9.4 C
İstanbul
9 Aralık 2021, Perşembe

Cardano, Bugün Akıllı Sözleşmeleri Hayata Geçiriyor: Peki ADA Fiyatına Nasıl Etki Edecek?

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 3 ay önce

blank

Cardano’nun Alonzo yükseltmesi hâlâ eleştirilmeye devam ediyor.

blank

Haberin Özeti

  • Alonzo yükseltmesi bugün yayına giriyor.
  • Yükseltme, Cardano blok zincirine akıllı sözleşmeleri getirecek.
  • Alonzo test ağı bu ayın başlarında başlatılmış ve yoğun eleştiri almıştı.

Cardano ağı, bugün Alonzo yükseltmesini uygulamaya alacak ve akıllı sözleşmeleri başlatacak. Ancak yükseltmenin tasarımındaki bazı sorunlar nedeniyle, birkaç merkezi olmayan uygulama piyasaya sürülme tarihlerini erteledi. Alonzo yükseltmesi, Cardano kurucusu tarafından geliştirilen yalnızca “birkaç” akıllı sözleşme ile yayına girebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Alonzo Yükseltmesi Bugün Yayına Giriyor

Akıllı sözleşmeler, kendi kendilerini yürüten bilgisayar kodlarıdır; ve merkezi olmayan borsalar ve kredi uygulamaları gibi merkezi olmayan uygulamaların temelini oluşturur. Alonzo yükseltmesi ile birlikte Cardano blok zinciri, 2015’ten bu yana akıllı sözleşme pazarının tartışmasız lideri olan Ethereum ile mücadele içine girecek.

Alonzo yükseltmesinin heyecanı, bu ayın başlarında Cardano (ADA) fiyatının fırlamasının altında yatan temel etken oldu. Cardano geliştiricisi IOHK, 2 Eylül’de Alonzo test ağını başlattığında ADA fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3.09 Dolara ulaştı. Ancak daha sonrasında yaygın olarak dile getirilmeye başlanan eleştiriler ile birlikte ADA 2.60 Dolar fiyatına kadar geriledi.

Minswap adını taşıyan çok havuzlu bir borsa (aynı zamanda ilk Cardano dApp’i), birden fazla işlemi aynı anda gerçekleştirmek isterken kendi kendini kapattı. Test ağında yaşanan bu sorun, Alonzo yükseltmesine dair eleştirilerin temel kaynağı oldu.

Cardano Hayranları Fiyat Artışı Bekliyor

Cardano hayranları, bu akşam başka bir fiyat rallisi yapmayı umuyor. Cardano kurucusu Charles Hoskinson ise Alonzo’nun “yeni bir Cardano Çağı” başlatacağını dile getiriyor.

2015’teki lansmanından bu yana Cardano’nun kamuoyundaki imajı, sıkı teknik araştırmalarına dayanıyordu. Protokole yapılan yükseltmeler, bir grup akademisyen tarafından hakemli bir şekilde gözden geçirilerek uygulamaya alındı.

İlgili Haber:  Analistler Bitcoin'in 100.000 Doları Geçeceğini ve Altcoinlerin Düşeceğini Öngörüyor

83 milyar Dolarlık piyasa değeri ile Cardano’nun yükselişi küçümsenecek bir şey değil. Ancak Cardano’nun bir “Ethereum katili” olabilmesi için birkaç ay daha Alonzo yükseltmesini ve akıllı sözleşme işlevselliğini deneyimlemesi gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend