24 Ağustos 2022, Çarşamba
28.7 C
İstanbul

Rapor: Bitcoin’i En Tepeden Alan Yatırımcıların Çoğu Satış Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 dolara dokunalı neredeyse dört ay oldu ve yeni yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin’i o dönem tepeden alanların çoğu ellerindeki Bitcoin’leri sonradan satmış görünüyor.

Binance indirim kodu

Zincir içi analiz firması Glassnode’a göre, yaklaşık 60.000 dolara satın alınan BTC’lerin yarısından fazlası, yaklaşık 35.000 ila 38.000 dolar arasında yeniden satıldı. Bu arada, birden fazla gösterge, Rusya-Ukrayna savaşı ile başlayan jeopolitik çatışma karşısında bile, bir kısım uzun vadeli yatırımcının BTC’lerini satmayarak dikkate değer ölçüde güçlü elleri olduğunu gösteriyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Glassnode, geçen yıl bazı önemli tarihlerde UTXO Bitcoin’in Gerçekleşen Fiyat Dağılımı ya da kısa adıyla URPD verilerini günümüzle karşılaştırarak raporu oluşturdu. URPD, esasen mevcut Bitcoin’in zincir üzerinde en son hareket ettiği fiyatları izler. Bu veriler, kaç alıcının kâr veya zarar ettiğini belirlemek için faydalı olabilir.

blank

Rapora göre örneğin, 10 Mayıs’ta Bitcoin URPD, 54.000$ ila 60.000$ aralığında yüksek oranda yoğunlaştı ve ardından Glassnode’un “zayıf elden güçlü ele dağıtım olayı” olarak tanımladığı, yeni alıcıların daha deneyimli sahiplere satış yaptığı anlamına gelen büyük bir fiyat düşüşü yaşandı.

Bitcoin Kasım ayında benzer yüksek seviyelere döndüğünde, URPD 35.000$, 47.000$ ve 62.000$ alanlarına daha eşit bir şekilde dağıtıldı. Rapora göre, Mayıs’tan Temmuz’a kadar alım yapan birçok kişi, Ağustos’tan Kasım’a kadar bunları kâr ederek sattı.

blank

Bitcoin’in takip eden aylarda 40.000 doların altına yavaş ve istikrarlı düşüşüne rağmen, dağılım modeli çoğunlukla aynı kaldı. Bununla birlikte, yeniden dağıtımın gerçekleştiği seviye, 60.000 dolardan alanların 35.000 dolara yakınken satış yapmalarıyla yaşandı.

Raporda, zararda olsa bile özellikle bazı yatırımcıların ellerindeki BTC’leri kesinlikle satmadığı da vurgulandı. Örneğin, kripto para borsalarına para yatırma oranları düşerken, para çekme oranları Temmuz ayından bu yana sabit kaldı. Bu da piyasanın giderek satıcıdan çok alıcılar tarafından domine edildiği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar