26 Mayıs 2022, Perşembe
24 C
İstanbul

Bu Altcoin Yılın Başından Bu Yana Yüzde 5000 Değer Kazandı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

LUNA tokeni isminin hakkını verdi ve Ay’a doğru olan yükselişini devam ettirdi. Peki bu yükselişin arkasında ne var?

Binance indirim kodu

2021 yılında Terra boğa lehine görünmeye devam ediyor. Stablecoin protokolü yılın başından bu yana inanılmaz büyüme oranları yakaladı ve bu da platformun kendi tokeni olan LUNA’nın fiyatına pozitif olarak yansıdı. LUNA fiyatı yılın başında bu yana yaklaşık olarak %5.000 yükseldi. 33.22 dolara kadar çıkan token, 19 Ağustos’ta kendisine ait tüm zamanların en yüksek fiyat rekorunu kırdı.

Binance indirim kodu

Terra protokolü, doğrulayıcıların Terra işlemlerini onaylayabilmeleri için sisteme LUNA tokeni stake etmelerini gerektiren Proof of Stake mekanizmasını temel alan bir Blockchain üzerinde çalışıyor. Terra tokeni, TerraUSD (UST), TerraKRW (KRT) ya da TerraEUR (EUT) gibi stablecoin’lerin arasındaki dengeyi sağlamak amacıyla geliştirildi. Bu denge, çeşitli stablecoin’lerin kullanımıyla ortaya çıkan on-chain verilerini tarafından beslenen bir algoritma üzerinden gerçekleşiyor. Örneğin hedef fiyat değerinden (örneğin 1 dolar) bir sapma meydana geldiğinde, protokol piyasaya baskı kurarak fiyatın tekrardan hedef değere geri dönmesini sağlıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

LUNA Tokeni Stabilite, Yönetim ve Arbitraj Amacıyla Kullanılıyor

Daha net açıklamak gerekirse, örneğin UST’nin değeri, bir ödeme uygulamasına entegre edilmesiyle birlikte artan talep neticesinde yükselirse, LUNA sahipleri, elinde bulundurdukları 1 dolarlık LUNA tokenini, 1 dolar değerindeki UST tokeniyle takas edebiliyorlar. Bu sayede Terra üzerindeki UST arzı, 1 UST = 1 USD olana kadar yükseliyor.

Takas edilen LUNA tokeninin bir kısmı yakılırken bu da LUNA fiyatının pozitif etkilenmesini sağlıyor. Tersi bir durumda ise UST sahipler, UST’ye olan talebin azaldığı zamanlarda tekrardan LUNA satın alabiliyor. Örneğin UST fiyatı, düşük kullanım ya da talep nedeniyle 0.9 dolara düşerse UST sahipleri yine de 1 dolarlık LUNA satın alabiliyorlar. Takas edilen UST’ler yakılıyor ve piyasadaki arz, UST 1 dolara yükselene kadar kısıtlanmış oluyor. Teminat olarak kullanılmasının yanında LUNA ayrıca bir yönetim tokeni olarak da iş görüyor. LUNA yatırımcıları elindeki tokenler ile birlikte protokol üzerindeki değişikler hakkında oy sahibi oluyor ve topluluk fonlarındaki destek paralarının dağıtımı konusunda da karar verebiliyor.

İlgili Haber:  Terra Son 24 Saatte %50'den Fazla Değer Kaybetti, Binance LUNA Çekimlerini Durdurdu!

Coinbase 10 Ağustos tarihinde UST’yi Coinbase Pro üzerinde listelemişti. LUNA fiyatı buna oldukça olumlu bir tepki verdi. Fiyatın artmasındaki diğer bir etmen ise Anchor protokolü oldu. Anchor, Terra ekosistemi üzerinde bir tür tasarruf hesabı olarak iş görüyor. Mart ayındaki piyasaya çıkışının ardından yaklaşık olarka 1.2 milyar dolar değerindeki UST, Anchor üzerinde yatırıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar