3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

Büyük Bir Fransız Bankası, Dijital Para Geliştirmek İçin ConsenSys ile Çalışıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum yazılım şirketi ConsenSys, Fransa’nın devlet tarafından yayınlanan dijital para birimine güç verebilecek bir teknoloji üzerinde çalışacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Societe Generale – Forge, merkez bankası dijital para ihracı konusunda teknoloji ve uzmanlık sağlamak adına ConsenSys’i tercih etti.
  • Yatırım bankası, Fransız merkez bankası tarafından CBDC denemesi yapmak üzere görevlendirilen sekiz firmadan biri olarak dikkat çekiyor.
  • Fransa, bankalar arası uzlaşmayı ele alan bir CBDC planıyla ilerliyor.

Avrupa yatırım bankası Societe Generale’nin bir yan kuruluşu olan Forge, merkez bankası dijital para biriminin ihracı ile ilgili “teknoloji ve uzmanlık” sağlamak için Ethereum yazılım merkezi ConsenSys’i seçti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Mayıs ayında bir dijital euro testine katıldıktan sonra, Societe Generale – Forge, Banque de France tarafından CBDC’nin sekiz potansiyel ortağından biri olarak seçildi. Avrupa Birliği’ndeki en büyük ikinci ekonomiyi temsil eden Fransız merkez bankası, Avrupa’da bankalar arası ödeme için bir CBDC testi yapan ilk bankalardan biridir.

Geçen ay, Societe Generale – Forge, Tezos halka açık blockchaini ile CBDC inşa etmeye karar vererek kendi test sürecinde ilerleme kaydetti.

ConsenSys, CBDC Konusunda Deneyimli

ConsenSys, Tezos yerine Ethereum ile yaptığı çalışmalarla bilinmesine rağmen CBDC’ler üzerinde de önemli ölçüde çalışma deneyimine sahip. Örneğin, daha önce Güney Afrika Rezerv Bankası ile başka bir bankalararası sistem olan Khokha Projesi ve Singapur Para Otoritesi ile tokenize edilmiş Singapur dolarının ödenmesi konusunda ortaklık yapılmıştı.

Basın açıklamasına göre, firmanın katkıları öncelikle “CBDC düzenleme ve yönetimi, ödeme ve çapraz defterler arası işbirliği” alanlarını kapsayacak.

Aralarında İspanya ve Estonya’nın da bulunduğu Avro bölgesindeki diğer ülkeler ise dijital para biriminin faydalarını araştırıyor. Bununla birlikte, Banque de France, dijital bir euro için zemin hazırlarken sınır ötesi ödemeleri daha verimli hale getirecek kalkınma araçları açısından da önemli bir avantaja sahip olarak görülüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Mart Ayından Bu Yana En Kötü Haftalık Düşüşünü Yaşadı

Dijital Euro’nun Merkezi Üretim Noktası Fransa Olabilir

Avrupa Merkez Bankası’nın şu anda teorik bir dijital avronun faydaları ve dezavantajları hakkında kamuoyuna danışma toplantıları düzenlediği göz önüne alındığında, Fransa onu gerçekten inşa etmek için konumlandırılabilir. Societe Generale – Forge’a ek olarak, HSBC ve Accenture da dahil olmak üzere yedi başka şirket, bankaya ve Avrupa’nın geri kalanına benimseme için birçok seçenek sunan bir Fransız CBDC’sini test ediyor.

Societe Generale – Forge CEO’su Jean-Marc Stenger, ConsenSys’in söz konusu testler için doğru seçim olduğunu düşünüyor ve yazılım şirketini “küresel olarak dağıtılmış defter teknolojisinin geliştirilmesinde kilit bir oyuncu” olarak tanımlıyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar