9 Ağustos 2022, Salı
24.6 C
İstanbul

Bu Hafta Bitcoin’e Dair Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) hafta sonu tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ancak yeni bir hafta başlarken kripto parayı neler bekliyor?

Binance indirim kodu

Hâlâ 24.000 dolarlık seviyede dalgalanmaların yaşandığı piyasada önümüzdeki günlerde BTC fiyat hareketini etkileyen beş faktör bulunuyor.

Binance indirim kodu

Koronavirüs teşvik anlaşması 600 dolarlık doğrudan ödemeleri içeriyor

Kongre 900 milyar dolarlık koronavirüs teşvik tasarısını kabul etmeye hazırlanırken Amerika Birleşik Devletleri rahat bir nefes alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Dolar, uygun şartları taşıyan Amerikalılar için ikinci bir teşvik kontrolü içeren tasarının, aylardır devam eden başarısız görüşmelerin sonucunda nihayet kabul edildiği haberinin ardından yükseliş gösteriyor. Önceleri, faturada doğrudan ödemeler yer almıyorken o zamandan beri mütevazı bir 600 dolar ile mart ayında 1.200 dolar olarak iade gerçekleştiği görülüyor. Bununla birlikte hareket, 2009 mali krizi için 787 milyar dolarlık teşvik seviyesini tek seferde aşıyor.

Şimdi, faturanın bugün itibariyle oylamaya geçip geçemeyeceğine bakılması gerektiği ve ABD dolarının, muhtemelen Bitcoin’in avantajına olacak bir reddedilme sonucu zarar göreceği düşünülüyor.

Sosyal medyada Bitcoin ve koronavirüsle ilgili konular hakkında popüler bir yorumcu olan James Todaro, habere yanıt olarak “Fed tarafından basılacak 1 trilyon daha…” ifadesini kullanıyor. Bitcoin’in, 2008’de yaşanan finansal kriz sırasında tam da bu nedenle yaratıldığını hatırlatan Todaro, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasının şaşırtıcı olmadığını söylüyor.

Öte yandan Cointelegraph Markets analisti Michaël van de Poppe, teşvik faturasını finanse ederek ABD’nin çetelesine daha fazla borç eklemenin uzun vadeli etkisi konusunda uyarıda bulunuyor.

900 milyar dolarlık koronavirüs yardım faturasına ilişkin anlaşmanın, ABD dolarını zayıflatma yönünde atılan başka bir adım olduğunu belirten analist, bu baskının tarihsel olarak hiç iyi bitmediğini ve bitmeyeceğini vurguluyor. Baskının sadece genişlediğini ve başarısız olan finansal sistemin sürdürülmeye çalışıldığını ifade eden Michaël van de Poppe, Bitcoin satın alınması tavsiyesinde bulunuyor.

Mart ayındaki tavırla ilginç bir tezat oluşturacak şekilde ana akım medya, hali hazırda alıcılara BTC satın alarak teşvik kontrollerini nasıl çalıştırabileceklerini göstermeye çalışıyor.

BTC/USD, cumartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 24.217 dolara ulaşarak bugün itibariyle 24.000 dolar civarında kalıyor ve herhangi bir büyük test olmaksızın 20.000 dolarlık desteği korumaya devam ediyor.

Fed, bankaların kendi hisselerini geri almalarına izin veriyor

Bankacılık sektörünün gücüne ek olarak ABD Federal Rezervi, en büyük altı bankanın 2021’de kendi hisselerini yeniden satın almaya başlamasına izin veren bir karar alıyor.

11 milyar dolar değerindeki bu izin, Bitcoin’in ve değeri değişmeyen paraların taraftarları tarafından küçümsenen bir şey olan hisse senedi geri alımlarının mart çöküşünden bu yana ilk kez devam edebileceği anlamına geliyor.

Ancak Bloomberg’in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Randal Quarles’in bankaları 2020’de bir “güç kaynağı” olarak tanımlaması üzerine Fed’in olumsuz sonuçlardan rahatsız olduğu görülüyor.

Fed stres testleri, ekonomide keskin bir şekilde gerçekleşen olumsuz bir dönüş sırasında bile büyük bankaların üyelerine ve işletmelere borç vermeye devam edebileceğini doğruladığını öne sürüyor.

Bitcoin yükselen merkez bankası bilançolarından fayda sağlıyor gibi görünüyorken Fed ve diğer kurumların mevcut borç dağlarına para yığmasıyla birlikte fiyat artışları geliyor.

BTC/USD hafta sonu stabilize olurken ABD doları para endeksindeki bir sıçrama, en büyük kripto para üzerinde gözle görülür bir satış baskısı yaratamıyor. ABD dolar endeksinin, 18 Aralık’ta 89.7’lik düşük seviyelerden sıçrayıp pazar günü bir gecede 90.5’e ulaştığı ve üç yılın en düşük seviyelerini aşmaya devam ettiği görülüyor.

İlgili Haber:  Çin’deki Sosyal Medya Uygulamaları Weibo, Zhihu ve Baidu, Kripto Borsalarını Engelledi

Analistler 19.500 dolarlık BTC fiyat düşüşünü gözlüyor

Bu arada kısa vadeli fiyat hareketi, en üstte 26.000 dolar olan geniş bir aralığa odaklanmış olsa da 19.500 doların altına inebilecek bir dip noktası da bulunuyor.

Bu, teknik analizinde ayın başından ve öncesinden tasfiye edilmesi gereken çeşitli düşüşleri vurgulayan Van de Poppe’yi haklı çıkarıyor.

Spesifik olarak bunlar CME Grup Bitcoin vadeli işlem boşluklarını içeriyor. Bunlardan ikisi 1.000 doların üzerinde konumlanırken ve doldurulmadan kalmaya devam ederken fitil potansiyelini 16.900 dolara kadar düşürüyor.

Daha düşük zaman aralığının ve izlenmesi gereken bazı kritik seviyelerin var olduğuna dikkat çeken analist, daha yüksek seviyede bir zirvenin ve tüm zamanların en yüksek seviyesinin görüldüğünü ancak potansiyel düşüş sapması için genel olarak daha az hacim olduğunu söylüyor.

22.800 dolarlık destek seviyelerinin bu hafta daha fazla yükselişe neden olması gerektiği ancak diğer düşük dalgalanmalı ticaret eylemlerine benzer bir “sağlamlaşma” döneminin yakında yeniden ortaya çıkabileceği kaydediliyor.

Bunun, ETH/BTC üzerinde potansiyel güçlü bir hareketi tetikleyeceğini düşünen analist, Bitcoin açısından en büyük altcoin Ether’in (ETH) kazanmasına dair beklentilere sahip olduğunu açıklıyor.

Bitcoin, Elon Musk tweetlerini önemsemiyor

Hafta sonu ana akım medyaya giren yüksek profilli bir Twitter değişiminin, Bitcoin fiyat hareketini gerçek anlamda etkilemediği görülüyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, MicroStrategy CEO’su ve seri BTC stoklayıcısı Michael Saylor ile Bitcoin’de “büyük işlemler” gerçekleştirmeye dair kısaca tartışarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Musk, Bitcoin’i “anahtar kelime” olarak adlandırarak bu yılın başlarında attığı başka bir popüler tweet ile çelişiyor ve takipçilerine, Dogecoin (DOGE) hakkında tweet atmadan önce Bitcoin’in “neredeyse itibari para kadar kötü olduğunu” söylüyor.

Bitcoin ile ilgili boğa ifadelerine meraklı daha geniş bir kitleyi heyecanlandırmayı başaran CEO, Peter Schiff tarafından da coşkuyla destekleniyor.

Tesla hisselerinin cuma günkü işlemin sonunda neredeyse %6 oranında yükseldiği görülüyor.

Tezgah üstü alımları, Bitcoin boğa koşusunun “asla durmayacağı” anlamına geliyor

Veriler, gelen bir fiyat düzeltmesine dair giderek artan hislere rağmen Bitcoin yatırımcılarının geçen hafta ihtiyatlı davrandığını gösteriyor.

Zincir içi izleme hizmeti CryptoQuant tarafından ortaya koyulan analizler, borsalardan çıkışların geçen hafta devam ettiğini ve giderek daha fazla BTC’nin, ticaret alanlarından uzaklaşıp özel depolamaya taşındığını açıklıyor.

Borsadaki genel bakiye bugün itibariyle 2018 ortasından bu yana en düşük seviyeye inerken bu, 2017’nin bir önceki tüm zamanların en yüksek seviyesinden farklı olarak 24.000 BTC’nin spekülatif bir ticaret çılgınlığının ürünü olmadığının bir işareti olarak yorumlanıyor.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bunu “spekülatif bir tahmin” olarak adlandırırken geçen hafta Coinbase Pro borsasındaki BTC çıkışlarında yaşanan ani artışların, tezgah üstü alım satımları kullanan büyük kurumsal satın almalara bağlı olduğundan şüpheleniyor. Bu statükonun devam etmesi durumunda Bitcoin boğa koşusunun gerçek bir engelle karşılaşmayacağı düşünülüyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar