9 Ağustos 2022, Salı
25.6 C
İstanbul

BTC Vadeli İşlemlerinin %45’i İki Hafta İçinde Sona Ererken Bitcoin’in Açık Pozisyonu 8.8 Milyar Dolara Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) fiyatı tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken fiyat %118 artarak 8.4 milyar dolara ulaşsa da son iki aydaki Bitcoin vadeli işlemlerine yönelik açık pozisyon makul ölçüde sabit kalıyor. Bitcoin fiyatının değer kazanmasının ve BTC vadeli işlemlerine yönelik artan açık pozisyonun sonucunda, 29 Ocak’ta tarihi bir 3.8 milyar dolarlık vade sonu bekleniyor.

Binance indirim kodu

Bu kadar büyük bir vadenin dolmasının potansiyel etkisini anlamak için yatırımcıların bunu spot borsalarda görülen hacimlerle karşılaştırması gerekiyor. Bazı veri toplayıcıların, günlük Bitcoin hacmini 50 milyar ile 100 milyar doların üzerinde görüntülemelerine rağmen Bitwise Asset Management tarafından yazılan bir 2019 raporu, birçok borsanın ticaret hacimlerini şişirmek için çeşitli şüpheli teknikler kullandığı gerçeğini ortaya koyuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu nedenle, değişim hacmini analiz ederken en büyük değişimler tarafından sağlanan verilere güvenmek yerine verileri güvenilir veri toplayıcılardan elde etmek daha iyi oluyor.

BTC’nin borsalardaki spot hacmi, son 30 günde ortalama 12 milyar dolara ulaşıyor ve bir önceki aya göre %215 artış gösteriyor. Bu veri, yaklaşan 3.8 milyar dolarlık vadenin, spot BTC günlük ortalama hacminin %35’ine dönüşeceği anlamına geliyor.

Tüm Bitcoin vadeli işlemlerinin %45’inin süresi 29 Ocak’ta doluyor

Borsalar, aylık vadeler sunmalarına rağmen kısa vadeli sözleşmeler için haftalık seçenekler de bulundurabiliyor. 25 Aralık 2020 tarihi, 2.4 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesinin süresinin dolmasıyla rekordaki en büyük vadeye sahip oluyor. Bu miktar, tüm açık pozisyonun %31’ini temsil ediyor ve vadeli işlemlerin yıl boyunca genellikle nasıl yayıldığını gösteriyor.

Genesis Fiyat Dalgalanmalarından elde edilen veriler, Deribit’in 29 Ocak için sona erme takviminin 94.060 BTC’ye sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu alışılmadık yoğunlaşma, sözleşmelerin %45’inin on iki gün içinde sona ermesi anlamına geliyor. Deribit’in genel olarak %85’lik bir pazar payına sahip olduğu bilinmesine rağmen benzer bir etki kalan borsalarda da geçerli oluyor.

Bu yükselişlerden bazıları artık mantıksız göründüğü için özellikle iki haftadan daha az kaldığı düşünüldüğünde, her vadeli işlemin vadesi dolduğunda işlem görmeyeceğini belirtmekte fayda bulunuyor.

İlgili Haber:  SushiSwap Güvenlik Testi Başarılı Geçti

46.000 dolarlık yükselişteki alım opsiyonları ve üzeri artık değersiz görülürken aynı şey 28.000 doların altındaki düşüş satış opsiyonlarında da gerçekleşiyor çünkü bunların %68’i artık fiilen değersiz hale gelmiş bulunuyor. Bu durum, süresi 29 Ocak’ta dolacak olan 3.8 milyar doların yalnızca %39’unun keşfedilmeye değer olduğu şeklinde yorumlandı.

Açık pozisyon analizi geçmiş işlemlerden veri sağlarken çarpıklık göstergesi ise vadeli işlemleri gerçek zamanlı olarak izliyor. Bu gösterge, BTC’nin sadece otuz gün önce 25.000 doların altında işlem görmesiyle birlikte daha da alakalı hale geldiği için bu seviyeye yakın açık pozisyon, düşüşe işaret etmiyor.

Piyasa yapıcılar, yukarı yönlü risk alma konusunda isteksiz

Seçenekleri analiz ederken %30’luk ile %20’lik delta eğimi, en alakalı tek gösterge olarak kabul ediliyor. Bu gösterge, alış ve satış vadeli işlemlerini yan yana karşılaştırıyor.

%10’luk bir delta eğimi alış seçeneklerinin, daha düşük/nötr olan satış seçeneklerine göre bir primle işlem gördüğünü gösteriyor. Öte yandan olumsuz bir çarpıklık, daha yüksek bir aşağı yönlü koruma maliyetine dönüşüyor ve tüccarların düşüş eğiliminde olduğunun bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Bu gösterge, en son düşüş eğilimi ortaya çıktığında Bitcoin fiyatı %15 düştüğü için 10 Ocak tarihinde görülüyor ve bunu, %30’luk ile %20’lik delta eğimiyle 30’u geçen aşırı bir iyimserlik dönemi izliyor.

Bu göstergenin 20’yi aşması, piyasa yapıcıların ve profesyonellerin potansiyel fiyatın artması korkusunu yansıtıyor ve sonuç olarak “yükseliş” kabul ediliyor.

3.8 milyar dolarlık bir vadeli işlemin vadesi heyecan verirken vadeli işlemlerin yaklaşık %60’ı şimdiden değersiz görünüyor. Geriye kalan açık pozisyona gelince, boğaların esasen kontrol altında olduğu düşünülüyor çünkü son fiyat artışıyla fiyatın tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmesi, düşüş seçeneklerinin çoğunu ortadan kaldırmış bulunuyor. Vade sonu yaklaşırken BTC’nin 30.000 ile 32.000 ABD dolar aralığının üzerinde kalması halinde artan sayıda satış vadeli işleminin değerini kaybetmesi bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar