5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Cardano Kurucusu Hoskinson Bitcoin’in En Büyük Problemini Açıkladı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin son 10 yıldır baskın kripto para piyasası olmayı sürdürüyor. Ancak Bitcoin popülerliğini ve piyasa baskınlığını sürdürse de özellikle son birkaç aydır BTC’nin gelişimi, şu anki durumu ve gelecekte gelebileceği konum hakkında tartışmalar yaşanıyor.

Binance indirim kodu

Bu sorular aslında yalnızca hız, ölçeklenebilirlik ve ekonomi konularında değil, yönetim konusunda da yenilikler getiren son kuşak kripto paraların piyasaya çıkmasıyla birlikte daha sorulur hale geldi.

Binance indirim kodu

Konuyla ilgili Cardano kurucusu Charles Hoskinson katıldığı podcast’te birtakım açıklamalarda bulundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

“Bitcoin (BTC)’nin Varlığını Sürdürmesinin Tek Nedeni Yapılan Yüklü Yatırımlar”

Cardano yaratıcısına göre kripto ekosisteminin en iyi projeleri ve kripto paraları ideal olarak kendi kendini geliştiren sistemlerden oluşmalı. Ancak Hoskinson’a göre Bitcoin bu konuda geri kalmaya başladı: “Bitcoin’in sorunu aslında çok yavaş olması, eskiden gördüğümüz programlama türleri kadar yavaş. Bitcoin’in halen varlığını sürdürmesi aslında BTC’ye yapılan yüklü miktarlardaki yatırımlar sebebiyle mümkün oluyor.

Yavaş işlem hızları, düşük programlanabilirlik kapasitesi ve yeni varlıklar piyasaya sürülmesinin mümkün olmamasıyla beraber Hoskinson’a göre Bitcoin acilen bir güncelleme istiyor. Bitcoin’in yeni gelişmelere adapte olmakta yavaş kaldığını düşünen tek kişi de Hoskinson değil. Piyasadaki diğer projelerin gidişatına bakıldığında Bitcoin’in geliştirilme sürecindeki yavaşlık daha da gözle görünür seviyelere yükseliyor.

Peki bu duruma çözüm ne? Hoskinson’a göre protokol düzeyinde birtakım değişiklikler ve PoW sistemine getirilebilecek iyileştirmeler Bitcoin’i çok daha rekabetçi bir sistem haline getirebilir.

“Mevcut Sistemi Değiştirmenin Hiçbir Yolu Yok”

Bu çözümün aksine, Cardano kurucusuna göre Bitcoin için şu anda olan gelişmeler ise çok daha farklı bir şekilde yaşanıyor. Bitcoin’in temel katmanına olması gereken güncellemeler yerine ikinci katta bulunan, oldukça kırılgan ve merkezileşmiş olan özellikler konusunda adımlar atılıyor: “Bence Bitcoin’in kendisi Bitcoin’in en büyük düşmanı. Ağ etkileri, marka adı ve düzenleyici onayı bulunuyor ancak mevcut sistem dezavantajlara sahip olsa bile bu sistemi değiştirmenin hiçbir yolu yok.

İlgili Haber:  Cardano (ADA) Kurucusu Charles Hoskinson 1 Yıl Önce Verdiği Sözleri Gerçekleştiremedi

Hoskinson, Bitcoin ile karşılaştırıldığında Ethereum için ise övgü dolu sözler sarf etti. Geçmiş dönemde Ethereum ve kurucusu Vitalik Buterin ile birtakım sorunlar yaşayan Hoskinson, buna rağmen Ethereum’un ve topluluğunun, Bitcoin’in sahip olduğu problemler konusunda sıkıntı çekmeyeceğini söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar