Büyük Bir Fransız Bankası, Dijital Para Geliştirmek İçin ConsenSys ile Çalışıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 8 ay önce

blank

Ethereum yazılım şirketi ConsenSys, Fransa’nın devlet tarafından yayınlanan dijital para birimine güç verebilecek bir teknoloji üzerinde çalışacak.

blank

Haberin Özeti

  • Societe Generale – Forge, merkez bankası dijital para ihracı konusunda teknoloji ve uzmanlık sağlamak adına ConsenSys’i tercih etti.
  • Yatırım bankası, Fransız merkez bankası tarafından CBDC denemesi yapmak üzere görevlendirilen sekiz firmadan biri olarak dikkat çekiyor.
  • Fransa, bankalar arası uzlaşmayı ele alan bir CBDC planıyla ilerliyor.

Avrupa yatırım bankası Societe Generale’nin bir yan kuruluşu olan Forge, merkez bankası dijital para biriminin ihracı ile ilgili “teknoloji ve uzmanlık” sağlamak için Ethereum yazılım merkezi ConsenSys’i seçti.

Mayıs ayında bir dijital euro testine katıldıktan sonra, Societe Generale – Forge, Banque de France tarafından CBDC’nin sekiz potansiyel ortağından biri olarak seçildi. Avrupa Birliği’ndeki en büyük ikinci ekonomiyi temsil eden Fransız merkez bankası, Avrupa’da bankalar arası ödeme için bir CBDC testi yapan ilk bankalardan biridir.

Geçen ay, Societe Generale – Forge, Tezos halka açık blockchaini ile CBDC inşa etmeye karar vererek kendi test sürecinde ilerleme kaydetti.

ConsenSys, CBDC Konusunda Deneyimli

ConsenSys, Tezos yerine Ethereum ile yaptığı çalışmalarla bilinmesine rağmen CBDC’ler üzerinde de önemli ölçüde çalışma deneyimine sahip. Örneğin, daha önce Güney Afrika Rezerv Bankası ile başka bir bankalararası sistem olan Khokha Projesi ve Singapur Para Otoritesi ile tokenize edilmiş Singapur dolarının ödenmesi konusunda ortaklık yapılmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Basın açıklamasına göre, firmanın katkıları öncelikle “CBDC düzenleme ve yönetimi, ödeme ve çapraz defterler arası işbirliği” alanlarını kapsayacak.

Aralarında İspanya ve Estonya’nın da bulunduğu Avro bölgesindeki diğer ülkeler ise dijital para biriminin faydalarını araştırıyor. Bununla birlikte, Banque de France, dijital bir euro için zemin hazırlarken sınır ötesi ödemeleri daha verimli hale getirecek kalkınma araçları açısından da önemli bir avantaja sahip olarak görülüyor.

Dijital Euro’nun Merkezi Üretim Noktası Fransa Olabilir

Avrupa Merkez Bankası’nın şu anda teorik bir dijital avronun faydaları ve dezavantajları hakkında kamuoyuna danışma toplantıları düzenlediği göz önüne alındığında, Fransa onu gerçekten inşa etmek için konumlandırılabilir. Societe Generale – Forge’a ek olarak, HSBC ve Accenture da dahil olmak üzere yedi başka şirket, bankaya ve Avrupa’nın geri kalanına benimseme için birçok seçenek sunan bir Fransız CBDC’sini test ediyor.

Societe Generale – Forge CEO’su Jean-Marc Stenger, ConsenSys’in söz konusu testler için doğru seçim olduğunu düşünüyor ve yazılım şirketini “küresel olarak dağıtılmış defter teknolojisinin geliştirilmesinde kilit bir oyuncu” olarak tanımlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Ripple (XRP) İçin Yeni Bir Toplu Satış Kapıda Olabilir!

Kripto paralardaki büyük çöküşün üzerinden bir aydan uzun bir süre geçti ancak piyasalarda henüz bir toparlanma sinyali gözükmüyor. Altcoinlerin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend