1 Ekim 2022, Cumartesi
20.6 C
İstanbul

Cardano (ADA) Son 1 Haftada %36 Arttı! Fiyat Artışının Sebebi Ne?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Cardano ağının tokeni ADA son bir haftadır fiyat noktasında ciddi artışlar kaydediyor. ADA fiyatı son bir hafta içinde %36 civarında artış gösterdi.

Binance indirim kodu

Geçen hafta 0.83 dolardan işlem gören ADA bu haberin girildiği esnada 1.13 dolardan işlem görüyordu. Gün içinde ise 1.19 dolara kadar çıktı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

ADA geçtiğimiz sene Eylül ayında 3.09 dolara çıkarak tarihindeki en yüksek seviyeyi görmüştü. Her ne kadar son bir haftada fiyat artışı yaşansa da, ADA ATH yaptığı zamandan bugüne %63 değer kaybetmiş durumda.

Cardano’daki işlem sayısı geçtiğimiz Şubat’ta rekor kırarak 30 milyona çıkmıştı.

ADA, ATH yaptığı zamandan bugüne %63 değer kaybetmiş durumda.
ADA, ATH yaptığı zamandan bugüne %63 değer kaybetmiş durumda.

Forbes’e konuşan bazı analistler ADA’nın son günlerdeki artışını ve nedenlerini değerlendirdi.

Kripto para borsası Bequant araştırma başkanı Martha Reyes, bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Cardano’nun son zamanlarda kaybettiği momentumu geri kazandığını, ancak YTD grafiğine (2022’nin başından bugüne) baktığımızda hâlâ fiyat anlamında aşağıda olduğunu belirtti.

ADA'nın YTD (2022'nin başından bugüne) grafiği.
ADA’nın YTD (2022’nin başından bugüne) grafiği.

Reyes ayrıca, Grayscale’in fonlarından birine ADA’yı dahil etmeyi planladığına dair yakın zamanda ortaya çıkan açıklamanın yanı sıra Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson tarafından yapılan iyimser açıklamaların da etkisi olduğunu belirtti.

Reyes, Solana ve benzeri zincirlerin bu sene Haziran ve Ekim aylarında yeni özellikleri kullanıma açtıkça ADA’ya benzer performanslar göstereceğini vurguladı.

Bir diğer kripto para analisti Armando Aguilar ise Forbes’e yaptığı açıklamada, ADA’nın PoS mekanizmasına dikkat çekti ve yatırımcıların Cardano ağında güvendiklerini ve varlıklarını kilitlediklerini belirtti.

Ne kadar çok ADA stake edilirse, Cardano blok zincirindeki güvenlik/işlem doğrulama seviyesi o kadar artar” dedi.

Yatırımcılar aynı zamanda ağa stake ettikleri ADA’lardan pasif olarak ~%3.75 faiz getirisi kazanabiliyor.

Grayscale’in yeni fonundaki en büyük bileşenin ADA tokeni olduğu ve bunun sonucunda “milyonlarca yeni sermayenin yeni Grayscale fonuna akabileceği” belirtildi.

İlgili Haber:  Dubai Fonu, Cardano ve Polkadot Almak İçin 750 Milyon Dolarlık Bitcoin Sattı

Aguilar ayrıca, geçtiğimiz günlerde ADA tokeni için staking hizmetleri sunmaya başlayan Coinbase’in dijital varlığa potansiyel olarak talebi artırdığından bahsetti.

İnternet ve teknoloji avukatı Andrew Rossow da ADA’nın fiyat artışını Coinbase’in ADA stake hizmetleri sunmasına bağladı.

Bu olumlu gelişmelere rağmen analistler, Cardano’nun rekabete ayak uydurmakta zorlandığı vurguluyor.

Cardano ağına yeni güncellemelerin gelmemesi durumunda rekabette geriye düşebileceği tahmin ediliyor.

İleriye dönük olarak, bu yaz gerçekleşmesi planlanan ve Cardano ağının işlem hacmini artırmayı hedefleyen Vasil hard fork’u da önem kazanıyor.

Analistler, Haziran’daki hard fork’tan sonra ağda daha fazla Dapp görmeyi umut ediyor. Bunun olmaması durumunda Cardano rekabet noktasında oldukça zorlanabilir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar