünyasında endişelere neden olan bir fidye yazılımının da geliştiricisi olduğu düşünülüyor. Fidye yazılım bulaşan bilgisayarlar, hacker’ların söylediği hesaba kripto para ile fidye miktarı ödenmedikçe şifreleniyor ve bilgisayarların sahipleri kendi dosyalarına hiçbir şekilde ulaşamıyor. En son ABD’li büyük bir petrol şirketi bu tür bir saldırının kurbanı olmuştu.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar