10 Ağustos 2022, Çarşamba
28.6 C
İstanbul

Cardano (ADA) Fiyatında Büyük Rallinin Eli Kulağında mı?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Cardano için fiyat olmasa da diğer veriler yükseliş gösteriyor. ADA tokeninin kendi staking platformu hızlı bir şekilde popülerlik kazandı ve bununla birlikte Cardano Blockchain’i üzerindeki ilk merkezsiz borsa (DEX) uygulaması da test sürecine başladı.

Binance indirim kodu

Cardano ağında yaşanan gelişmeler birbiri ardında geldi. Birkaç gün önce Cardano, 20 milyonuncu işlemini gerçekleştirmesini kutlamıştı. Şimdi ise kripto para, yeni bir dönüm noktasına ulaştı. 5 Aralık tarihinde Cardano ağı, staking hesap sayısında 1 milyona ulaştı. Bununla birlikte ADA topluluğu da DeFi alanına gerçekleşecek sıçramaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

ADA’nın kurucusu Charles Hoskinson, Twitter üzerinden paylaştığı yazısında “Başardık” ifadesini kullandı. Bu yazının yazıldığı anlarda 3095 Cardano staking havuzunda toplamda 1.005.696 hesap bulunuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Toplam piyasa değeri olarak 47.5 milyar dolarlık bir çapa sahip olan Cardano, bununla birlikte dünyanın en büyük “Proof of Stake” Blockchain’leri arasında ikinci sırada yer alıyor. Söz konusu sıralamadı birinci sırada ise Solana bulunuyor. Proof of Stake mekanizması, Blockchain dünyasına getirdiği yeni konsensüs mekanizması ile birlikte Bitcoin gibi Proof of Work mekanizmasını kullanan kripto paralara göre çok daha az enerji harcayan bir alternatif oluşturuyor. PoS mekanizmasını kullanan kripto paraların Blockhain’leri, yeni bir blok oluşturulması için donanım ve enerji gerektiren madencilik işlemlerine gereksinim duymuyor. Bunun yerine kripto para kullanıcıları, stake ettikleri coinler sayesinde ödül olarak bir sonraki bloğun sahibi olma şansını kazanıyor.

ADA Rezervlerinin %72’si Staking Platformlarında Bulunuyor

Veri sağlayıcılarından elde edilen verilere göre, Cardano coinlerinin toplamda %72’si, bir tür staking döngüsüne bağlı şekilde işlem görüyor. Bu da yaklaşık olarak 34 milyar dolara tekabül ediyor. Peki Cardano staking işlemlerinin bu denli popüler olmasının nedeni ne?

İlgili Haber:  Cardano (ADA), Solana'yı (SOL) Geride Bıraktı! Peki Ama Neden?

Cardano, Eylül ayında akıllı sözleşmelerin Blockchain’i üzerinde çalışmasını sağlayarak büyük bir popülarite kazanmıştı. Blockchain üzerinde merkezsiz uygulamalar geliştirmenin mümkün kılınması ile birlikte ağın sahip olduğu, staking yapan yatırımcı sayısı da sürekli olarak artış göstermişti. Buna ek olarak Ethereum ağ üzerindeki işlem ücretlerinin son derece yüksek olması da Cardano’nun popülaritesine katkıda bulundu.

ADA’nın sunduğu özelliklerden birinin de yatırımcıların kendi cüzdanlarından rahat bir şekilde stake yapabiliyor olması dikkat çekiyor. Bu sayede staking işlemlerine koyulan varlıklar, hemen hemen her daim harcanmak üzere cüzdanlara geri çekilebiliyor. Bu da ADA ağını Ethereum’dan ayıran özellikler arasında yer alıyor. Çünkü Ethereum ağında yatırımcılar, sahip oldukları varlıkları Ethereum 2.0 piyasaya sürülene kadar kilitlemek zorunda kalıyor.

Analiste göre bütün bunlar, Cardano’nun gelişiminin izlenmesi gerektiği anlamına geliyor. Altcoinin fiyatı geçtiğimiz dönemde %30 değer kaybetmişti ancak ağın yakın zamanda gerçekleştireceği SundaeSwap girişimine verilecek tepki halen merakla bekleniyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar