8 Ağustos 2022, Pazartesi
26.7 C
İstanbul

Bu Yıl Fidye Yazılımı Saldırılarında 81 Milyon Dolar Değerinde Kripto Para Çalındı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Chainalysis tarafından paylaşılan veriler, 2020 yılının tamamında fidye yazılımı saldırılarından ise 406 milyon Dolar değerinden fazla kripto para çalındığını gözler önüne seriyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Chainalysis’e göre, 2021 yılının başından bu yana kripto parada en az 81 milyon Dolar değerinde fidye yazılımı saldırısı gerçekleşti.
  • Ancak uzmanlar, bu rakamın çok daha yüksek olabileceğini tahmin ediyor.

Blockchain veri şirketi Chainalysis’e göre, fidye yazılımı saldırılarında 2021 başından bu yana çalınan kripto para miktarı 81 milyon Dolar seviyesini aştı.

Binance indirim kodu

Rakamlar Çok Daha Yüksek Olabilir

Ancak uzmanlar Chainalysis tarafından belirtilen bu verilerin normalden daha düşük olabileceğini söylüyor. Çünkü şirket, daha öncesinde de 2020 yılında fidye yazılımı saldırılarında çalınan kripto para değerini 350 milyon Dolar açıklamış; ancak sonrasında bu sayıyı 406 milyon Dolar olarak düzeltmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Daha geçen hafta, Colonial Pipeline Güneydoğu ABD’de büyük bir gaz kıtlığına neden olan bir fidye yazılımı saldırısıyla vuruldu; Yakıt sağlayıcısının DarkSide adlı bir Rus suç örgütüne Bitcoin olarak yaklaşık 5 milyon Dolar ödemek zorunda kaldığı bildirildi.

Siber Saldırılar Daha Çok Rusya Menşeli Suç Örgütlerinden Geliyor

Konu ile ilgili yayınlanan raporda, “Rusya menşeli siber suçluların (DarkSide ve Evil Corp gibi) kripto para merkezli faaliyetleri en yoğun şekilde kullanan gruplar olduğu tespit edilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Bugün yayınlanan veri dilimi ise 2021’de fidye yazılımı saldırılarının durumu hakkında yakında yayınlanacak çok daha kapsamlı bir Chainalysis raporunun parçasıdır. Chainalysis, bu rapor için ise henüz bir yayın tarihi açıklamadı.

Chainalysis, bunun gibi raporlar üretmenin ve kripto sektörüne ışık tutmanın yanı sıra; kripto suçluların izini sürmeye yardımcı olmak için zaman zaman devlet kurumlarıyla da eşgüdümlü olarak çalışır.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar