1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bu Hafta Bitcoin’e Dair Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Bitcoin (BTC) 30.000 doların üzerine çıkmış olsa da yeni piyasa dalgasında geçen bir hafta sonunun ardından hafta başladığından beri tanıdık bölgelere geri dönüş yapıyor.

Binance indirim kodu

Amerika Birleşik Devletleri başkanlığının açılışına sadece birkaç gün kala BTC fiyat hareketini başka nelerin sarsabileceğine dair bazı teoriler öne sürülüyor.

Binance indirim kodu

ABD doları endeksi kayıpları tersine çevirmeye devam ediyor

Başkan seçilen Joe Biden‘in göreve başlaması, ABD dolarının gücünün toparlanmaya devam etmesiyle geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bugün itibariyle USD’yi ana ticaret ortağı para birimlerinden oluşan bir genellemeye göre ölçen ABD doları para endeksi, 21 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış bulunuyor.

ABD doları para endeksinde devam eden yukarı yönlü hareket, Bitcoin’in büyümesi sürecine biraz ara verilmesi anlamına geliyor; bu ters korelasyon 2020 boyunca göze çarpan bir model oluşturuyor. BTC/USD’nin en son kazançlar sırasında kaybedecek çok az şeyi olurken bunların çoğunun büyük dalgalanmalara rağmen korunduğu görülüyor.

Endeks aynı şekilde Biden’in borçla finanse edilen koronavirüs desteğine 1.9 trilyon dolar daha harcama kararından da etkilenmiyor. Bu durum, geçen hafta Gemini borsasının kurucu ortağı Tyler Winklevoss tarafından “Bitcoin için başka bir trilyon dolarlık reklam” olarak tanımlanıyor.

Bununla birlikte analistler, uzun vadede devam etmek için hâlâ doların zayıflığını destekliyor. Geleneksel piyasa katılımcıları bile birçok kişiyi, Bitcoin’i alternatif bir değer deposu olarak düşünmeye iten bir hareket olan USD arzındaki artışların kapsamını gözlemlemeye devam ediyor.

İngiltere fon yöneticisi Waverton Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu William Dinning, döviz piyasasının diğer piyasalardan farklı olmadığını belirterek çok daha fazla doların var olmasının, doları düşüreceği anlamına geldiğini söylüyor.

Bununla birlikte gelecek olan Hazine Bakanı Janet Biden, ABD’nin ticari avantajlar için kasıtlı olarak doların zayıflamasını amaçlamayacağını ifade ediyor.

Analistler, hisse senetlerinin dinlenmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor

Piyasalarda hafta başlarken hisse senetleri kararsızlık gösteriyor ve Biden’in açıklamasıyla ortam sakinleşiyor.

Asya karışık bir performans görürken Wall Street’in açılmaya devam etmesi nedeniyle ABD vadeli işlemleri cuma gününden biraz daha yüksek hareket ediyor.

Çin’in tüm beklentileri gölgede bırakan 4. çeyrek ekonomik büyüme istatistiklerini vermesine rağmen cansız kazançlar bazıları için merak uyandırıyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, çeyrek boyunca %6.5 büyürken geçen yıl koronavirüs daralmasını önleyen tek büyük ekonomi haline geliyor.

Medley Global Advisors küresel makro strateji genel müdürü Ben Emons, piyasaların, reflasyonist beklentileri haklı çıkarmak için bir soluk almaya ve hatta geri çekilmeye ihtiyaç duyduğundan bahsediyor.

Bitcoin, 2021’de kazançlar açısından geleneksel varlıkları geride bırakmaya devam ediyor ve korelasyon hem hisse senetleri hem de değerli metaller gibi güvenli limanlar için sıfıra doğru gittikçe daha da artıyor.

Altcoin sezonuyla ilgili gündem

Öte yandan son günlerde Bitcoin’in biraz soluklandığı görülüyor. Haftalarca süren yoğun dalgalı ticaret koşullarından sonra yatırımcılar sakin bir hafta sonu geçiriyor ve bu da borsalar için hoş bir sürpriz oluyor.

Daha önce ABD platformları Coinbase’in ve Kraken’in kritik fiyat noktalarında kesintiler yaşadığı bilinirken geçen hafta diğer bir ticaret platformu olan eToro, hafta sonu yeni dalgalanma üretmesi durumunda Bitcoin’in satın alma siparişlerini sınırlaması gerekebileceği konusunda uyarıyor.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı %6 Arttı

Bu durumda, BTC/USD’nin yukarı veya aşağı gerçek bir değişiklik olmadan aralıklı kalması sayesinde işler beklenenden çok daha sessiz ilerliyor.

Cointelegraph Markets analisti Michaël van de Poppe, dikkatlerin Bitcoin’den altcoinlere doğru yeniden odaklanmaya başladığına işaret ederek diğer kripto paraların kısa ve orta vadede ilgi odağı olmaya başlayacağı anlatısını yineliyor.

Sıralamalara bakıldığında, piyasa değerine göre en iyi 100 kripto paradan beşinin %20’den fazla günlük kazanç kaydetmesiyle birlikte popüler tabiriyle bir “altcoin sezonu” olarak adlandırılan sürecin başlamış olduğu doğrulanıyor. Haftalık performans açısından yedi token %100’den fazla artış kaydediyor.

En büyük altcoin olan Ether (ETH), tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru ilerliyor ve bir noktada 1.000 dolarlık desteğini kaybettiği bir düşüşün ardından tekrar 1.200 doları geçmeyi başarıyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in piyasa değeri hakimiyeti bugün daha da düşerek yıl başındaki seviyesi olan %69.5’e kıyasla %66.3’e iniyor.

Fiyat hareketi tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşıyor

Spot piyasa için Bitcoin, haftanın başlamasıyla birlikte dalgalanmalarını giderek azaltıyor. Geçtiğimiz üç gün, 30.000 ile 40.000 dolarlık işlem aralığında daralma gören kripto paranın daha düşük yüksekler ve daha yüksek dipler modeli, sıkıştırmayı devralmış bulunuyor.

Van de Poppe’nin geçen hafta belirttiği gibi bu, piyasaya sıkıştırma yapısının nihai olarak kırılması için gereken gücü telafi etmesi için zaman veren bir “hoşgeldin işareti” olarak değerlendiriliyor. Bitcoin durumunda bunun, 42.000 dolarlık mevcut tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru bir itme ile sonuçlanması bekleniyor.

Öte yandan daha uzun vadeyi göz önünde bulundurarak bu boğa döngüsünde Bitcoin’in 275.000 ile 350.000 dolar arasında olacağı tahmin ediliyor. Ether için en yüksek değerin ise 7.500 ile 12.500 dolar arasında olması bekleniyor.

Başka bir kripto analisti olan filbfilb ise yukarı doğru herhangi bir önemli dalgalanmanın Bitcoin’e geri dönmesinin hâlâ mümkün olduğunu düşünüyor.

Temel bilgiler yeni rekor seviyelere ulaştı

Son olarak tanıdık bir boğa sinyali geçtiğimiz günlerde yatırımcıların radarına geri dönmüş bulunuyor. Daha fazla artışın fiyat için saklandığının klasik bir işareti olan Bitcoin’in ağ temelleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşıyor.

Bitcoin blok zincirine adanmış hesaplama gücünün bir tahminini veren doğrulama gücü oranı için bu, pazar günü saniyede 155 exahash(EH/s) şeklinde geliyor.

Metrik, aralık ayının sonundan bu yana neredeyse sabit bir yükseliş sergiliyor ve sadece iki hafta içinde 25 EH/s ekliyor.

Yükseliş, boğa olmasının yanı sıra madenci sağlığı ve rekabet gücü hakkında bir fikir verdiği için Bitcoin için en önemli temel metrik olarak görülüyor.

9 Ocak’taki son otomatik yeniden ayarlamada %10.8’lik bir artıştan sonra zorluk 20.607.418.304.385 ile yeni bir rekor seviyeye ulaşıyor. Mevcut tahminlere göre dört gün sonra yapılması gereken bir sonraki yeniden düzenlemenin %6 daha eklemesi bekleniyor.

Her iki gösterge için de devam eden yukarı yön, geleneksel olarak fiyat artışları ile ilişkilendiriliyor; bunlar birkaç aya kadar sürebilen bir ödemesiz dönemden sonra meydana geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar