2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Büyük Bitcoin Yatırımcısı MicroStrategy için Sinyaller Olumluya Döndü!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Piyasadaki en büyük Bitcoin yatırımcılarından MicroStrategy’yi yakından takip ettiğimizi okuyucularımız biliyor. En son 19 Mayıs’ta yaptığımız haberde şirketin Bitcoin’leri yanlış zamanlarda alıp almadığını değerlendirmiştik.

Binance indirim kodu

MicroStrategy oldukça zor zamanlar geçiriyor. Zira borçlanarak satın aldığı Bitcoinlerin geri ödemesini bir noktada yapmaları gerekiyor. Şirketin CEO’su Michael Saylor, kendilerinin Bitcoin 3000 dolara düşünceye kadar güvende olduklarını belirtmişti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Şirket borsaya tabii olduğu için Bitcoin ile birlikte hisse fiyatları da düşüşe geçmiş durumda. Geçen sene Şubat ayında 1200 dolarları gören hisse fiyatı şu an 175 dolara kadar düşmüş durumda. Bir yıl içinde %60’dan fazla değer kaybetti.

Her türlü göstergenin şirket için olumsuz bir tablo çizdiği böylesi bir ortamda, Saylor’u sevindirecek bir haber geldi.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, yazılım şirketinin hisselerini takip ve analiz eden dört aracı kurumdan üçü, hisselerin Çarşamba günü kapandığı noktadan üç katın üzerinde bir ortalama fiyat hedefiyle artacağını ve dolayısıyla şirketin hisselerinin satın alınmasını tavsiye etti.

İcra Kurulu Başkanı Michael Saylor yönetiminde, MicroStrategy, 31 Mart itibarıyla Bitcoin alımı için yaklaşık 4 milyar dolar harcadı. Bu strateji piyasaya bolca para basılan pandemi döneminde işe yarıyor gözüküyordu. Ancak MicroStrategy şimdi tabiri caizse çamura saplanmış durumda.

Bu, MicroStrategy’nin ilk macerası değil. 2000’li yıların başlarında Dotcom balonu sırasında şirketin hisseleri %3400’den fazla yükselmişti ve ardından çöküş sırasında tüm bu kazançlar silinip gitmişti. Aslında sanki bir nevi dejavu yaşandı. MicroStrategy pandemi döneminde Bitcoin satın almaya başladı ve bir noktada hisseleri %1200’den fazla arttı. Şimdi ise çöküşe geçmiş durumda.

Şirket şu an, kriptodaki çöküş ve teknoloji hisselerinin çakılmasıyla birlikte 2000’li yılların başından bu yana en kötü yıllarını yaşıyorlar. Fed, enflasyonu soğutmak için agresif bir şekilde faiz oranlarını yükselterek her iki piyasadaki düşüşü tetikledi ve ekonominin resesyona yöneldiği endişesini körükledi. Daha geçen hafta, dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, 2020’nin sonundan bu yana ilk kez 20.000 doların altına düştü.

İlgili Haber:  Anthony Scaramucci'nin 9.3 Milyar Dolarlık Hedge Fonu Bitcoin’e Katılıyor

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, kripto çöküşü Saylor için yaklaşık 3.5 milyar dolarlık zarar yarattı. 2.36 milyon MicroStrategy hissesi ve opsiyonu, Şubat 2021’de yaklaşık 3 milyar dolar değerle zirveye ulaşmıştı. O zamandan beri %86 düşüşle 355 milyon dolara düştüler.

Bazı analistler ise şirketin ana işine dönmesi gerektiğini ve ilk çeyrekte %3 düşen yazılım işine odaklanması gerektiğini belirtiyor.

Yine de, şirketin karşı karşıya kalabileceği milyarlarca dolarlık potansiyel zararları görmezden gelmek zor. Şirket, daha fazla Bitcoin satın almak için bu yıl aldığı 205 milyon dolarlık bir kredinin marj çağrısıyla karşı karşıya kalma olasılığı nedeniyle inceleme altına alınmış durumda.

Ancak Saylor, bu ay yatırımcılara potansiyel bir marj çağrısı konusunda endişelenmemelerini söyledi ve şirketin yeterli teminatı olduğunu söyledi.

1 Yorum

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
%d blogcu bunu beğendi: