Mt. Gox mütevelli heyetinden 150.000 Bitcoin’in (BTC) 15 Ekim’de döneceğine dair artan spekülasyonlar mevcut. Ancak geçmiş kayıtlar neticesinde elde edilen pek çok veri, bunun pek de olası olmadığını gösteriyor.

2011 ve 2013 yılları arasında Mt. Gox, Bitcoin tarihindeki en büyük hack saldırısına uğrayarak 850.000 BTC kaybetmişti. Bunun üzerine mütevelli heyetinin, bu ihlalden dolayı paralarını kaybeden kullanıcılara geri ödemek için 150.000 BTC’ye sahip olduğu bildirildi.

Yine de geri ödemelerin gerçekleştirimesi sürecinde aşılması gereken pek çok engel ortaya çıktı. Geri ödeme sürecinin 2019’dan beri sürekli olarak ertelendiği ve bu ödemelerin büyük olasılıkla yakın zamanda gerçekleşmeyeceği kaydedildi.

150.000 Mt. Gox Bitcoin’i konusunda bir gelişme yaşandığına dair ani spekülasyonlar neden ortaya çıktı?

30 Haziran’da Mt. Gox mütevelli heyeti resmi Mtgox.com web sitesinde bir açıklama yaptı. Fonların eski kullanıcılara yeniden dağıtılmasından sorumlu olan mütevelli, Tokyo Bölge Mahkemesi’nin süreyi 15 Ekim’e kadar uzattığını söyledi. Bahsi geçen belgede şu ifadeler yer aldı: “Yukarıdakilerin ışığında; Onarım Mütevelli Heyeti, sunacağı rehabilitasyon planının son teslim tarihinin uzatılması için Tokyo Bölge Mahkemesine bir talepte bulundu ve 30 Haziran 2020’de Tokyo Bölge Mahkemesi başvurunun uzatılması için bir emir verdi. Bu emir doğrultusunda rehabilitasyon planı için son tarih 15 Ekim 2020 olarak belirlendi.”

Bu belgeye dayanarak bazı yatırımcılar bu 150.000 BTC konusunda bir gelişme yaşanacağını ve bu gelişmenin potansiyel olarak piyasada bir sarsıntıya neden olabileceğini öne sürdüler.

Ancak mütevellinin Bitcoin’i yakın vadede geri vermeyeceğini gösteren iki temel kanıt mevcut:

  • İlk olarak, uzatma kararı BTC’yi iade etmeye yönelik değil rehabilitasyon planını sunmaya yönelik şekilde verildi. Basitçe ifade etmek gerekirse; 15 Ekim olarak belirlenen son tarih, mütevellinin yatırımcılara para iadesi yapmamasını sağlamak amacıyla ortaya bir plan koyması için verilen bir tarihti.
  • İkincisi ise mütevelli geçen yıl boyunca da sürekli olarak uzatma talep etmişti. Mart 2020 ve Nisan 2019’da da aynı ifadeler verilmiş ve son tarih uzatmaları yaşanmıştı.
İlgili Haber:  Hackerlar Az Kalsın 10 Milyon Dolar Değerinde Ethereum’u Ele Geçiriyordu

Bu veriler doğrultusunda ulaşılabilecek sonuç; 15 Ekim tarihinin kullanıcı geri ödemeleri için geçerli son tarih olmadığı ve mütevellinin, geçmişte de süreci birkaç kez ertelediği oldu. Bu iki faktöre dayanarak, Mt. Gox mütevelli heyetinden alınan 150.000 BTC’nin kısa vadede geri dönerek piyasaları alt üst edemeyeceğini varsaymak makul görünüyor.

Bitcoin, olumsuz olaylara rağmen dayanıklılığını koruyor

Geçtiğimiz hafta Bitcoin üzerinde önemli satış baskısı oluşturan çok sayıda olumsuz olay yaşandı.

1 Ekim’de, Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’nun BitMEX’e yönelik suçlaması Bitcoin’in anında %5’in üzerinde bir oranla geri çekilmesine neden olurken 24 saat sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın COVID-19’a yakalandığı haberi BTC dahil çoğu kripto varlık sınıfının düzelmesini sağladı.

Arka arkaya yaşanan kötümser olaylara rağmen Bitcoin, ekim ayı boyunca şaşırtıcı bir direnç gösterdi. BTC, ağustos ayından bu yana “kritik bir destek alanı” olarak hareket eden fiyat seviyesi olarak kabul edilen 10.500 doların üzerinde kalmaya devam ediyor.

Zincir içi analisti Willy Woo ise orta ve uzun vadede Bitcoin piyasası görünümünün olumlu kaldığını belirtti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın