29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Bu Hafta Bitcoin’e Dair Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin (BTC) 50.000 doları aşmaya hazırlanırken olumlu bir duygu dalgasında yükselmeyi sürdürüyor. Tüm zamanların en yüksek seviyesini gören değişken bir hafta sonunun ardından temel bir seviye devreye girerken beklentiler Bitcoin’i tekrar gündeme getiriyor.

Binance indirim kodu

Önümüzdeki günlerde piyasayı hareket ettirmeye etki edebilecek beş faktör ön plana çıkıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dolar düşerken hisse senetleri yükseliyor

Hisse senetleri, pek çok endeksin her zamankinden daha yüksek seviyelerde çıktığı rekor kıran bir ralli üzerine yükseliş kaydediyor.

Geçen hafta Warren Buffett’in piyasa göstergesi de dahil olmak üzere iyi günlerin yakında sona erebileceğine dair yapılan uyarılara rağmen piyasalar pazartesi günü yeşil renkte başladı.

Japon Nikkei %1.6’lık büyüme ile 1990’dan beri ilk kez 30.000 puana ulaştı.

Aynı zamanda ABD dolarının gücü de azalmaya devam ediyor. USD’yi bir grup ticaret ortağı para birimine karşı ölçen ABD doları para endeksi, desteği bir kez daha 90’da test etmek için hafta sonu bir toparlanma girişiminden vazgeçti.

Endeks, geçtiğimiz yılın büyük bir kısmında düşüş eğilimindeyken Bitcoin, açık zayıflık dönemlerinden kazanç elde etti ve trendin geri dönüşü sırasında bir geri çekilme gördü.

Bununla birlikte uzun vadede merkez bankası para basımı, birçok yargı alanında ekonomik ortamın yakın zamanda eski karakterine dönmemesine neden oluyor.

50.000 dolar gündemde mi yoksa değil mi?

Özellikle Bitcoin söz konusu olduğunda bu hafta yatırımcılar için çoğunlukla kısa vadeyle ilgiliydi. En büyük kripto paranın 50.000 dolar seviyesini nasıl ve ne zaman kıracağı meselesi, sektör genelinde konuşulan bir konu oldu.

Hafta sonu, psikolojik olarak önemli görülen bu en son seviyeyi kırmak için uyumlu bir çaba gösterildi ve klasik bir mesai dışı fiyat dalgalanması tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 49.714 doları ortaya çıkardı.

Satıcıların son engelde sıraya girmesiyle birlikte 50.000 dolar boğaları atlattı ve BTC/USD, 47.000 dolar civarında sağlamlaşmaya devam etmeden önce daha düşük bir gerileme gördü.

Cointelegraph Markets analisti Michaël van de Poppe, Bitcoin piyasasının düz bir çizgide yükselip yükselmediğini sorgulayarak Bitcoin’in dikey üst tarafının birden fazla ve bazen yoğun geri çekilme olmadan devam edemeyeceği konusunda sık sık uyarıda bulundu.

Öte yandan analist filbfilb, kendi tahminine göre potansiyel ay sonu BTC fiyatını 78.000 dolara kadar çıkaran yeni bir grafik oluşturdu.

Twitter’daki yorumlarında, sürekli olarak görülen iyi haber teorileri üzerine bunun tamamen mümkün olduğunu düşünmesine neden olduğunu belirten analist, 52.000 dolarlık önceki beklentilerini arttırarak 63.000 dolara çıkarmadan önce bir sonraki sağlamlaşma noktasının oluşacağını ifade etti.

Bitcoin muhalifleri kriptoyla baş etmekte zorlanıyor

Filbfilb’in iyi haberleri, Bitcoin’de yükselişi yeniden değerlendiren ve tersine çeviren büyük kurumlar arasındaki domino etkisini anımsatan ve devam etmekte olan bir fenomeni ifade ediyor.

İlgili Haber:  İsviçre Bankası SEBA Bank, Altına Endeksli Yeni Bir Token Piyasaya Sürüyor!

Sadece geçen hafta Tesla, Amerika’nın en eski bankası BNY Mellon’un kurumsal müşteriler için kripto para desteği sunacağını açıkladığı süreçte büyük bir miktarda satın alım gerçekleştirdi. Şimdi ise beklenti, Morgan Stanley’in yatırım kolunu içerdiği iddia edilen yeni Bitcoin bahsini çevreleyen söylentileri resmileştirmesine odaklandı.

Öte yandan kripto paranın muhalifleri, geleneksel yollarla Bitcoin’in başarısını durdurma eksikliklerinden dolayı giderek daha fazla umutsuz görünmeye başladı.

Geçen hafta kendi politikacıları, ulusal itibari para olan naira’nın değerinin Bitcoin tarafından yok edildiğini itiraf eden Nijerya bunun için önemli bir örnek oluşturdu.

Senatör Sani Musa, kripto paranın, dünya çapında kimin neye sahip olduğunun bile belirlenemediği bir işlem haline geldiğini belirterek teknolojinin gücü karşısında yapılabilecek türden bir düzenleme göremediğini ve Bitcoin’in, para birimlerini neredeyse işe yaramaz veya değersiz hale getirdiğini söyledi.

Akıllara durgunluk veren benzerlikler 274.000 dolarlık BTC fiyatına işaret ediyor

Hem basit hem de karmaşık çeşitli göstergeler, zaman dilimleri boyunca önemli bir Bitcoin fiyatı yükseliş potansiyeline işaret ediyor.

Sadece spot fiyatı yöneten yeni veriler, bir analistin önceki boğa döngüsünün neredeyse bir karbon kopyası olduğuna inandığı şeyin altını çizdi. Veri sağlayıcısı Messari’de bir araştırmacı olan Jack Purdy, pazar günü attığı tweette Bitcoin grafiğinin Ağustos 2017’ye kadar aynı olmasının akıl almaz bir şey olduğunu öne sürdü.

Tweeti yanıtlayan Glassnode CTO’su ve kurucu ortağı Rafael Schultze-Kraft ise döngüdeki mevcut konumuna bağlı olarak BTC/USD’nin 2017 davranışına paralel olarak %471’lik artışla 274.000 dolara çıkma potansiyele sahip olduğunu hesapladı.

Aynı zamanda Glassnode, Bitcoin’in geçen yılki en son blok sübvansiyonunun yarıya inmesinden bu yana ayırt edici bir faktörü vurguladı. Bazı göze çarpan durumlar dışında madenciler, spot fiyatın çok daha yüksek olmasına rağmen önceki boğa koşularından daha az satış yaptı.

Firma, pazartesi günü yaptığı açıklamada önceki Bitcoin boğa piyasalarının, önceki yıllarda elde edilen ve artan madenci çıkışlarının parmak izleriyle karakterize edildiğini ve eski BTC’den biraz daha yüksek çıkışlar görülmesine rağmen aynı modelin mevcut boğa piyasasında ortaya çıkmadığını bildirdi.

Haftalık en büyük yükseliş

Son olarak, geçen haftanın fiyat hareketini bir bağlama oturtmak gerekirse Bitcoin tarihteki en büyük haftalık yüksekleri gördü.

Bitcoin, %25 veya 9.800 dolar olmak üzere son yedi günde değerinin dörtte birini tekrar ekledi. Bu, şubat ayının başlarında şimdiye kadarki en büyük günlük yüksek seviye de dahil olmak üzere çeşitli benzer özellikleri takip etti.

Böylesine güçlü bir performans sayesinde 50.000 dolardan hemen önceki düşük düzeltme bile pazartesi günkü ana akım basının dışındaki analistleri pek endişelendirmiyordu.

Analist Filbfilb, büyük borsalardaki fonlama oranının artmasına atıfta bulunarak uzun vadeli oynayan tüccarların pozisyonlarını psikolojik olarak önemli fiyat noktalarına yakın tutmak için daha fazla ödeme yapmalarına neden olduğunu öne sürdü.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar