28 Mayıs 2022, Cumartesi
18.5 C
İstanbul

Büyük Bitcoin Madenciliği Göçü! BTC’nin Yeni Merkezi ABD Mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Çin, Bitcoin madenciliği merkezi olma unvanını kaybediyor. Büyük madenci göçünün yaşanmasıyla birlikte, Çin’in koyduğu yasaklardan faydalanan ülke ise ABD olabilir. ABD’nin yeni Bitcoin süper gücü haline gelmesi ne kadar olası? Geleneksel doğalgaz ve petrol endüstrisi bu durumundan faydalanabilir mi?

Binance indirim kodu

Çin’in kripto paralar üzerinde baskılar kurduğu ve bu baskıların da kripto para endüstrisi tarafından tehdit olarak algılandığı uzun süredir biliniyor. Ancak Mayıs ayında Çin’in Bitcoin madenciliği endüstrisine yaptığı saldırılar gerçekten de sürpriz olmuştu. Bu gelişmeyle birlikte BTC fiyatı düşmüş ve madencilik zorluğu da azaltılmak zorunda kalmıştı. Sonrasında ise madenciler ülkeden göç etmeye başlamıştı. Madencilerin bu büyük göçünden özellikle ABD karlı çıkacak gibi görünüyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Güle Güle Çin

Piyasa tarafından ilk başta negatif olarak düşünülen bu haber uzun vadede büyük bir şans haline gelebilir. Daha önce de belirtildiği gibi, Çinli madencilerin ülkeden ayrılması, Bitcoin madenciliğinin sahip olduğu merkezi karakteri önemli ölçüde azaltabilir. Göçten önce, madencilik kapasitelerinin %50 ila %70’i Çin merkezli olarak faaliyet gösteriyordu. Bu, aslına bakılırsa Bitcoin ağı için kritik derecede bir bağımlılık yaratıyordu.

Madencilik kaynaklarının merkeziyetsiz bir hale getirilmesi, Bitcoin’in çeşitli politik kararlardan da daha az etkilenmesini sağlayacak. Bununla birlikte batılı yatırımcıların da bazı çekinceleri ortadan kalkmış olacak. Çin hakkında aklında soru işareti olan yatırımcılar, madencilerin bu göçünü memnuniyetle karşıladı. Ancak gerçekten bir merkeziyetsizlikten söz edebilmek için, göç eden madencilerin farklı farklı ülkelere yerleşmesi gerekiyor. Merkeziyetsizlik açısından, Çin’den göç eden madencilerin çoğunluğunun aynı ülkeye gitmesi bir anlam ifade etmiyor.

Kanada ve ABD Bitcoin Madenciliğinin Yeni Merkezi mi Oluyor?

Fiziki değerli madenlerin madenciliği konusunda Kanada dünyada 1 numara olmasıyla tanınıyor. Madencilik şirketlerinin %75’inin merkez ofisleri Kanada’da yer alıyor. Bu yüzden kripto para şirketleri de, operasyonlarını başka bir yerde gerçekleştirseler bile merkezlerini Kanada’da tutmayı tercih ediyor. Kanada’nın komşusu ABD de, özellikle bir hammadde deposu olarak biliniyor. Bu yüzden Amerikalılar ülkelerinde oldukça ucuz enerji fiyatlarının tadını çıkarıyor. Hidrolik kırma tekniği ile beraber ABD, fosil yakıtlara olan bağımlılığını da giderek azaltıyor.

İlgili Haber:  Hisse Senedi Piyasaları Durgunlaşırken, Kripto Paraların Ticaret Hacmi Patlıyor

Özellikle Teksas eyaleti, kripto para madencilerini büyük bir memnuniyetle karşılıyor. ABD içerisinde elektrik fiyatı, hiçbir eyalette Teksas’taki kadar ucuz değil. Ayrıca politik altyapı da, Bitcoin madenciliği şirketlerinin bu bölgede yerleşmesi için uygun görünüyor. Teksas’ı yanında bir diğer önemli aday ise Wyoming eyaleti olabilir. Bu bölge yenilikçi kripto para regülasyonu adımlarıyla dikkat çekiyor.

Fiziki Hammaddeler Dijital Altına Dönüştürülüyor

Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliğini yapan şirketler her zaman yeni girişimler olmayabiliyor. Geleneksel petrol ve doğalgaz şirketleri ile hidrolik kırma tekniğini kullanan firmalar kripto para madenciliği ile ek gelir elde etmeyi hedefliyor. Bununla birlikte bazı şirketler, petrol ve doğalgaz üretiminde oluşan fazla enerjiyi Bitcoin madenciliği yapmak için kullanıyor. Great American Mining (GAM) şirketi bu alan üzerine özelleşmiş bir marka olarak biliniyor ve petrol çıkarım alanlarının kenarına konteynırlar yerleştirerek bu bölgeden çıkan fazla doğalgaz ile Bitcoin madenciliği yapıyor.

Uzmanlara göre Amerika’ya olan madenci göçü, yatırımcılar için de birtakım avantajları beraberinde getirebilir. Hem fiziki hem de dijital madencilik alanındaki birçok şirket, Kanada ve ABD borsalarında listeleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar