Bu Hafta Bitcoin’e Dair Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 10 ay önce

blank

Bitcoin (BTC), 2021’in ilk haftasına başlanırken 30.000 dolarlık desteğini koruyor ve astronomik yeni zirvelere ulaşmış bulunuyor.

blank

Bitcoin sahipleri için inanması zor olsa da hafta başlarken fiyat hareketi daha da şaşırtıcı bir hâl almaya devam ediyor ve dikkatler kripto varlığın bir sonraki adımına yöneliyor.

Tarihin en değişken Bitcoin ticaret piyasalarından birinde önümüzdeki günlerde yatırımcıların izlemek isteyebilecekleri beş faktör bulunuyor.

Bitcoin’in yükselişiyle hisse senetleri de yükseliyor

Geçen haftanın tüm zamanların en yüksek seviyesi birkaç endekste devam edeceği için hisse senetleri için başka bir ilginç hafta başlamış bulunuyor.

Yeni yılın ilk birkaç günü sona ererken Dow Jones ve S&P 500, tüm dünyada her zamankinden daha sıkı karantina önlemlerinin alınmasını tetikleyen koronavirüse rağmen rekor seviyelere ulaşmış bulunuyor.

Bitcoinciler için Dow’un, geçen hafta farklı bir önem kazandığı ve BTC/USD’nin ilk kez 30.600 puanı tersine çevirerek 34.000 dolar seviyesine ve hatta bu seviyenin de üstüne çıktığı görülüyor.

Bu hafta analistler, geçen yıl olduğu gibi sahadaki durumla çelişir görünen ve uzun zamandır beklenen bir toparlanmanın parçası olarak hisse senetlerinin daha da yükseleceğini tahmin ediyor.

Goldman Sachs, 2021 genel bakış anketinin bir parçası olarak küresel büyümede güçlü bir aşı kaynaklı iyileşmenin, emtialara, döngüsel hisse senedi sektörlerine ve gelişmekte olan piyasalar da dahil olmak üzere döngüsel varlıklara büyük bir destek sağlayacağına inanıyor. Bununla birlikte Sachs, piyasa, büyüme zayıflığını daha destekleyici ve ileriye dönük bir görünümle dengelediği için sürecin karmaşık olabileceğini de sözlerine ekliyor.

Öte yandan öncü Bitcoin yanlısı duruşuyla tanınan varlık yöneticisi Fidelity ise bu görüşe karşı çıkıyor ve 2021’in, ekonomik ve virüsle ilgili gelişmelerde yatırımcıların fiyatı olarak göreceli fırsatları yakalama imkanı sunabileceğinden bahsediyor.

Vadeli işlem boşlukları sonsuza kadar doldurulmayabilir

Hafta sonu 34.800 doları yakalayan Bitcoin, hafta ilerledikçe kesin bir teselli dönemine ihtiyaç duyuyor.

Birçok yatırımcıya hâlâ gerçek dışı görünen bu seviyeler, savunma yapabilmek ve Bitcoin’in ayılara boyun eğmesine izin vermemek için aşılması gereken pek çok engele sahip görünüyor.

Tüccarlar için en acil sorunlardan birinin, hafta sonu dalgalanmalarının yarattığı Bitcoin vadeli boşluğu olduğu düşünülüyor. 29.695 dolar ile 32.400 dolar arasında yer alan boşluk, Bitcoin vadeli işlem tablosunda şimdiye kadar görülen en büyüklerden biri olarak geçen hafta kalan boşluğa katılıyor.

Vadeli işlemlerde görülen boşluklar, bir cuma günü görülen vadeli işlemlerin sonu ile bir sonraki pazartesi başlangıcı arasındaki fiyat farkları oluyor. Arada ağır dalgalanma yaşandığında ortaya çıkan boşluk genellikle kısa vadeli bir fiyat hedefi oluşturuyor.

Bu durumda Bitcoin’in, 30.000 doların hemen altındaki seviyeleri yeniden test etme dürtüsüne sahip olduğu kabul ediliyor. Bitcoin’in, kalan test edilmemiş daha düşük boşlukları doldurmak istemesi halinde ise piyasanın daha da düşebileceği düşünülürken geçen hafta sonu farkın yarattığı çukurun 23.800 dolar olduğu görülüyor.

Önceki aylarda pek çok boşluğun doldurulduğu bilinmesine rağmen popüler istatistikçi Willy Woo, 24.000 dolarlık Bitcoin fikrinin artık uzak bir olasılık olduğunu düşünüyor ve bir daha 20 bin dolarlık BTC’nin görülmeyeceği tahmininde bulunuyor.

24 bin dolarlık desteğin çökmesi için bir borsa çöküşü olayına ihtiyaç olduğunu belirten Woo, uzun vadeli alıcılar tarafından desteklenen taban fiyatının çok hızlı yükseldiğine dikkat çekiyor.

20.000 doların kendisi, boşlukları araştıranlar için bir ilgi alanı oluşturuyor ve vadeli işlem piyasalarında iki büyük boşluk hâlâ bu önemli seviyenin altında açılıyor.

Yeni kayıtlar için ufuktaki zorluk; doğrulama gücü oranı

Öte yandan Bitcoin’in temelleri arasında her şey daha iyiye doğru değişiyor. Bir aylık küçük düşüşlerden sonra ağ zorluğu bir kez daha yeni rekor seviyelere ulaşmak için yukarı doğru itmeye ayarlanmış bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bu haftanın sonraki otomatik ayarlamasında, zorluğun şu anda %5’in biraz üzerinde artması bekleniyor. Son iki yeniden ayarlamanın, aynı anda görülen spot fiyattaki hızlı artışlarla ilginç bir tezat oluşturarak sırasıyla %2.5 ve %0.4 düşüş kaydettiği görülüyor.

Zorluk, para statüsü söz konusu olduğunda muhtemelen Bitcoin’in en önemli teknik yönü olurken madenci katılımı veya fiyat hareketine bakılmaksızın ağın esasen kendi kendini yönetmesine ve güvende kalmasına izin veriyor.

Zorluk ile birlikte, doğrulama gücü oranı da aynı şekilde tüm zamanların en yüksek seviyelerine meydan okuyor. Pazartesi günü itibariyle metrik için yedi günlük ortalama değerler saniyede 145 eksahash (EH/s) oluyor ve geçen ekim ayında sadece 1 EH/s rekor dışı yüksek görülmüş bulunuyor.

Doğrulama gücü oranı, Bitcoin ağına katılmaya adanmış bilgi işlem gücünü ifade ediyor ve mevcut veriler, katılımın ve ağı güvende tutma arzusunun her zamankinden daha güçlü olduğunu gösteriyor.

Ether üç yıl sonra 1.000 dolara geri döndü

Fiyat yörüngesi söz konusu olduğunda belki de en belirgin işaret kripto paranın kendisinden geliyor.

Bitcoin tek başına etkileyici olsa da bu hafta sonu, altcoinlerde ve özellikle de Ether’de (ETH) daha da göze çarpan bir artışla sona ermiş bulunuyor. En büyük altcoin, yalnızca son 24 saatte %30’un üzerinde artarak haftalık kazançlarını %50’nin üzerine çıkarıyor.

Pazar günü BTC’ye karşı önemli bir seviye belirleyen ve dolar cinsinden en yüksek değere sahip olan altcoin, üç yıl sonra ilk kez dört haneli fiyatlara geri dönüyor.

Cointelegraph Markets analisti Michaël van de Poppe, böyle bir hareketin altcoin sezonunun geri dönüşünün fiilen gerçekleştiği anlamına geldiğini belirterek Bitcoin sağlamlaşma yaşarken altcoin piyasalarında hızlı bir yükselişin yaşanacağını ifade ediyor.

Ether fiyatı, uzun zamandır beklenen Ethereum 2.0 protokol dönüşümünün piyasaya sürülmesi üzerine gözle görülür değişim yaşamadığı için 2020’nin çoğunda ETH’nin, Bitcoin kullanıcıları arasında yapılan şakaların hedefi olduğu biliniyor.

Bununla birlikte altcoin aslında yılın en iyi yatırımı oluyor ve mevcut seviyesinin onda biri olan 113 dolardan işlem gördüğü mart ayının en düşük seviyelerinde bile Bitcoin’den daha iyi bir performans göstermiş bulunuyor.

Altcoin sezonu başlıyor

Pazar günü ETH/USD bir gecede artarken Bitcoin’in sahip olduğu toplam kripto para piyasası seviyesinin payı önemli ölçüde düşmeye başlıyor. Veriler, pazar günü erken saatlerde %73.5 olan orana karşın bugün itibariyle seviyenin %68.3’e düştüğünü gösteriyor.

Bu tür davranışlar, klasik bir altcoin sezonu göstergesi olarak kabul ediliyor ve kripto meraklılarına Ocak 2018’deki olayları hatırlatıyor. O zamanlar, Bitcoin 20.000 dolara yakın yüksek seviyelerden düşerken altcoinlerin patlama yaşadığı ve ETH/USD’nin mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesini olan 1.500 dolara ulaştığı hatırlanıyor.

Bitcoin’in 2017’den itibaren kendi rekorunu kırmayı başarmış olması, Ether’in ve diğer altcoinlerin kısa vadede çok daha yükseğe çıkacağı spekülasyonunu besleyen argüman oluyor.

Gemini borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss, Twitter takipçilerine Bitcoin’in ve Ether’in 2021’in en büyük hitleri olduğunu söylüyor.

Altcoin piyasasında tek dikkat çeken token Ether olmuyor. Piyasa değerine göre dördüncü en büyük kripto para olan Litecoin (LTC), pazar gününden bu yana %15 artarken bir kez daha üç numaralı sırayı almak için XRP’yi tersine çevirmiş bulunuyor.

Ripple’a yönelik yasal işlem nedeniyle sorunlarla kuşatılan XRP, 0.24 dolar seviyesini geri kazanmak amacıyla neredeyse %10 yükselerek bir tür ilerleme kaydediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Altcoin Sezonuna Ne Kadar Kaldı? Bitcoin Dominansı Bize Neler Anlatıyor?

188 günlük gerileme periyodu ve zirve noktasından %55’lik bir düzeltme hareketinin ardından Bitcoin fiyatı kısa bir süre önce 67.276...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend