1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

Cardano Geliştiricisi IOHK, Etiyopya Hükümeti ile Ortaklık Kurduğunu Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

IOHK ve Etiyopya hükümeti arasındaki ortaklık ile ülke çapındaki okullara blockchain tabanlı bir kimlik çözümü sunulacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Cardano geliştiricisi IOHK, Atala Prism’e dayalı ülke çapında bir kimlik sistemi oluşturmak için Etiyopya hükümeti ile ortaklık kurduğunu açıkladı.
  • Kasım ayından bu yana Etiyopya’nın Tigray bölgesi çeşitli çatışmalarla gündeme geldi.

Cardano geliştiricisi IOHK, Etiyopya hükümeti ile “dünyanın en büyük blockchain dağıtımını” (blockchain tabanlı bir ulusal kimlik sistemi) sağlamak için bir ortaklık kurduğunu açıkladı.

Binance indirim kodu

Cardano ve Blockchain

Bugün duyurulan anlaşma, Cardano tabanlı merkezi olmayan kimlik çözümü Atala Prism’in başlangıçta ülkenin okullarında kullanılması ile hizmete girecek. Hizmet, 3.500 okulda ve 5 milyon öğrencide eğitim performansının yakından takibi için kullanılacak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Cardano’nun kurucusu ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson daha öncesinde birtakım tarım faaliyetleri, ulaşım ve sağlık hizmetleri için dijital kimlik kullanımı planlarını açıklamıştı. Son olarak Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da, Güney Afrika, Kenya ve Nijerya gibi diğer Afrika ülkelerine hizmet verecek bir Cardano merkezinin kurulumun söz ediliyor.

Etiyopya’nın Blockchain Planları

IOHK, Cardano ve Atala Prism’i, nihayetinde Afrika’daki 1.7 milyar “bankasız” insan için sosyal ve finansal hizmetleri demokratikleştirecek ve oyunun kurallarını değiştirecek bir teknoloji olarak sunuyor. Etiyopya ekonomisi Afrika’daki en kapalı ekonomilerden biri olarak tanımlanırken, ülke ayrıca kıtadaki en kalabalık ikinci ülke olarak dikkat çekiyor. Ülkenin nüfusu 110 milyon civarındadır.

Plan, ülkenin Dijital Dönüşüm stratejisi olan Digital Ethiopia 2025’in bir aşaması olarak değerlendiriliyor. Dijital Dönüşüm stratejisi aynı zamanda, Etiyopya’nın planlanan ilk borsasının oluşturulmasını, tüm öğretmenlere ve öğrencilere tabletler sağlanmasını, ve akademik kayıtlara anında erişim için özel bir internet ağı yayınlama planlarını içeriyor.

İlgili Haber:  Filecoin, Merkezi Olmayan NFT Depolama Hizmetini Başlattı

Ancak program, ülkenin Tigray bölgesinde halihazırda devam eden çatışmaların ortasında gerçekleştirilecek. Geçen ay Birleşmiş Milletler, bölgede uluslararası hukuk anlamında “büyük ihlaller” yaşandığı yönünde bir açıklama yayınladı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar