Büyük Bitcoin Fiyat Rallisinden Sonra Bitcoin ve Kripto Dünyasını Neler Bekliyor?

Önemli Gelişmeler

Bitcoin, son aylarda yaşadığı yükselişin ardından 2017’nin en yüksek seviyelerini aşıyor ve üç yıldır ilk kez fiyat keşfine giriyor.

blank

Bitcoin fiyatı, ekim başından bu yana yaklaşık %300 artarak bu ayın başlarında Bitcoin başına 42.000 dolara ulaşıyor. Bitcoin’in fiyatı şu anda 36.000 dolar civarında işlem görüyor ve toplamda 680 milyar dolar değere ulaşılmış bulunuyor.

blank

“Bitcoin almak yerine muz yemeyi tercih ettiğini” söyleyen milyarder yatırımcı Mark Cuban şimdilerde kripto tüccarlarına faiz oranlarındaki artışı izlemeleri konusunda uyarıda bulunsa da ortaya çıkan merkezi olmayan finans (DeFi) piyasasının kripto için oyunu değiştirebileceğini düşünüyor.

Cuban, Bitcoin’in küresel olarak kurumsal yatırımcılar tarafından hareket ettirildiğine inandığını açıklıyor. Bitcoin, geçen yıl büyük isimlerden ve kurumsal yatırımcılardan destek bulurken bazılarının, koronavirüs salgınının uyarıcı önlemlerinin bir sonucu olarak gerçekleşmesinden korktukları enflasyona karşı korunmak için Bitcoin satın aldığı görülüyor. Ancak Cuban, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın 1.9 trilyon dolarlık koronavirüs teşvik paketinin ve Federal Rezerv tarafından tahvil alımına devam edilmesinin kısa vadede Bitcoin fiyatı üzerinde çok fazla etkiye sahip olmasını beklemiyor.

Borçları etkileyen fiyatlandırmanın tüm anlatısının, faiz oranları yükseldiğinde ve ne kadar artarsa o kadar gerçek olduğunu belirten yatırımcı, etkilenen tüm varlıkların fiyatının ancak o zaman görülebileceğini söylüyor.

Yatırımcıların hisse fiyatları bir senede %600 arttı

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarının beklenenden daha erken yükselmeye başlayacağından korkarak merkez bankasının mevcut para politikasında herhangi bir değişiklik yapmaktan bahsetmek için henüz erken olduğunu belirtiyor. Fed, enflasyon %2 hedefine ulaşana kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutmayı planlıyor.

Mart ayında yaşanan koronavirüs kaynaklı çöküşten bu yana borsalar istikrarlı bir şekilde tırmanış sergiliyor ve yatırımcıların son 12 ayda hisse fiyatlarının %600’den fazla yükseldiğini görülüyor.

Bitcoin’in herhangi bir hisse senedi gibi olduğunu ve fiyatın, arz ve talebe göre belirlendiğini ifade eden Cuban, bununla birlikte Bitcoin’in ve kripto para endüstrisinin gelişmekte olduğunu düşünüyor. DeFi’nin, Bitcoin ve kripto para teknolojisi fikrinin, krediler ve sigorta gibi geleneksel finansal araçlarını yeniden oluşturmak için kullanılabileceğini öne süren yatırımcı, potansiyel olarak Bitcoin ve kripto para piyasasının davranışını değiştirdiğine inanıyor.

DeFi’nin, Bitcoin’i harekete geçiren şeyi çeşitli şekillerde değiştirebileceğini düşündüğünü belirten Cuban, önemli bir etki yaratmak için henüz çok erken olduğunu sözlerine ekliyor.

Bitcoin fiyat artışıyla herkesin dikkatini çekiyor

DeFi Pulse’un verilerine göre yatırımcılar geçen yıl DeFi projelerine yaklaşık 22 milyar dolar aktarmış bulunuyor ve bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce bu miktarın 1 milyar doların altında olduğu biliniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan Bitcoin’in 2020 rallisi, 2021’e doğru uzun süredir iyimser hisseden Bitcoin ve kripto para destekçilerini doğruluyor.

Londra merkezli dijital araştırma başkanı Chris Bendiksen, paranın işlevini yerine getirmeye elverişli özelliklere sahip Bitcoinlerin şu anda değerli olduğunu belirtiyor ve gelecekte de Bitcoinlerin para olarak kullanılmalarına bağlı şekilde değerli hale gelebileceklerini söylüyor.

Varlık yöneticisi CoinShares da Bitcoin’in fiyat artışının, yatırım seçkinleri tarafından açıkça ve dikkatle değerlendirilen bir konu olduğunun altını çiziyor.

Bendiksen, Bitcoin’in sonunda altının 12 trilyon dolarlık piyasa değerinin önüne geçmesini beklediğini ve son yıllarda artan popülaritesine işaret ettiğini açıklıyor.

Yıllar geçtikçe Bitcoin’in likidite gibi ilişkisel özellikleri gelişmeye devam ederken kıtlığı, mahremiyeti ve telekomünikasyon kanalları üzerindeki işlem yapılabilirliği gibi sabit özelliklerin herhangi bir bozulmaya uğramayacağını ifade eden Bendiksen, bu eğilimin Bitcoin’i para anlamında sürekli olarak daha faydalı hale getirdiğini ve bunun, küresel para piyasasında artan bir paya sahip olmasının temel nedeni olduğunu ifade ediyor.

Diğer yatırımcılar da olgunlaşmakta olan Bitcoin piyasasının geleneksel varlık sınıflarına giderek daha fazla benzediğini savunarak bu iddiayı tekrarlıyor.

Hem perakende hem de kurumsal yatırımcıların Bitcoin benzerlerine sürekli ve artan bir ilgi gösterdiklerine dikkat çeken finansal danışma grubu deVere’nin CEO’su Nigel Green, artık varlıkların, portföydeki diğer varlıklar gibi giderek daha fazla kullanıldığını ve örneğin bazen kâr elde edildiğini, bazen yeniden yatırım yapıldığını, dalgalanmayı kendi yararlarına kullandıklarını ve tüm bu çeşitlendirmeye yardımcı olmak için bu alternatiflerin kullanıldığını söylüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ABD Hazine Bakanlığından Bitcoin ve Kripto Paralarla İlgili Açıklama: ABD Yaptırım Rejimi Zayıflatılıyor!

ABD’deki Joe Biden yönetimi, kripto paraların ABD'deki “yaptırım rejimini baltaladığı” konusunda bir uyarı yayınladı. Haberin Özeti ABD Hazine Bakanlığı, kripto...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki tüm içerikler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. İçeriklerin hiçbiri yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Bu sitede herhangi bir dijital varlığın alım-satımı tavsiye edilmez. Sitede yer alan içeriklerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz.

Bu siteyi (limenya.com) kullanarak, yukarıdaki sorumluluk reddi beyanını ve hizmet sözleşmesinde yer alan politikaları kabul etmiş olursunuz.

Send this to a friend