30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

Bu Hafta İzlenecek En İyi 5 Kripto Para: BTC, LTC, BCH, XMR, THETA

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Arz ve talep denklemi, bir varlığın fiyatını belirlerken geçtiğimiz birkaç ay boyunca kurumsal Bitcoin (BTC) talebinde yaşanan artış, güçlü bir boğa koşusu ile sonuçlanıyor. Bu yükseliş trendinin, talep arzı aşana kadar devam edebileceği düşünülüyor.  

Binance indirim kodu

Zincir içi veriler, bu hafta Coinbase Pro’dan her biri 12.000’den fazla Bitcoin çekildiğini gösteriyor. Bu da kasım ayında çıkarılan 28.000 Bitcoin’den biraz daha az bir miktarı ifade ediyor. Pozisyon, kurumsal yatırımcılardan gelen talebin, Bitcoin’in son yükselişinden sonra bile uzun vadede yükseliş gösterdiği için bozulmadan kaldığını gösteriyor. 

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Öte yandan Meksika’nın en zengin ikinci adamı Ricardo Salinas PliegoBitcoin’in “şimdiye kadarki en iyi yatırımı” olduğunu belirterek likit portföyünün yaklaşık %10’unu Bitcoin’de bulundurduğunu ve Bitcoinlerini “beş veya on yıl daha elinde tutmayı” istediği için satmak için acelesi olmadığını söyleyerek dikkatleri üzerine çekiyor. 

Kurumsal yatırımcıların güçlü talebi ile cüzdanlarda tutulmakta olan Bitcoin’in piyasa değeri ilk kez 500 milyar doların üzerine çıkarıyor. Ayrıca, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin %70.5‘in üzerine çıkması para akışının büyük ölçüde Bitcoin‘e gittiğini gösteriyor. 

Bununla birlikte bir noktada, taze paranın Bitcoin’e akışını durduracağı ve bunun bir düzeltmeye veya sağlamlaşmaya neden olabileceği düşünülüyor. Yatırımcıların daha sonra dikkatlerini ivme kazanabilecek altcoinleri seçmeye yöneltebileceği öngörülüyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde toparlanabilecek ilk beş kripto parayı yakından incelemek gerekiyor. 

BTC/USD 

25 Aralık’ta Bitcoin fiyatı 24.302 dolarlık genel direncinin üzerine çıktı ve yükseliş trendini sürdürdü. Bu kopuşun 28.664 dolarlık bir hedefi vardı ve fiyat bugün 28.419 dolara yükselerek gün içi en yüksek seviyeye ulaştı. 

BTC/USD çiftinin aralıksız yükselişi, bir düşüşün gelmesi için kenarda bekleyen tüccarları sindirdi. Kurumsal yatırımcılar, momentum tüccarları ve spekülatörler de yükseliş trendini sağlam tutan partiye katıldı. 

Ancak mevcut yükseliş hızı sürdürülebilir olmadığı için bugünkü grafikler, daha yüksek seviyelerde kâr rezervasyonu olduğunu gösterdi. Artış trendi devam etse bile 30.000 dolar civarında satışla karşı karşıya kalınabileceği belirtildi. 

Artış eğiliminin görülmesi durumunda kısa vadeli tüccarların çıkışa koşabileceği ve bunun da fiyatı 20 günlük üstel hareketli ortalama olan 22.613 dolara geri çekebileceği düşünülürken bu desteğin devam etmesi halinde yükseliş trendinin tekrar denenebileceği kaydedildi. 

Öte yandan, 20 günlük üstel hareketli ortalamanın altında bir kırılmanın, fiyatı 20.000 dolarlık kritik destek seviyesine sürükleyebileceği bilindiği için tüccarlar daha yüksek fiyatları kovalamaktan kaçınma tavrına büründü. 

4 saatlik grafik, boğalar ve ayılar arasında kararsızlık olduğunu düşündüren bir Doji şamdan formasyonunun oluşumunu ortaya koydu. Belirsizlik olumsuz yönde çözülse de grafikteki uzun seviyeler, daha düşük seviyelerde alım olduğunu ve tüccarların her küçük düşüşte alım yaptığını gösterdi. 

Bununla birlikte boğaların fiyatı 28.419 doları üzerine çıkaramaması durumunda satışın devam edebileceği ve fiyatın 25.446 dolardan 20 günlük üstel hareketli ortalama olan 22.613 dolara çekilebileceği açıklandı. Göreli güç endeksindeki aşırı alım seviyeleri de olası bir düzeltmeye işaret etti. 

20 günlük üstel hareketli ortalamanın altında bir kırılma ve 24.302 dolarlık destek, momentumun zayıfladığını göstereceği şeklinde yorumlandı.

LTC/USD

Güçlü bir yükseliş trendinde tüccarlar genellikle 20 günlük üstel hareketli ortalama olan 105 dolarlık düşüşleri satın alıyor ve 23 Aralık’ta da bu olayın yaşandığı görülüyor. Litecoin (LTC) 24 Aralık’ta keskin bir şekilde toparlanırken boğalar fiyatı ittikten sonra ivme yükseliyor ve 118.64 ile 124.12 ABD doları genel direnç bölgesinin üzerinde kalıyor.

Hedef seviye olan 145 doların ardından boğaların, fiyatın 124.1278 doların altına düşmesine ve devam etmesine izin vermemeleri halinde yükselişin 180 dolara kadar uzayabileceği düşünülüyor. Yükselen hareketli ortalamalar ve aşırı alım bölgesindeki göreli güç endeksi, boğaların kontrol altında olduğunu gösteriyor.

Bu yükseliş görünümünün, LTC/USD çiftinin mevcut seviyelerden veya genel dirençten dönüp 20 günlük üstel hareketli ortalamanın altına düşerse geçersiz hale geleceği belirtiliyor. Böyle bir hareket, tüccarların dipleri satın almadığı şeklinde yorumlanıyor.

İlgili Haber:  İngiliz Bankalarında Nakit Bulundurmak Ücrete Tabi Olabilir

4 saatlik grafik de hem hareketli ortalamaların eğimli olduğu hem de göreli güç endeksinin pozitif bölgede olduğu bir yükseliş eğilimi sergiliyor. Bununla birlikte boğaların 136 dolar civarında dirençle karşı karşıya kalması üzerine ivme zayıflıyor.

Boğalar fiyatın 20 günlük üstel hareketli ortalamanın altında kalmasına izin vermezse, 145 dolara ulaşma hedefi bekleniyor. Ancak fiyat mevcut seviyelerden düşerse ve 118.6497 dolar ile 50 basit hareketli ortalamanın altına düşerse bunun, daha derin bir düzeltmenin başladığını göstereceği düşünülüyor.

BCH/USD

Bitcoin Cash (BCH), son birkaç gündür 353 dolarlık genel direncin üzerine çıkmaya çalışıyor. Boğalar, iki kez fiyatı 353 doların üzerine çıkarmış olsalar da daha yüksek seviyeleri sürdüremedikleri görülüyor.

Bu durum, tüccarların 353 doların üzerindeki herhangi bir yükselişte agresif bir şekilde satış yaptıklarını gösteriyor. Bununla birlikte olumlu olan şey, boğaların 280 doların altındaki düşüşler üzerine birikmiş olması ve şu anda fiyatın 353 doların üzerine çıkmaya çalışması olarak değerlendiriliyor.

Başarılı olunması halinde BCH/USD çiftinin 500 dolara doğru yolculuğuna başlaması öngörülüyor. Ayılar yükselişi 409 dolar ve 430 dolar seviyelerinde tekrar durdurmaya çalışacakları için hedefe doğru düz bir hamle olmayabileceği ancak bu iki seviyenin de ölçeklenmesi durumunda gidişatın ivme kazanabileceği düşünülüyor.

Yukarı eğimli hareketli ortalamalar ve 61’in üzerindeki göreli güç endeksi, boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor.

4 saatlik grafik, şu anda 255 ile 370 dolar arasında geniş bir aralıkta işlem görüldüğünü ortaya koyuyor. Boğalar şu anda fiyatı 353 dolar ile 370 dolarlık genel direncin üzerine çıkarmaya çalışıyor.

Boğalar başarılı olursa, hedefi 485 dolar olan bir yükseliş trendini başlatabilecekleri düşünülüyor. Hareketli ortalamalar bir yükseliş geçişini tamamlıyor ve göreli güç endeksi pozitif bölgede kalıyor; bu da boğaların üstünlüğe sahip olduğunu gösteriyor.

XMR/USD

23 Aralık grafiği, Monero (XMR) yatırımcılarının 167 dolara ulaştıktan sonra kar elde ettiklerine işaret ediyor.

Ancak olumlu olan şeyin, boğaların 24 Aralık’ta 20 günlük üstel hareketli ortalama olan 151 dolarlık düşüşü satın alması olduğu düşünülüyor. Yükselen hareketli ortalamalar ve pozitif bölgedeki göreli güç endeksi, hissiyatın pozitif kaldığını ortaya koyuyor.

Bugünün grafiği ise boğaların düşüşlerde alım yaptığını gösteriyor. Fiyatın 170 doların üzerine çıkması ve orada kalması durumunda XMR/USD çiftinin, 200 dolarlık psikolojik direncin hemen altında 197 dolardan bir sonraki hedefe yükselebileceği kaydediliyor.

Fiyatın mevcut seviyelerden düşmesi ve 20 günlük üstel hareketli ortalamanın altına inmesi durumunda ise bu olumlu görüşün geçersiz hale geleceği biliniyor. Böyle bir hareket, 135.50 dolara doğru daha derin bir düzeltme sinyali verebiliyor.

THETA/USD 

THETA, son birkaç gündür dikey bir şekilde yükseliş gösteriyor ve bu da göreli güç endeksini aşırı alım bölgesinin derinliklerine itiyor. Bu durum, bugünkü keskin düşüşte görüldüğü gibi bir düzeltme başlatmış bulunuyor. 

Bununla birlikte fiyatın, 1.31994 dolarlık %38.2’lik Fibonacci geri çekilme seviyesinin altına inmemesi durumunda tüccarların yükselişin daha da uzamasını bekleyecekleri ve düşüşlerde alım yapmaya devam edecekleri düşünülüyor. 

Boğaların fiyatı 1.742 doların üzerine çıkarabilmeleri durumunda THETA/USD çiftinin 2 dolarlık psikolojik seviyeye ve ardından 2.40 dolara yükselebileceğine inanılıyor. 

Bu yükseliş varsayımının aksine ayılar ise fiyatı %50’lik Fibonacci geri çekilme seviyesinin altında bir seviye olan 1.18957 dolardan düşürürse, ivmenin zayıflaması öngörülüyor.

4 saatlik grafik, boğaların şu anda 20 günlük üstel hareketli ortalamayı savunmaya çalıştığını gösteriyor. Tablo bu seviyeden geri dönerse, boğaların yükseliş trendini sürdürmeye çalışacağı, yükselen hareketli ortalamaların ve pozitif bölgedeki göreli güç endeksinin, boğaların kontrolü altında kalacağı düşünülüyor.

Bu varsayımın aksine seviyenin 20 günlük üstel hareketli ortalamanın altına düşmesi halinde ise kısa vadeli momentumun zayıflaması ve fiyatın 50 günlük basit hareketli ortalamadan bir sonraki desteğe çekilmesi bekleniyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar