7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Büyük Finans Grupları, Bitcoin ve Kripto Para Piyasasındaki Sıkı Düzenlemelere Karşı Çıkıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Küresel finans endüstrisinin öne çıkan üyeleri, kripto para alanındaki sıkı düzenlemelere karşı çıkıyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Önde gelen küresel finans grupları, Basel Bankacılık Denetleme Komitesine kapsamlı bir mektup gönderdi.
  • Finans grupları, söz konusu mektupta, kripto para piyasası üzerindeki sıkı düzenlemelere karşı çıktıklarını ve kripto endüstrisindeki inovasyonu engelleyebilecek bu gibi kurallardan uzak durulması gerektiğini belirttiler.

Bankaları, varlık yöneticilerini ve blok zinciri endüstrisini temsil eden finans grupları, Basel Bankacılık Denetleme Komitesine gönderdikleri bir mektupta, kripto para piyasası üzerindeki sıkı düzenlemelere karşı çıktıklarını ve kripto endüstrisindeki inovasyonu engelleyebilecek bu gibi kurallardan uzak durulması gerektiğini belirttiler.

Binance indirim kodu

Küresel Finans Grupları İşbirliği İçinde

Financial Times’ın haberine göre, finans grupları tarafından gönderilen mektupta, kripto alanını düzenleme önerilerinin “son derece muhafazakar ve basit bir istek” olduğunun altı çizildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Söz konusu mektup, Küresel Finansal Piyasalar Birliği, Uluslararası Finans Enstitüsü, Uluslararası Swaplar ve Türevler Derneği, Finansal Hizmetler Forumu ve Dijital Ticaret Odası da dahil olmak üzere çok sayıda finans grubu tarafından imzalandı.

Basel Komitesi Nedir?

Basel Komitesi, dünyadaki bankacılık düzenlemeleri yaklaşımı için belli bir standart belirlemekten sorumlu kurumdur. Basel Komitesi, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, bankaların Bitcoin varlıklarını kendi sermayeleriyle karşılamaları gerektiğini, başka bir deyişle, ortaya çıkan kayıpları karşılamak için “yeterli sermayeyi ayırmaları” gerektiğini dile getirdi.

Financial Times’a göre ise finans grupları, bu tür bir düzenlemenin kripto varlıkları arasındaki çeşitliliği görmezden geldiğini söyledi. Mektupta, bunun yerine, mevcut sermaye rezervinin her bir kripto paranın sunduğu riske bağlı olması gerektiği belirtildi.

Kripto Para ve Düzenleme

Son aylar, kripto endüstrisinin dünyadaki düzenleyicilerle sıkı bir mücadele rotasında olabileceğini gösterdi.

İlgili Haber:  XRP Fiyatı, Büyük Airdrop'u Takip Eden Çöküşten Kurtulmuş Görünüyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto endüstrisinde daha sıkı “tüketici koruma yasalarına” duyulan ihtiyacı sık sık dile getirdi. Bu, aynı zamanda, ABD Senatörü Elizabeth Warren (D-MA) gibi önde gelen vekillerin de desteklediği bir görüş.

Gensler ayrıca birden fazla kripto varlığının kayıt dışı menkul kıymet olarak nitelendirilebileceğini ve kripto paraların, genellikle “yasaları aşmak” için kullanıldığını söyledi.

Öte yandan sektördeki önde gelen bazı borsalar, son aylarda, dünya çapında finansal hizmetler düzenleyicilerinin öfkesini artırdı. CEO Changpeng Zhao liderliğindeki Binance, İngiltere, İtalya, Cayman Adaları, Hollanda, Malezya, Japonya, Tayland gibi ülkeler ile sürekli bir mücadele verdiği sorunlu bir yaz dönemi geçirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar