1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

BTC Fiyatı 36.000 Dolara Yaklaştıkça Bitcoin Ağı Doğrulama Gücü Yeniden Yükselişe Geçti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ağ doğrulama gücü oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı için Bitcoin (BTC) fiyatı rekor sayıları gören tek ölçüm olmuyor.

Binance indirim kodu

Blockchain.com’dan alınan veriler, tahmini yedi günlük ortalama Bitcoin doğrulama gücü oranının şu anda saniyede yaklaşık 148 exahash veya EH/s’de olduğunu ortaya koyuyor. Bu miktar, madencilerin ağın her saniye güvenliğini sağlamak için harcadıkları bilgi işlem gücü miktarını temsil ediyor.

Binance indirim kodu

Zincir içi analitik veri sağlayıcısı Glassnode, 1 Ocak’ta tweet atarak Bitcoin‘in Aralık 2020’de 136 EH/s’lik en büyük aylık ortalama doğrulama gücü oranını kaydettiğini ortaya koyuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Mevcut doğrulama gücü oranının büyümesi, Kasım 2020’nin başından bu yana gözlemlenen ve BTC spot fiyatındaki mevcut yükselişin başlangıcına denk gelen eğilime uygun ilerliyor.

O sıralarda ağın, Sichuan yağmur sezonunun sonunda Çinli madencilerin mevsimsel göçünün neden olduğu büyük bir doğrulama gücü oranı düşüşünden kurtulduğu biliniyor. Düşüşten önce, Bitcoin doğrulama gücü oranı Blockchain.com’dan alınan verilere göre önceki yedi günlük ortalama tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak yaklaşık 146 EH/s’ye çıkmış bulunuyor.

Bitcoin adreslerinin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesinde

Mevcut yukarı doğru doğrulama gücü oranı yörüngesinin devam etmesi durumunda ağın, cumartesi günü gerçekleşmesi gereken bir sonraki yeniden hedefleme döneminde %10’un üzerinde bir yukarı doğru zorluk ayarlaması için gerekli olacağı düşünülüyor.

Doğrulama gücü oranında görülen bu sıçrayış, Bitcoin temellerindeki sürekli iyileştirmelerin sadece bir örneği olarak görülüyor. Ağ kullanımı ve etkinliği gibi diğer ölçümler de artıyor. Coin Metrics’e göre aktif Bitcoin adreslerinin sayısı, Aralık 2017 boğa koşusunda elde edilen yaklaşık 1.19 milyon ile tüm zamanların en yüksek seviyesine yaklaşıyor.

BTC, ekim ayı başlarında 10.000 dolarlık fiyat işaretini aştığından bu yana keskin fiyat artışına da devam ediyor. Piyasa değerine göre en büyük kripto, hafif bir geri çekilme görmeden önce kısa bir süre için 35.000 doların üzerinde yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesi belirliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar