1 Temmuz 2022, Cuma
21.7 C
İstanbul

Cardano, Bugün Akıllı Sözleşmeleri Hayata Geçiriyor: Peki ADA Fiyatına Nasıl Etki Edecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Cardano’nun Alonzo yükseltmesi hâlâ eleştirilmeye devam ediyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Alonzo yükseltmesi bugün yayına giriyor.
  • Yükseltme, Cardano blok zincirine akıllı sözleşmeleri getirecek.
  • Alonzo test ağı bu ayın başlarında başlatılmış ve yoğun eleştiri almıştı.

Cardano ağı, bugün Alonzo yükseltmesini uygulamaya alacak ve akıllı sözleşmeleri başlatacak. Ancak yükseltmenin tasarımındaki bazı sorunlar nedeniyle, birkaç merkezi olmayan uygulama piyasaya sürülme tarihlerini erteledi. Alonzo yükseltmesi, Cardano kurucusu tarafından geliştirilen yalnızca “birkaç” akıllı sözleşme ile yayına girebilir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Alonzo Yükseltmesi Bugün Yayına Giriyor

Akıllı sözleşmeler, kendi kendilerini yürüten bilgisayar kodlarıdır; ve merkezi olmayan borsalar ve kredi uygulamaları gibi merkezi olmayan uygulamaların temelini oluşturur. Alonzo yükseltmesi ile birlikte Cardano blok zinciri, 2015’ten bu yana akıllı sözleşme pazarının tartışmasız lideri olan Ethereum ile mücadele içine girecek.

Alonzo yükseltmesinin heyecanı, bu ayın başlarında Cardano (ADA) fiyatının fırlamasının altında yatan temel etken oldu. Cardano geliştiricisi IOHK, 2 Eylül’de Alonzo test ağını başlattığında ADA fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.09 Dolara ulaştı. Ancak daha sonrasında yaygın olarak dile getirilmeye başlanan eleştiriler ile birlikte ADA 2.60 Dolar fiyatına kadar geriledi.

Minswap adını taşıyan çok havuzlu bir borsa (aynı zamanda ilk Cardano dApp’i), birden fazla işlemi aynı anda gerçekleştirmek isterken kendi kendini kapattı. Test ağında yaşanan bu sorun, Alonzo yükseltmesine dair eleştirilerin temel kaynağı oldu.

Cardano Hayranları Fiyat Artışı Bekliyor

Cardano hayranları, bu akşam başka bir fiyat rallisi yapmayı umuyor. Cardano kurucusu Charles Hoskinson ise Alonzo’nun “yeni bir Cardano Çağı” başlatacağını dile getiriyor.

2015’teki lansmanından bu yana Cardano’nun kamuoyundaki imajı, sıkı teknik araştırmalarına dayanıyordu. Protokole yapılan yükseltmeler, bir grup akademisyen tarafından hakemli bir şekilde gözden geçirilerek uygulamaya alındı.

İlgili Haber:  Yield Farming Yapanların Çoğunluğu Yatırım Yaptıkları Akıllı Sözleşmeleri Okumuyor

83 milyar Dolarlık piyasa değeri ile Cardano’nun yükselişi küçümsenecek bir şey değil. Ancak Cardano’nun bir “Ethereum katili” olabilmesi için birkaç ay daha Alonzo yükseltmesini ve akıllı sözleşme işlevselliğini deneyimlemesi gerekiyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar