1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Bu Haftanın 4 Milyar Dolarlık Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Sona Ermesi Boğaların Lehine Olacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Geçtiğimiz iki hafta boyunca Bitcoin fiyatı ivme kaybetmiş gibi görünüyor ve bazı analistler, öngörülebilir gelecekte ayıların kontrol altında olacağını öne sürüyor.

Binance indirim kodu

Türev piyasası verilerine bir göz atmak, kurumsal tarafta neler olup bittiğine ve daha büyük oyuncuların hareketlerinin spot piyasaları nasıl etkileyebileceğine dair daha net bir resim sağlıyor.

Binance indirim kodu

14 Ocak’ta 10.6 milyar dolarla zirveye ulaştıktan sonra Bitcoin’e (BTC) olan açık pozisyon 8.4 milyar dolara gerilemiş bulunuyor. 29 Ocak aylık vade sonu, oyundaki seçeneklerin toplam %47’sini oluşturarak ayrı kalmaya devam ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

4 milyar dolarlık bir vade önemli olsa da bu vadeli işlemlerin alımlar (yükselişe nötr) ve daha düşük satış seçenekleri arasında bölündüğü gerçeğinin dikkate alınması gerekiyor. Ayrıca, 29 Ocak’ta 52.000 dolara BTC satın alma fırsatına sahip olmak birkaç hafta önce mantıklı olsa da şu anda o kadar da mantıklı görünmüyor.

Verilerin de gösterdiği gibi Deribit borsası %83’lük pazar payı ile mutlak lider olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, bu sürenin ne kadar olaylı olabileceğini anlamak için mevcut 32.000 dolarlık BTC seviyesine yakın alış satış verilerini karşılaştırmak gerekiyor.

Panik yapmak için çok erken

Çoğu borsa, aylık vadeler sunarken bazıları da kısa vadeli sözleşmeler için haftalık vadeli işlemler sunuyor. 25 Aralık 2020 tarihinde 2.4 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmelerinin süresinin dolmasıyla rekordaki en büyük vadeye sahip olunuyor. Bu miktar tüm açık pozisyonun %31’ini temsil ediyor ve vadeli işlemlerin genellikle yıl boyunca nasıl yayıldığını gösteriyor.

Bybt.com’dan alınan veriler, 29 Ocak sona erme takviminin 107.000 BTC’ye karşılık geldiğini gösteriyor. Bu vade tarihi, toplam vadeli işlem piyasası açık pozisyonunun %45’ini temsil ediyor.

Bu yükselişlerin bazıları artık mantıksız göründüğü için özellikle de beş günden daha az kaldığı düşünüldüğünde her vadeli işlemin süresi dolduğunda işlem görmeyeceğini belirtmek gerekiyor.

Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 42.000 doları işaretledikçe, bazı ultra boğa alış seçenekleri işlem görüyor ancak BTC fiyatı ayarlandıkça, bu kısa vadeli sözleşmeler değersiz hale geliyor.

Şu anda, 40.000 dolar ve üzerindeki 29 Ocak alış vadeli işlemlerinin %68’inden fazlasının hesaplama için göz ardı edilmemesi gerekiyor. Aynısı, 25.000 dolar ve altındaki aşağı yönlü satış seçenekleri için de söylenebiliyor. Bunlar açık payın %76’sını temsil ediyor.

Bu veriler, 29 Ocak’taki toplam vadeli işlemlerin sona ermesi için 40.000 doların altında tahmini 745 milyon dolar değerinde alış vadeli işlemi bırakıyor. Bu arada, 25.000 doların üzerindeki daha düşük satış opsiyonları 300 milyon dolara çıkıyor. Bu nedenle, düzeltilmiş 29 Ocak açık pozisyonu, 0.40’lık bir alış-satış oranını korurken 1.05 milyar dolar oluyor.

İlgili Haber:  Harvest Finance Kullanıcı Fonlarını Çalan Hacker'ı Raporlayana 100.000 Dolar Ödül Verecek

Eğri, piyasa yapıcılarının yukarı yönlü risk almak istemediğini gösteriyor

Açık pozisyonun analizi, halihazırda geçmiş olan alış ve satışlardan veri sağlarken eğri göstergesi vadeli işlemleri gerçek zamanlı olarak izliyor. Bu gösterge, BTC sadece otuz gün önce 23.500 doların altında işlem gördüğü için daha da alakalı hale geldiğinden bu seviyeye yakın açık pozisyon düşüşü göstermiyor.

Seçenekleri analiz ederken %30 ile %20 delta eğimi, en alakalı tek gösterge olarak kabul ediliyor. Bu gösterge, alış ve satış vadeli işlemlerini yan yana karşılaştırıyor.

%10’luk bir delta eğimi, alış seçeneklerinin daha düşük/nötr satış seçeneklerine göre hafif bir primle işlem gördüğünü gösteriyor. Öte yandan olumsuz bir eğri, daha yüksek bir aşağı yönlü koruma maliyeti anlamına geliyor ve tüccarların düşüş eğiliminde olduğuna dair bir işaret olarak kabul ediliyor.

Elde edilen verilere göre en son düşüş eğiliminin ortaya çıktığı tarih, Bitcoin fiyatının %15 düştüğü 10 Ocak oluyor. İyimserlik, son 12 ayda görülmemiş bir seviye olan 49’a ulaştığında ise bu hareketi %30 ile %20 arasında aşırı bir delta eğrisi izliyor.

Bu göstergenin 20’yi geçmesi, piyasa yapıcıların ve profesyonellerin potansiyel fiyatın artması korkusunu yansıtıyor ve yükseliş olarak kabul ediliyor. Öte yandan, 20 Ocak’tan bu yana tutulan mevcut 0 ila 10 aralığı ise tarafsız kabul ediliyor.

4 milyar dolarlık bir vadeli işlemin vadesinin dolması endişe verici olsa da vadeli işlemlerin yaklaşık %74’ü halihazırda değersiz görülüyor. 29 Ocak’ın sona ermesiyle ilgili olarak boğalar, çok daha büyük düzeltilmiş açık ilgisi nedeniyle esas olarak kontrol altında kalıyor.

Ayılar 32.000 dolarla oldukça rahat

Boğalar genel bir avantaja sahip olmasına rağmen daha düşük satış seçenekleri olan 33.000 ile 35.000 dolar arasındaki vade bitimlerine hakim görünüyor. Bununla birlikte bu 1.200 BTC’lik sözleşme avantajı, 28.000 dolardan 32.000 dolara kadar olan alış seçeneklerini destekleyen 1.950 BTC’lik kontrat dengesizliği ile fazlasıyla dengeleniyor.

Sonuç olarak, şu anda mevcut durumda olduğu gibi boğalar cuma günü yaşanacak sona erme sürecine dair tamamen kontrol sahibi görünüyor ancak 28.000 ile 35.000 ABD doları arasındaki teşvikler makul bir şekilde dengeleniyor. Genel olarak 29 Ocak öncesinde ek dalgalanma yaratmak için her iki taraftan da kazanacak çok şey bulunmuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar