7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Cardano (ADA) Yeni Bir Rekor Kırdı ve 1.46 Dolar Üzerinde Stabil Hale Geldi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Cardano (ADA) kendisine ait olan tüm zamanların en yüksek rekorunu tazeledi ve yeni bir trende girdi. Peki ADA’nın bu yeni boğa koşusunun ardındaki neden ne?

Binance indirim kodu

Kripto para piyasalarında yeni bir yeşil dalga gerçekleşiyor. Kripto para piyasası lideri Bitcoin öncülüğünde altcoinler de rekor düzeylere doğru koşuyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

En iyi performans gösteren altcoinlerden biri de, Cardano Blockchain’inin kendi coini olan ADA olarak gösteriliyor. Daha bu haftanın başında, ADA uzun süredir yatay seyir izlediği ve 1.20 dolar direncini bir türlü kıramadığı döngüden çıkmıştı. Şimdi ise ADA’nın yükseliş trendi daha da yeşil hale geldi. 1.55 doları gören ADA kendine ait tüm zamanların en yüksek rekorunu tazelemiş oldu. Bu yazının yazıldığı anlarda 1.46 seviyelerinde dolaşan ADA son on iki ayda %4000’in üzerinde değer kazandı.

ADA’nın Bu Rallisinin Ardında Ne Yatıyor?

Diğer tüm altcoinlerdeki durum aslında ADA için de geçerli, Bitcoin’in fiyatı artınca, kural olarak Bitcoin’in alternatiflerinin de fiyatı artıyor. Bu korelasyon sayılarla da ifade edilebilir. Korelasyonun değeri 1 olduğunda kripto paraların iki tarafı da eşit bir şekilde pozitif yükselmiş oluyor. Bu sayı negatif bir değer altığında ise negatif bir korelasyondan bahsetmiş oluyoruz. Yani örneğin Bitcoin artarken altcoinler düştüğünde aradaki korelasyon negatif değerlere inmiş oluyor. Korelasyon 0 değerinde olduğunda ise Bitcoin ve altcoinler arasında herhangi bir bağlantı olmadığını, bu iki varlığın birbirinden bağımsız hareket ettiğini anlıyoruz.

Rakip Blockchain’ler olan Ethereum, Cardano ve Polkadot arasından, endüstrinin lideri olan ETH 0.78 değeriyle Bitcoin ile en çok korelasyon gösteren varlık olma özelliği taşıyor. Ayrıca Polkadot’un (DOT) da Bitcoin ile olan korelasyonu giderek artıyor. Güncel değer olarak DOT’un Bitcoin korelasyon seviyesi 0.65 değerlerinde geziyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatı Geri Çekilirken Hangi Altcoinler Yükselişe Geçti?

Bitcoin ile ADA arasındaki korelasyon ise 2020 yılının sonlarından beri düşüş eğilimi gösteriyor. Ancak ADA, Bitcoin’in de aynı günlerde kendisine ait rekoru kırmasıyla beraber, Bitcoin ile arasındaki korelasyon birden 0.2’den 0.36’ya fırladı.

Bitcoin, Coinbase’in rekor bir fiyatlama ile halka açılmasının öncesinde ve hemen ardından büyük bir ralli yaşamış ve kendine ait olan tüm zamanların en yüksek rekorunu kırmıştı. Şu sıralar ise Bitcoin 63.000 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Furkan
Furkan
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar