29 Mayıs 2022, Pazar
25.5 C
İstanbul

Cardano (ADA) İçin Geri Sayım Başladı! Akıllı Sözleşmeler Eylül’de mi Hayata Geçecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, planına uygun bir şekilde davranacağa benziyor. ADA’nın heyecanla beklenen hard fork’u Alonzo en geç Eylül ayında piyasaya çıkacak. Ancak Polymarket üzerindeki bahis oranları bu ihtimali düşük görüyor.

Binance indirim kodu

Hoskinson Takvime Uyulacağı Konusunda İyimser

Kripto para ekosistemi için muhtemelen en büyük Hard Fork olma niteliği taşıyan Alonzo için yavaş yavaş geri sayım başlıyor. Çok sayıda erteleme ve bekleyişin ardından Cardano geliştircileri, yeni Alonzo güncellemesi için Eylül ayını kabataslak belirlemiş durumdalar. Güncelleme ile beraber Cardano ekosistemine akıllı sözleşme özelliği gelcek ve bununla birlikte ağ üzerinde merkeziyetsiz uygulamaların kullanımı mümkün kılınacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, kısa bir süre önce paylaştığı videolu açıklamasında yeni Alonzo güncellemesinin ve bununla birlikte akıllı sözleşmelerin ağa adapte edilmesinin önünde iki engel olduğunu söyledi. Bunlardan birini Hard Fork Birleştirici Olayı (Combinator Event) oluşturuyor. Bu olay ile birlikte protokoller sistemde bir aksama olmadan birleştirilecek: “Hard Fork Birleştirici Olayı yalnızca Alonzo’nun getirdiği yeniliklerin Node (düğüm) üzerine yüklenmesi için kullanılacak. Bu, Plutus kodunun sisteme yüklenmesiyle beraber işlemlerin yapılabilmesi için gereken onay sürecinin gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor.”

Bununla birlikte Cardano geliştiricileri Node için yeni bir altyapı da hazırlıyor. Hoskinson’a göre sistem mutlak başarı sağlayacak: “İlk bölüm Hard Fork için gerekli, kalan her şey ise yazılım.”

Mevcut ilerlemeler dikkate alındığında Hoskinson planlanan tarihte güncellemenin hayata geçeceğine dair iyimser bir tavır sergiliyor: “Entegrasyon işlemlerine şimdiden başladık. Yeni bir Node ve yeni bir cüzdan söz konusu olduğunda bu parçaların birbirine uyması için genellikle bir ila iki hafta gerekiyor. Bunun ardından Hard Fork işlemleri için geri sayımı başlatabiliriz.

İlgili Haber:  Cardano, Bugün Akıllı Sözleşmeleri Hayata Geçiriyor: Peki ADA Fiyatına Nasıl Etki Edecek?

Cardano için Akıllı Sözleşmeler Cüzdanı ile Uyumlu Çalışacak

Bununla paralel olacak şekilde, aynı zamanda Cardano’nun kurucularından biri olan EMURGO, ADA cüzdanı Yoroi ile merkeziyetsiz uygulamaları bağlayabilecek yeni bir dApp bağlayıcısını duyurdu. Yoroi ile merkeziyetsiz uygulamaları bağlayan bu güncelleme ile birlikte Cardano kullanıcıları bir web tarayıcısı eklentisiyle Cardano ağı üzerindeki merkeziyetsiz uygulamalara erişim sağlayabilecek: “Merkeziyetsiz uygulama bağlayıcısının aktif hale getirmesiyle birlikte kullanıcılar merkeziyetsiz uygulamaların izin verdiği tüm aktivitelerde yer alabilecek. Bunlara arasında token alım satımı, kaynaklara erişim ya da merkeziyetsiz uygulamalar tarafından sunulan diğer fonksiyonlar yer alıyor.

 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar