Bir kripto para borsasının sahibi, kısa süre önce çevrimiçi bir açık artırma dolandırıcılığı yoluyla insanları dolandırmaya yönelik uluslarötesi bir plan nedeniyle mahkum edildi. Mahkeme, dolandırıcılığın multi-milyon dolarlık bir ölçeğe ulaştığını söyledi.

En Az 900 Amerikalı Mağdur

Yakın tarihli bir rapora göre, dolandırıcılıktan muzdarip insanlar muhtemelen 900’den fazla Amerikan vatandaşıydı. Resmi açıklamaya göre, eskiden Bulgaristan’da yaşayan ve Bulgaristan merkezli Bitcoin borsası R.G. Coins’in sahibi olduğu bildirilen 53 yaşındaki Rossen Iossifov olayın faili. Iossifov, hem haraç kesmek hem de kara para aklamak için komplo kurmaktan mahkum edildi. İki haftalık bir duruşmanın ardından, Frankfort, Kentucky jürisi ve ABD Bölge Yargıcı Robert E. Wier, cezayı 12 Ocak 2021’e dek olacak şekilde planladı.

Habere göre, grubun Romanya merkezli bazı üyeleri, aralarında Craigslist ve eBay’in de bulunduğu bir çevrimiçi açık artırma ve satış web sitelerini tanıtmak için yanıltıcı bir reklam yayınladı. Reklam, kurbanlarına var olmayan yüksek maliyetli mallar (tipik olarak araçlar) vaat ediyordu.

Açıklanana göre, dolandırıcılığın üyeleri çalıntı kimlikleri kullanarak kurbanlarını reklamı yapılan öğeler için “ikna edici anlatılar” yoluyla para göndermeye ikna edeceklerdi. Örneğin, reklamlardan bazıları, konuşlandırılmadan önce reklamı yapılan öğeyi satmaya ihtiyaç duyan bir askeri üyenin kimliğine bürünmüştü.

Dolandırıcılar ayrıca, kurbanlarına saygın şirketlerin ticari markalarını içeren faturalar sunarak işlemlerin yasal görünmesini sağladı. Yasal belge ayrıca komplo üyelerinin müşteri desteği sunan çağrı merkezleri kurduğunu da ortaya koyuyor. Bu şekilde, müşterilerin sorularına tavsiyelerde bulunacak ve reklamlarla ilgili endişeleri azaltacaklardı.

Çalınan Fonlar Kripto Varlıklara Dönüştürülecekti

Resmi açıklamaya göre, Iosiffov kurbanların parasını aldıktan sonra, o ve arkadaşları onları kripto varlıklarına dönüştürecek ve açık denizdeki para aklayıcılara transfer edeceklerdi.

Mahkeme belgelerine göre, “En erken Eylül 2015’ten Aralık 2018’e kadar, Bulgar fail, Bitcoin’in yasadışı faaliyetin gelirlerini sunduğunu bilerek, dolandırıcılıktaki Romanya merkezli ortakları adına kripto varlıklarını yerel itibari para birimine dönüştürdü.”

İlgili Haber:  Çalıntı Kripto Paralar Nasıl Takip Edilir? Kripto Para Karıştırma Nedir?

Mahkeme açıklamasına göre, sadece iki buçuk yıl içinde, Iossifov, suç ekibinin sadece dört üyesi için 4,9 milyon dolardan fazla Bitcoin’i takas etti.

Davada toplam on yedi sanık hüküm giydi. Diğer üçü henüz aranıyor. ABD ve Romanya’daki polis departmanları davayla ilgili prosedürleri yönetti.

Bu noktada ABD’de DOJ’nin kripto ile ilgili dolandırıcılık arayışında giderek daha aktif hale geldiğini belirtmek gerekiyor. CryptoPotato’nun daha önce bildirdiği gibi DOJ, Kuzey Kore’deki bilgisayar korsanlarıyla ilgili 280 kripto para birimi hesabının peşine düşmüştü.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın