12 Ağustos 2022, Cuma
20.7 C
İstanbul

Cardano Ağı Üzerinde Yeni Bir Dönüm Noktası: 30 Milyon İşleme Ulaşıldı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Cardano blok zinciri üzerinde akıllı sözleşmelerin çalışmasını sağlayan Alonzo güncellemesi geçen sene Eylül ayında devreye girmişti. O günden bugüne Cardano blok zincirinde çalışan akıllı sözleşmelerin sayısı hızla artıyor. Cardano’daki akıllı sözleşmelerin sayısı Ocak ayının sonunda 1.000’e ulaştı ve işlem sayısı da bununla doğru orantılı olarak arttı.

Binance indirim kodu

Cardano’nun kendisine rakip olarak gördüğü Ethereum’da ise geçen Eylül’den bu yana 1 milyona yakın yeni akıllı sözleşme hayata geçti. Ethereum’da çalışan akıllı sözleşmelerin sayısı, geçen yıl Haziran ayında 2.5 milyona ulaşarak zirve yapmıştı. Tabii ki, Ethereum bu seviyelere ulaşabilmek için birkaç yıllık bir gelişim geçirdi. Cardano ise henüz yolun çok başında.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Cardano cüzdan sayısı 1 milyonun üzerinde

Cardano blok zinciri analizine göre, ağdaki günlük aktif adreslerin sayısı 150.000 ile 200.000 arasında değişirken, Cardano blok zinciri şu anda 30.4 milyondan fazla işlem gerçekleştirdi.

Aynı veri kaynağına göre, Cardano cüzdanlarının sayısı artıyor ve toplam cüzdan sayısı şu anda 1.1 milyonun oldukça üzerinde. Aynı zamanda, zincir üzerinde stake edilen ADA yüzdesi yavaş yavaş düşüyor ama hala %70’in üzerinde.

ADA’nın piyasa fiyatı, bir yıl önce olduğu gibi şimdi de halen 1 dolar seviyesinde. ADA, ağın Binance Smart Chain (BSC), Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) gibi diğer akıllı sözleşme blok zincirleriyle rekabet etmesine olanak sağlayan Alonzo hard fork’u esnasında 3 doların biraz üzerinde zirve yapmıştı. ADA, geçen yıl 2 Eylül’deki tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana %61.3 düştü. ADA, toplam piyasa değerinde 38.3 milyar dolar ile yedinci sırada yer alıyor.

Cardano üzerindeki DeFi aktivitesi arttı

Adını Amerikalı bir bilgisayar bilimi profesörü olan Joseph Goguen’den alan ve “Goguen” safhasının bir parçası olan Alonzo hard fork’unun piyasaya sürülmesiyle ve akıllı sözleşmelerin hayata geçmesiyle, SundaeSwap (SUNDAE) ve MuesliSwap gibi bir dizi merkezi olmayan finans (DeFi) uygulaması doğdu. Cardano’nun DeFi dApp’lerinde Kilitlenen Toplam Değer (TVL), çoğu SundaeSwap’ta olmak üzere 100 milyon dolara ulaşmak üzere.

İlgili Haber:  ABD’li Yatırımcılar Cardano'da Bitcoin'den Daha Fazla Umut Görüyor

blank

Cardano’ya akıllı sözleşmelerin gelmesiyle, DeFi uygulamalarının ağdaki yük üzerinde bazı etkileri de oldu ve kapasite %90’ının üzerine çıktı. Bunun üzerine Cardano’nun arkasındaki ana geliştirici IOHK Vakfı, blok boyutunu yaklaşık %11 arttırarak 72 kB’den 80 kB’ye çıkarma yönünde teklif verdi. Ağ kapasitesindeki bu artış, Cardano’daki ilk kullanılabilir DeFi uygulaması olan MuesliSwap’ın piyasaya sürülmesiyle başladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar