İşletmenizi satmak istiyorsanız, bir iş değeri değerlendirmesi yapmanız gerekir. Bir iş değerlemesi işinizin gerçek değerini belirlemede çok önemli bir adımdır. İşinizin değerinin ne kadar olduğunu bilmek için bir süreçtir. Alıcınıza, bunun bir kanıtını göstermeden işinizin değeri olduğunu söyleyemezsiniz. Pürüzsüz iş değerlemeye sahip olabilmek için CAPEX (capital expenditures-sermaye harcamaları) ve OPEX’in (operational expenditures-operasyon giderleri) ne olduğunu bilmelisiniz. İşte bu iki terim hakkında bazı hızlı ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.

 

CAPEX ve OPEX, işinizin değerini veya ederini ölçer. İşletmenizin güncellenmiş veya sıklıkla değerlemesi gereklidir, çünkü biri girişimcilik dünyasında özellikle zamanla değişmeye değer. “OPEX” “işletme harcamaları”nı temsil ederken “CAPEX”, “sermaye harcamaları”nı ifade eder.

Ekonomik dünyada, CAPEX ve OPEX, iş dünyasının işleyişini anlama ve çözme anahtarlarıdır.

CAPEX NEDİR

CAPEX, işinizi başlatmak için kullandığınız nakit ve varlıktır. Bir işletme, sermaye almadan kolaylıkla doğmaz. Bir yatırım için çok fazla para kazanmanız gerekir. Kullandığınız para ve maddi ve maddi olmayan varlıklar daha fazla kazanç ve kâr elde etmek içindir. Gerçek bir girişimci bir yıl hiçbir şey kazanmaktan fedakarlık eder ama yine de iş dünyası yolunda yaptığı harcamaların yakın gelecekte daha fazla iş yaratacağını umut eder. Sermaye harcamaları, işinizin yürütülmesi için kritik olan gerekli ekipman, makine veya herhangi bir aparat için tahsis edilebilir. Bu varlıklar yakın gelecekte sıfır olana kadar her yıl kendini amorti eder.

Sermaye harcamalarınız kendi cebinizden çıkmasa da harici olarak finanse edilebilirler. İşletmenize yatırım yapmak isteyen iyi yatırımcıları aramalısınız. Ancak bu yatırımcılar elbette gelirinizi onlarla paylaşmanızı isterler. İşinize karşılıksız yatırım yapmazlar. Ancak bu adım biraz risklidir çünkü iş her zaman o kadar da iyi olmayabilir.

OPEX NEDİR

Öte yandan OPEX, işletme varlıklarınızı idame ettirebilmeniz ve çalıştırmanız için katlanılan masrafları belirtir. Satış, yönetim ve Ar-Ge üretmek için işletmenizi çalıştırmak için gereken günlük maliyetlerin hepsi OPEX olarak kabul edilir. İşletme harcamaları çok önemlidir çünkü sermaye harcamalarınızı korumak için ihtiyaç duyulmaktadır. OPEX, işletmenizin etkinliğini ve değerini belirler, çünkü onlarla doğrudan bir ilişkisi vardır. Tabii ki günlük harcamalarınızı etkilemeksizin işletme harcamalarını iyi yönetebilirseniz, yakın gelecekte işletmenizin değerlemesini artırabilirsiniz.

İlgili Haber:  EBIT, EBITA, EBITD, EBITDA

CAPEX ile OPEX Arasındaki Fark

CAPEX ile OPEX arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • “CAPEX”, “sermaye harcamaları”nı, “OPEX” ise “işletme harcamaları” nı ifade eder.
  • CAPEX ve OPEX, işletme değerlemesi için gerekli ölçümlerdir. İş değeri, işinizin ederini belirler.
  • CAPEX, işinizi başlatmak için harcanan para ve varlıktır. Sermaye harcamaları, önemli teçhizatı, makinaları ve işiniz için başka herhangi bir aygıtı alabilmek için gereklidir.
  • OPEX, işletmenizin günlük masraflarıdır. İşletmenizin değerini arttırmak için doğrudan bir ilişkiye sahiptir. Günlük harcamalarınızı büyük ölçüde etkilemeksizin işletme giderlerini karşılayabiliyorsanız, işletme geliriniz muhtemelen artacaktır.
  • CAPEX ve OPEX, işinizin gelirini arttırmayı amaçlar.
Facebook Yorumları

1 YORUM

Bir Cevap Yazın