26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

Bu 4 Temel Bitcoin Fiyat Ölçümü, Tüccarların Yükseliş İyimserliğini Açıkça Yansıtıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) fiyatı 11 Aralık’ta 17.580 doların düşük seviyesini test ederken bazı analistlerin düşüş tahminlerine rağmen yatırımcılar nispeten sakin kalmayı başardı. Geçen haftanın ticareti, başladığı aynı seviyede bitmiş olsa da Bitcoin’in temelleri daha da güçlü hale geldi.

Binance indirim kodu

Bitcoin’in her yeni yükselişinde yatırımcılar bir tür düzeltme beklemeye başladı. 24.000 dolarlık direnci kırmakta başarısız olmasına rağmen fiyat, 21 Aralık’ta gerçekleşen 22.000 doların altındaki düşüşünden hızla sıçradı. Bu olay satıcılara biraz umut vermiş olsa da olayın detayına inildiğinde tek bir zayıflık işaretinin dahi yer almadığı görüldü.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin hakimiyeti %64.3’ten %67.3’e yükselerek artış göstermeye devam etti. Bu hamle, Dubai merkezli mali danışmanlık firması deVere Group’un 2021’e yönelik 46.000 dolarlık tahmini tarafından desteklendi. Dahası, Chicago Ticaret Borsası’nin (CME) 1.3 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmelerini aşması da BTC piyasalarında artan kurumsal katılımın tartışılmaz kanıtlarını oluşturmaya başladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu haber yatırımcılara daha fazla güven verdi ve Bitcoin’in 20 Aralık’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24.300 dolara ulaşmasına neden oldu.

Geçtiğimiz hafta, Bitcoin ortalama %7.7 yükselen ilk 15 altcoin’den daha iyi performans gösterdi. Daha da önemlisi, altcoinlerin hacmi Bitcoin’in %50’lik artışına kıyasla hayal kırıklığı yarattı. Bu gösterge, BTC’nin 22.500 doları yeni bir destek olarak belirlediği gibi son hakimiyet performansını da güçlendirdiği şeklinde yorumlandı.

Kurumsal yatırımcılar, Bitcoin fiyatı sağlamlaşırken biriktirme yapıyor

Crypto fon yöneticisi Grayscale Investments, 13.3 milyar dolarlık Bitcoin içeren portföyüne agresif bir şekilde BTC eklemeye devam etti.

Geçen hafta Grayscale’in portföyüne 11.620 BTC ekleyerek toplamda toplam 576.650 BTC’ye ulaşması üzerine Grayscale Bitcoin Trust için mükemmel bir hafta daha oldu. Fonun, şu anda 0.00095064 BTC’de bulunan her bir hissenin sahip olduğu efektif BTC üzerindeki primi analiz edildiğinde de benzer bir heyecan görüldü.

Prim son yedi günde %18’den %40’a yükseldi. Bu olağanüstü seviyenin, kısmen ihraç edilen yeni hisselerin geçici olarak durdurulmasıyla açıklanabileceği belirtildi.

Alışılmadık da olsa benzer bir hareket altı ay önce de gerçekleşmişti. Kurumsal müşterilere sunulan teklifin durdurulmasıyla herhangi bir ek talebin ikincil satışlarla karşılanması gerektiği için bu durum daha büyük bir prim için baskı yaratmıştı.

Sürekli vadeli işlem finansmanı sabit kalıyor

Ters takas olarak da bilinen kalıcı sözleşmelerde genellikle her sekiz saatte bir ücretlendirilen yerleşik bir ücret bulunuyor. Finansman oranları, kur riski dengesizliği olmamasını sağıyor. Hem alıcıların hem de satıcıların açık pozisyonu her zaman eşleşse de kaldıraç değişebiliyor.

Alıcılar (uzun vadeliler) daha fazla kaldıraç talep edenler olduğunda, fonlama oranı olumluya dönüyor. Bu nedenle, alıcılar ücretleri ödeyenler oluyor. Bu sorun, özellikle uzun vadeliler için daha fazla talep olduğunda boğa koşusu sırasında geçerli oluyor.

İlgili Haber:  Elon Musk, Yeni Bir Tweet Attı: Dogecoin'in Fiyatı Yükselişe Geçti

Haftada %2’nin üzerindeki sürdürülebilir oranlar aşırı iyimserlik anlamına geliyor. Bu seviye, piyasa yükselişleri sırasında kabul edilebilir görülüyor ancak BTC fiyatı yatay veya düşüş trendindeyse sorun yaratıyor.

Bu gibi durumlarda alıcılardan gelen yüksek kaldıraç, fiyat aniden düştüğünde büyük likidasyon olasılığını arttırıyor.

Bitcoin’in 21 Aralık’taki zayıflığına rağmen haftalık fonlama oranının olumsuz bölgeden nasıl kurtulduğuna dikkat etmek gerekiyor. Bu veriler, hem kısa vade (satış) hem de uzun vade (satın alma) tüccarlarının kabaca aynı kaldıracı kullandığını gösteriyor.

Sosyal ağ etkinliği zirveye ulaştı

TheTie’den alınan veriler, Bitcoin ile ilgili tweetler Aralık 2017’den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaşırken yakın zamanda bir BTC fiyat artışının gerçekleştiğini gösteriyor. Sosyal aktivite göstergesindeki son düzeltmeye rağmen mevcut seviye önceki aya göre %10 daha yüksek kalıyor.

Twitter etkinliğinde görülen önemli artış, güçlü perakende satın almaya eşit olmasa da yükselişini sürdürmeye devam eden kripto paranın kesinlikle daha fazla dikkat çekmesine yardımcı oluyor.

Vadeli işlemlerin alım-satım oranı

Genel piyasa duyarlılığını ölçmenin en iyi yolu, daha fazla faaliyetin alış opsiyonlarından mı yoksa satış opsiyonlarından mı geçtiğini ölçmek olarak kabul ediliyor. Genel olarak, alış opsiyonları yükseliş stratejiler için kullanılırken satış opsiyonları düşüş eğiliminde oluyor.

0.70’lik bir alım-satım oranı, satış opsiyonlarının açık pozisyon oranının yükseliş çağrısında %30 daha fazla geciktiğini ve bu nedenle yükseliş olduğunu gösteriyor.

Buna karşılık 1.20 göstergesi, satış opsiyonlarını %20 oranında destekliyor ve bu da düşüş eğilimi olarak değerlendiriliyor. Unutulmaması gereken noktanın, metriğin tüm takvim ayları da dahil olmak üzere tüm BTC vadeli işlem piyasasını bir araya getirmesi olduğu kaydediliyor.

Bitcoin fiyatı 20.000 doları aştığında yatırımcıların aşağı yönlü koruma arayışına girdikleri görülüyor. Sonuç olarak alım-satım oranı, 19 Aralık’ta 1.08 ile zirveye ulaşıyor. Daha nötrden düşüşe stratejileri tercih eden alışılmadık seviye, gösterge 0.60’a döndüğünde kısa süre sonra geri dönüyor.

Bu, yatırımcıların iyimserliğinin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24.200 doları izleyen %10’luk fiyat düzeltmesinden zarar görmediğini gösteriyor.

Tüccarlar iyimser kalırken Bitcoin 22.500 dolara tutunuyor

Genel olarak, tartışılan göstergelerin her biri hızlı bir şekilde nötr-yükseliş aralığına geri dönüyor ve piyasanın yakın zamanda 21.910 dolarlık düşük bir seviyeyi test ettiği göz önüne alındığında bu nispeten olumlu kalıyor.

BTC 22.500 doların üzerinde tutunduğu için yatırımcılar hızlı bir şekilde güvenlerini geri kazanırken dipten gelen her tutarlı geri dönüş, olumlu bir işaret olarak değerlendiriliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar