Cardano, geçen ay Proof of Stake tabanlı blok zincirine geçtikten sonra ödülleri dağıtmaya başladı.

Geçen ayın sonunda Cardano, merakla beklenen ana ağı Shelley‘i “network staking” özelliğiyle birlikte canlıya aldı.

Ödüllerin ilk günü olan 23 Ağustos’ta 7 milyon ADA (831 milyon $) dağıtıldı. IOHK, 28 Ağustos’ta, 12 milyon ADA’nın dağıtılacağını tahmin ediyor.

Cardano stake hesaplayıcısına göre, ödüller şu anda yıllık yaklaşık %5,1’lik bir getiri oranına sahip. Bu, Shelley’in piyasaya sürülmesinden önce öne sürülen %4,6 tahmininden daha yüksek.

IOHK’da Cardano ürün müdürü Aparna Jue; “işletme hissesi havuzlarına adeta atlayan ve güvenilir bir şekilde bloklar oluşturan topluluktan daha iyi bir dönüş bekleyemezdik.” şeklinde açıklamada bulundu.

Jue, halihazırda toplam 13.6 milyar ADA’ya sahip 40.221 adres olduğunu ekledi.

Proof-of-Stake blok zincirine geçiş, ağ doğrulayıcıları için bazı içsel faydalar, yani stake ödülleri ile birlikte gelir.

Pazar günkü ilk stake bildirisinden önce, ağ katılımcıları için stake teşvikleri olarak ayrılmış toplam 13.8 milyar ADA (yaklaşık 1,6 milyar $) havuzu vardı.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, ilk stake ödülünün verilmesiyle her şeyin plana göre gittiğinden emin olmak için Pazar gecesi Periscope’ta bir yayın açtı.

Hoskinson, “Herkesin beklediğini aldığından emin olmak istedim, eğer herhangi bir sorun yoksa stake hesaplayıcısı doğru çalışıyor demektir.” dedi.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Proof of Work ile Proof of Stake Arasındaki Fark

Bir Cevap Yazın