30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bu Altcoin 24 Saat İçerisinde 65 Dolardan 0 Dolara İndi! Kripto Tarihinde Bir İlk

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto para piyasalarında bulunan yüksek volalitenin herkes farkındadır. Fiyatları göklere çıkaran ralliler ile portföyleri yerle bir eden çöküşler kripto para piyasalarında oldukça sık karşılaşılan durumlar olarak biliniyor. Kripto para TITAN da tam da bu durumdan mustarip oldu. TITAN aslında bir stablecoin olan IRON’ı destekleyen coinlerden biri olarak biliniyor. IRON, %25 TITAN, %75 ise USDC tarafından destekleniyor. Bununla birlikte TITAN fiyatları 16 saatten kısa bir süre içerisinde 0.000007869 dolara düştü.

Binance indirim kodu

Fiyatlar 65 Dolara Kadar Yükselmişti

Yalnızca 36 saat önce ise bu tokenin fiyatı adeta uçuyordu. 11 Haziran’da 10 dolar olan TITAN, 6 günden kısa bir sürede 65 dolara kadar çıktı. TITAN’ın üzerindeki bu heyecan dalgası aslında coinin madencilik protokolü ve o zamanlar potansiyel gösteren değeri nedeniyle oluşmuştu.

Binance indirim kodu

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu heyecan dalgasının yanında ünlü yatırımcı ve kripto para savunucusu Mark Cuban da TITAN konusuna dahil olmuştu. 13 Haziran’da yazdığı blog yazısında Cuban, TITAN’ın QuickSwap üzerinde bulunan küçük bir LP olduğundan bahsetmişti. Ayrıca Cuban TITAN’ın DAI için likidite sağladığını, bu sayede QuickSwap üzerinden bu iki token arasında çevrim yapılabildiğini söylemişti. Doğal olarak da Cuban’ı takip eden yatırımcılar TITAN’ın sıradaki “patlayacak” coin olduğunu düşündü ve TITAN böylelikle pumplanmış oldu.

TITAN’a yatırım yapanların hayalleri ise 16 Haziran’da fiyatların bir satış dalgasıyla beraber 38 dolara inmesiyle suya düşmeye başladı. İlk satış dalgası bir tür düzeltme olarak düşünüldü ve token kısmi olarak toparlandı ve tekrar 50 dolara yükseldi. Bunun ardından ise coin serbest dalış yaşamaya başladı ve sıfırı tüketene kadar da durmadı.

TITAN Fiyatlarında Yaşanan Bu Durumun Nedeni Ne?

Yaşanan çöküşün ardından çok sayıda insan IRON Finance’ı suçladı ve yatırımcıları kazıkladığını iddia etti. Bazıları ise Mark Cuban’ı bu “dolandırıcılıkta” payı olmakla suçladı. Cuban ise şu açıklamayı yaptı: “Ben de herkes gibi mağdur oldum. İlginç olan şey ise ben TITAN’dan bahsettiğimde kendi TVL değerlerini arttırıyorlardı, sonra ise bu yaşananlar oldu.

İlgili Haber:  Milyarder Mark Cuban'dan Dogecoin İçin Yeni Bir Hamle Geldi!

Gerçekte olan ise komplo teorilerinden daha çok mantığa dayanıyor. Analizcilere göre yatırımcılar mantıklarına göre değil, duygularına göre hareket ettiler. Cuban’ın yazısından sonra hızla pumplanan coin aynı hızda çöktü. İlk atak 200.000 dolarlık bir satış yapan balinalardan geldi ve bu da panik satışlarına neden oldu. Bunun ardından IRON içeriğindeki desteğini kaybetti ve piyasa madenden yeni çıkmış TITAN’lar ile doldu ve fiyatlar da hiç olana kadar düşüş gösterdi.

 

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar