18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Büyük Finans Grupları, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasındaki Sıkı Düzenlemelere Karşı Çıkıyor

Önemli Gelişmeler

Küresel finans endüstrisinin öne çıkan üyeleri, kripto para alanındaki sıkı düzenlemelere karşı çıkıyor.

blank

Haberin Özeti

  • Önde gelen küresel finans grupları, Basel Bankacılık Denetleme Komitesine kapsamlı bir mektup gönderdi.
  • Finans grupları, söz konusu mektupta, kripto para piyasası üzerindeki sıkı düzenlemelere karşı çıktıklarını ve kripto endüstrisindeki inovasyonu engelleyebilecek bu gibi kurallardan uzak durulması gerektiğini belirttiler.

Bankaları, varlık yöneticilerini ve blok zinciri endüstrisini temsil eden finans grupları, Basel Bankacılık Denetleme Komitesine gönderdikleri bir mektupta, kripto para piyasası üzerindeki sıkı düzenlemelere karşı çıktıklarını ve kripto endüstrisindeki inovasyonu engelleyebilecek bu gibi kurallardan uzak durulması gerektiğini belirttiler.

blank

Küresel Finans Grupları İşbirliği İçinde

Financial Times’ın haberine göre, finans grupları tarafından gönderilen mektupta, kripto alanını düzenleme önerilerinin “son derece muhafazakar ve basit bir istek” olduğunun altı çizildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Söz konusu mektup, Küresel Finansal Piyasalar Birliği, Uluslararası Finans Enstitüsü, Uluslararası Swaplar ve Türevler Derneği, Finansal Hizmetler Forumu ve Dijital Ticaret Odası da dahil olmak üzere çok sayıda finans grubu tarafından imzalandı.

Basel Komitesi Nedir?

Basel Komitesi, dünyadaki bankacılık düzenlemeleri yaklaşımı için belli bir standart belirlemekten sorumlu kurumdur. Basel Komitesi, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, bankaların Bitcoin varlıklarını kendi sermayeleriyle karşılamaları gerektiğini, başka bir deyişle, ortaya çıkan kayıpları karşılamak için “yeterli sermayeyi ayırmaları” gerektiğini dile getirdi.

Financial Times’a göre ise finans grupları, bu tür bir düzenlemenin kripto varlıkları arasındaki çeşitliliği görmezden geldiğini söyledi. Mektupta, bunun yerine, mevcut sermaye rezervinin her bir kripto paranın sunduğu riske bağlı olması gerektiği belirtildi.

Kripto Para ve Düzenleme

Son aylar, kripto endüstrisinin dünyadaki düzenleyicilerle sıkı bir mücadele rotasında olabileceğini gösterdi.

İlgili Haber:  Piyasalarda Düşüş Görülmesine Rağmen Yatırımcılar Kripto Paraya Güvenmeye Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto endüstrisinde daha sıkı “tüketici koruma yasalarına” duyulan ihtiyacı sık sık dile getirdi. Bu, aynı zamanda, ABD Senatörü Elizabeth Warren (D-MA) gibi önde gelen vekillerin de desteklediği bir görüş.

Gensler ayrıca birden fazla kripto varlığının kayıt dışı menkul kıymet olarak nitelendirilebileceğini ve kripto paraların, genellikle “yasaları aşmak” için kullanıldığını söyledi.

Öte yandan sektördeki önde gelen bazı borsalar, son aylarda, dünya çapında finansal hizmetler düzenleyicilerinin öfkesini artırdı. CEO Changpeng Zhao liderliğindeki Binance, İngiltere, İtalya, Cayman Adaları, Hollanda, Malezya, Japonya, Tayland gibi ülkeler ile sürekli bir mücadele verdiği sorunlu bir yaz dönemi geçirdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend