20 Ağustos 2022, Cumartesi
24.6 C
İstanbul

Bugüne Kadar Anonim Kalan Bored Ape Yacht Club Geliştiricilerinin Kimlik Bilgileri Yayınlandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

NFT ve kriptolara ilgi duyup da toplam 10.000 maymun avatarından oluşan Bored Ape Yacht Club (BAYC) koleksiyonunu bilmeyen yoktur. Bugüne kadar bu koleksiyonun arkasındaki kişilerin gerçek kimlikleri bilinmiyordu. Ancak artık bu bir sır değil. BuzzFeed yaptığı araştırma ile BAYC’ın arkasındaki kişileri deşifre etti.

Binance indirim kodu

Cuma günü, BuzzFeed, Gordon Goner ve Gorgamel takma adını kullanan 4 BAYC geliştiricisinden ikisinin kimliğini açıkladı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu iki kişi Florida asıllı ve 30’lu yaşlarında olan Wylie Aronow ve Greg Solano adlı kişiler. BAYC’nin arkasındaki şirket olan Yuga Labs, BuzzFeed’in yayınladığı haberi doğruladı.

BuzzFeed’in haberi, bu iki kişiyle ilgili skandal içeren hiçbir şey içermiyor, ancak Twitter’da çok BuzzFeed çok fazla tepki topladı.

Bu şekilde bir kimlik ifşasının araştırma gazetecilik değil de “ifşa” olduğunu iddia edenler ve BuzzFeed’i eleştirenler oldu.

Kripto topluluğunun çok sayıda üyesi, BuzzFeed’e saldırdı ve onu bu kişilerin mahremiyetini “doxxing” yoluyla ihlal etmekle suçladı. Limenya notu: Doxxing, bir kişiyi taciz veya cezaya maruz bırakmak için kişisel ayrıntıları yayınlamak anlamına gelen bir terim.

Popüler podcast yayıncısı Cobie makaleyi “çöp” olarak nitelendirdi ve BuzzFeed’in “insanları tıklama ve reklam geliri için kandırdığından” şikayet ederken, VC firması Founders Fund’ın Başkan Yardımcısı Mike Solana, ilgili kişilerin kimliklerini araştırmacı gazetecilik adı altında yayınlamanın “iğrenç” olduğunu söyledi.

Kripto blog yazarı ve Messari’nin kurucusu Ryan Selkis de BuzzFeed’e tepki gösterenler kervanına katıldı.

Twitter’daki baskın görüş, BuzzFeed ve haberi yapan muhabirin yanlış ve kötü niyetli bir şey yaptıkları yönünde.

İlgili Haber:  Bored Ape Yacht Club Satışları %900 Arttı: OpenSea’deki NFT İşlem Hacmi İki Katına Çıktı!

Ancak kripto dünyasının dışındaki insanlar için konu Twitter Kripto topluluğunun gösterdiği tepkiyi hak etmiyor.

Popüler Silikon Vadisi sitesi Techmeme’nin kurucusu Gabe Rivera, BuzzFeed makalesini standart gazetecilik olarak nitelendirdi ve milyarlarca dolarlık bir şirketin arkasında kimin olduğunu neden sadece bir avuç içeriden kişinin biliyor olmasını sorguladı.

Bazıları ise BAYC’nin milyar dolarlık bir marka olduğuna, Solano ve Aronow’un kimliklerinin açıklanmasının doğru olup olmadığı konusunun onların gerçekten “sıradan” insanlar olup olmadıklarına bağlı olduğuna dikkat çekti. Yani bu kişilerin herhangi bir suç veya skandal geçmişleri yoksa aslında bunun çok da sorun olmadığını dile getirdiler.

Temel olarak, BuzzFeed ve BAYC üzerindeki tartışma, kripto milyarderlerinin, özgür toplumlarda politikacıların ve iş adamlarının tabi olduğu türden bir incelemeden kaçınıp kaçınamayacaklarına dayanıyor.

Herhangi bir tür kamu denetiminin özel hayatın kabul edilemez bir ihlali olarak görüldüğü karşıt görüş, zengin elitlerin sessiz kaldığı ve eleştirmenlerini hapse attığı Çin ve Rusya’da hüküm sürüyor.

Solano ve Aranow’a gelince, her ikisi de tartışmayı adım adım takip ediyor gibi görünüyor. BuzzFeed makalesi yayınlandıktan kısa bir süre sonra ifşa edilen BAYC kurucuları kendilerini ti’ye alan tweetler paylaştılar.

 

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? BuzzFeed’in yaptığı araştırmacı gazetecilik mi ifşa mı? Milyarlarca dolarlık bir koleksiyonun arkasındaki isimlerin bilinmesi kamuoyunun yararına mı zararına mı?

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar