Bu Hafta Bitcoin’e Dair Takip Edilmesi Gereken 5 Gelişme

Önemli Gelişmeler

Bitcoin (BTC), 16.000 doların üzerine çıkarken yükselen hisse senetleri ve ABD dolarının düşmesiyle yeni bir haftaya başlıyor. Bitcoin’in önümüzdeki günlerde nasıl hareket edeceğini şekillendirebilecek bazı faktörler bulunuyor.

Dolar düşerken hisse senetleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın

ABD doları değer kaybederken, büyük bir Asya ticaret anlaşmasıyla desteklenen hisse senetleri artış gösteriyor ve bu haftanın makro ortamı öncekinden biraz farklı hissettiriyor.

16 Kasım’daki en son verilere göre, ABD doları endeksinin geçen hafta yaşadığı düşüşle birlikte 93.2’lik seçim sonrası yüksek seviyelerden 92.58’e indiği görülüyor. Geleneksel olarak Bitcoin, ABD doları endeksi ile ters yönde hareket ettiği için her iki yöndeki ağır hareketlerin de BTC/USD’yi etkileyebileceği öngörülüyor.

Bu arada Asya hisse senetleri, pazartesi günü uzun süredir beklenen “Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık”ı imzalayan ve aralarında ticaret tarifelerini %92’ye kadar düşürmeyi planlayan 15 ülke ile haftaya iddialı bir şekilde giriş yapıyor.

Mevcut ruh hali, Avrupa ve ABD vadeli işlemlerine de sıçrarken piyasalar artık rekor seviyelere ulaşma yolunda ilerliyor. Bu yılın başlarında meydana gelen çatışma ortamı ve akabinde yaşanan toparlanmanın ardından, dünya çapında koronavirüs kısıtlamalarının arttırılmasına rağmen piyasalar bir kez daha canlanıyor.

Merkez bankaları tarafından gerçekleştirilen suni müdahaleler, hisse senetlerinin gerçek durumu hakkındaki çekincelerin başlıca nedeni olmaya devam ediyor.

Mevcut durumu analiz eden makro yatırımcı Dan Tapiero, devam eden ekonomi politikasının yine de Bitcoin dahil güvenli limanlara yardımcı olacağını savunuyor. Merkez bankalarından daha fazla likidite enjeksiyonu beklenmesi gerektiğini ifade eden Tapiero, kısa vadeli ekonomik aktivitenin, uyarı geri döndükçe tekrar yavaşlayacağına inanıyor.

Bitcoin en yüksek haftalık kapanışlarının üçüncüsünü yaşıyor

Bitcoin’in hafta sonu fiyat hareketi, 15.890 dolarlık alanın üzerinde haftalık bir kapanış yaptıktan sonra tarihteki en iyi üçüncü haftasına başlamasına izin veriyor.

Haftalık grafik için bu, Bitcoin’in pazar günü rekor seviyedeki üçüncü en yüksek haftalık kapanışını görmek için önceki haftaya göre performansını arttırdığı şeklinde yorumlanıyor.

Analist Michaël van de Poppe, pazar günü geç saatlerde BTC/USD’nin 15.850 dolar civarında seyrettiği piyasanın genel olarak yön kavşağında olduğunu söylüyor.

Daha önce tüccar Tone Vays de BTC’nin 17.000 dolar veya 18.000 dolar civarında bir zirveye çıkacağını söylemişti. Hafta başında yayımladığı bir video analizinde, bu mevcut atılımın BTC’yi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkaracağına inanmadığını açıklayan Vays, kasım ayının sonunda veya kasım ayının ikinci yarısında bir zirvenin geleceğine inandığını fakat bunun aralık başına kadar uzayabileceğini ifade etmişti.

Kurumlar satış yapmıyor

Wall Street açılışından önce 16.250 dolar civarında seyreden seviye, açılışla birlikte 16.000 dolara geri döndü.

Perakende dışında kurumsal yatırımcıların da dikkat çekici bir şekilde uzun vadeli BTC tercih ettiğini iddia eden istatistikçi Willy Woo, sermaye girişlerinin bunu kanıtladığını söyledi.

Cumartesi günü Twitter takipçilerine kısa ve orta vadeli zincir içi temellerin yükselişe geçtiğini ifade eden Woo, borsalardan daha fazla coin çıktığını ve borsalara daha fazla kullanıcı geldiğini söyleyerek dip senaryosunda satın alma tavsiyesinde bulunmuştu.

Woo, borsa sipariş defterlerinde tutulan coin sayısının azalmasına atıfta bulunarak bunun son fiyat artışlarını 11.000 dolardan itibaren belirleyen bir fenomen olduğunu belirtti. Yatırımcıların spekülasyon yapmak yerine başka bir yerde depoya para koyduklarına inanan istatistikçi, bunun uzun vadede elde tutma arzusunu gösterdiğini açıkladı.

Temeller yükseliş eğilimi gösteriyor

Yükseliş değişiminin işaretleri, fiyat düşüşüne dair artan uyarılara rağmen hali hazırda Bitcoin ağının temellerine nüfuz etmiş bulunuyor.

Bugün itibariyle BTC.com kaynağından elde edilen tahminler, Bitcoin’in madencilik zorluğunun önümüzdeki saatlerde yaklaşık %4 artacağını gösteriyor. Zorluk için en son gerçekleştirilen otomatik yeniden ayarlama sonucunda elde edilen tahminler daha önce yaklaşık %6’lık bir düşüş öngörse de durum tersine dönüyor.

Madenciler arasında artan rekabet, iki hafta önce yaşanan zorlukta görülen keskin düşüşün ardından %16’lık bir oranla Bitcoin’in 2011’den bu yana en büyük düşüşü olarak kaydediliyor.

Analistler, yaşanan zorluğun Bitcoin’in muhtemelen en önemli teknik özelliği olduğuna inanıyor. Her dört yılda bir blok ödeneği yarılanmalarıyla birlikte uzun vadeli zaman dilimlerinde yapılan ayarlamalar, ağı dış yardımdan tamamen bağımsız olarak sürekli koruyor.

Aşırı açgözlülük hangi seviyelerde seyrediyor?

Bugün popüler olan bir yatırımcı duyarlılığı göstergesi, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşten kaçınmanın çok da mümkün olmadığını iddia ediyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin son okumaları, bir düzeltmenin BTC/USD için tamamen garanti edildiğini gösteriyor. Korku ve Açgözlülük Endeksi, BTC yatırımcıları arasındaki ruh halini ölçmek için bir dizi faktör kullanıyor ve 100 üzerinden 90 puanla “aşırı açgözlülük” bölgesinde yer alıyor.

Endeksin geçen yıl yalnızca boğa koşusunun zirvesine ulaştığında piyasanın şu anki mevcut zirvelerini geçmesi dikkat çekiyor. Bununla birlikte analistler, 2020’nin çok daha fazla “organik” ilerlediğini ve dolayısıyla Bitcoin fiyatı için sürdürülebilir bir büyüme ortamı sağlandığını savunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend