Hint kripto para borsası BuyUCoin, Hindistan’daki kripto para birimlerini düzenlemek için “tüm Hint kripto para paydaşlarının” desteğine sahip olduğunu iddia ettiği bir öneri hazırlıyor.

Ancak 2 Ekim’de resmi olarak yayınlanacak olan bu yapının ya da “korumalı alan”ın geliştirilmesine hangi paydaşların yardımcı olduğu henüz net değil.

350.000’den fazla kullanıcıya sahip olan ve milyar dolarlık işlemler gerçekleştiren BuyUCoin; geliştirmekte olduğu bu yeni yapıyı, topluluk tarafından yönlendirilen kurallar, öneriler ve uygulama yöntemlerinden oluşan bir taslak olarak tanımlıyor.

Oluşturulan çerçevenin Hindistan hükümetine sunulması planlanıyor. Hindistan Merkez Bankası’nın, bankaların ve diğer finans kuruluşlarının kripto şirketleriyle anlaşmasını yasaklayan genelgesinin Hindistan Yüksek Mahkemesi tarafından Mart ayında iptal edilmesi üzerine bu çerçeve hayat geçirilmeye başlandı.

BuyUCoin’in CEO’su ve kurucu ortağı Shivam Thakral, “Bu, kripto paraları kitleler için erişilebilir kılmak için çıkılan uzun bir yolculuğun ilk kilometre taşıdır” dedi.

Bu taslağın, kripto uzmanlarından ve sektör içerisindeki kişilerden gelen girdilerle yürütüldüğünü belirten Thakral, yalnızca hükümetin yasa yapmasına yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda yeni başlayanlara ve gelişmekte olan girişimcilere bu patlayan sektöre girmeleri için rehberlik edeceğini ifade etti.

Yeni “korumalı alan”, Quantum Economics Başkan Yardımcısı ve Forbes Kıdemli Katılımcısı Charles Bovaird tarafından da övüldü. Konu hakkında yorumunu paylaşan Bovaird, “Kripto ticaretinin yasaklanması, Hindistan’ın buna izin veren diğer ülkelerin gerisinde kalmasına neden olur. Endüstri katılımcıları Hintli yetkililerle lobi yaparak ülkede çok ihtiyaç duyulan kripto düzenlemelerini uygulayabilir.” dedi.

Böyle bir yasak Hindistan’ın zararına

Öte yandan Hint blok zinciri odaklı hukuk firması Crypto Kanoon da potansiyel kripto yasağını hedef alarak bunu, ülkenin 1953’te getirdiği ve finans endüstrisi üzerinde kalıcı zararlı etkilere sahip türev ticareti yasağıyla karşılaştırdı.

İlgili Haber:  Bitcoin Borsası ile Bitcoin Cüzdanı Arasındaki Fark

Kurucu ortak Kashif Raza, Twitter’da yayınlanan bir videoda “İşlerimizi yoluna koymamız 50 yılımızı aldı” diyerek “Hükümet aynı hatayı tekrar etmemeli. Doğru yönde atılacak ilk adım, kripto para birimlerini emtia olarak düzenlemek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Raza, yasaktan sonraki bu 50 yıl süresince emtia ticaretinin durmadığını belirterek bunun yerine bu işlemlerin özel oyuncular tarafından yasa dışı olarak gerçekleştirildiğini ve benzer bir olayın kripto için de gerçekleşebileceğini söyledi. “Yasal çerçeveyi oluşturma süreci ne kadar uzun sürerse, zamanda o kadar geriye gideceğiz” diyen Raza, bu şekilde hareket edilmesinin yasa dışı faaliyetler konusunda mafyalara erişim vermek anlamına geldiğini vurguladı.

BuyUCoin tarafından hazırlanan ilk taslak 2 Ekim 2020’de yayınlanacak ve buyucoin.com/sandbox adresinden erişime sunulacak.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın