2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

BTC’ye Kıyasla En Büyük Çöküşü Yaşayan Neden XRP Oldu?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Birkaç büyük alternatif kripto para biriminin fiyatı, Bitcoin’in (BTC) geri çekilmesinin ardından 9 Aralık’ta 17.650 dolara kadar düştü.

Binance indirim kodu

XRP ve en iyi DeFi tokenleri olan YFI ile AAVE, son 18 saat içinde %10 ile %20 oranında azalırken BTC de %7’ye kadar düşüş yaşadı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Altcoinlerin kısa vadeli düzeltmesinin arkasında yatan iki ana nedenin, tüccarlar arasındaki mevcut yüksek belirsizlik seviyesi ve genel itibariyle düşük olan hacim olduğu belirtildi.

Altcoinler için kötü haber: Bitcoin fiyatı bir dönüm noktasında

Altcoinler genellikle Bitcoin’in fiyat eğilimini hem yukarı hem de aşağı yönde daha dik fiyat hareketleriyle yansıttıkları için BTC fiyatı yükseldiğinde, altcoinler daha da büyük yükselişler görme eğiliminde oluyor.

Örneğin, Bitcoin’in 23 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmeye başladığı ayda XRP’nin %91 oranında arttığı biliniyor. BTC etrafındaki yükseliş piyasası duyarlılığı, XRP ve Stellar (XLM) dahil olmak üzere piyasa değeri büyük altcoinlerin önemli ölçüde yükselmesine neden oluyor.

Bununla birlikte Bitcoin geri çekilmeye başladığında veya piyasada belirsizlik olduğunda ise altcoinler genellikle keskin düzeltmeler görüyor.

Buna örnek olarak; son 24 saatte Bitcoin’in günün zirvesinden en düşük noktasına doğru gerçekleşen yaklaşık %7’lik inişine karşılık XRP’nin aynı dönemde %15 düşmesi ve BTC’ye kıyasla çok daha büyük bir fiyat düşüşü kaydetmesi veriliyor.

Altcoinler, nispeten daha düşük hacimleri nedeniyle yoğun düzeltmeler görüyor. Bitcoin, büyük bir farkla piyasadaki en likit kripto para birimi olmaya devam ediyor.

Binance’de, BTC/USDT çiftinin 9 Aralık itibarıyla günlük 1.5 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu bilinirken Ether’in (ETH) ve XRP’nin ise Bitcoin’le karşılaştırıldığında sırasıyla 600 milyon dolarlık ve 433 milyon dolarlık günlük işlem hacmine sahip olduğu görülüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin ve Ethereum Ağını Çin mi Yönetiyor?

Bu nedenle daha düşük hacimli kripto para birimleri, BTC düşerken kısa vadede çok daha fazla olumsuz riskle karşı karşıya kalıyor.

Altcoinler yakında iyileşmeye başlayabilir mi?

Bitcoin’in inandırıcı bir şekilde yükselmeye başlaması durumunda altcoinlerin yakın vadede iyileşmesi öngörülüyor. BTC’nin, altcoin piyasasını güçlü bir toparlanmaya götürebileceğine dair bazı işaretler bulunuyor.

Bir kripto para birimi tüccarı olan Scott Melker, son 4 saatlik Bitcoin grafiklerinde daha fazla satın alma hacmine sahip olunduğunu ve bu agresif dip satın almanın devam etmesi durumunda altcoin yükselişi olasılığının artacağını öne sürüyor.

Altcoin piyasasının toparlanması için gerekli olan bir başka katalizörün ise Bitcoin vadeli işlem piyasasında devam eden kısa süreli sıkışma olabileceği kaydediliyor.

Glassnode’un baş teknik sorumlusu Rafael Schultze-Kraft, Binance üzerindeki günlük uzun likidasyonların 130 milyon doları aştığını ve sonuç olarak fiyat düşüşünün uzun bir baskıya neden olduğunu belirtiyor.

Binance’daki uzun pozisyonların günlük likidasyonlarının 130 milyon doları aşması durumunda düşüşü almaya başlayabileceğini düşünen Schultze-Kraft, indirimli BTC biriktirmek için bunun uygun bir strateji gibi göründüğünü söylüyor.

Büyük ve uzun bir daralmanın BTC’nin düşmesine neden olduğu düşünüldüğünde, kısa vadeli bir direnç seviyesi olan 18.600 dolar ile yakın gelecekte kısa bir sıkışma mümkün görünüyor.

Yine de altcoinler için yakın vadede dikkate alınması gereken ilgili ölçütlerden birinin Bitcoin Hakimiyet Endeksi olduğu belirtiliyor. Başlangıçta kasım ayının sonlarında yaşanan düşüşün ardından endeksin hafifçe toparlanmaya başlamasının, XRP ve XLM gibi altcoinler için kısa vadede kötü haberler verebileceği düşünülüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar