Cardano Kurucusu Hoskinson Bitcoin’in En Büyük Problemini Açıkladı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin son 10 yıldır baskın kripto para piyasası olmayı sürdürüyor. Ancak Bitcoin popülerliğini ve piyasa baskınlığını sürdürse de özellikle son birkaç aydır BTC’nin gelişimi, şu anki durumu ve gelecekte gelebileceği konum hakkında tartışmalar yaşanıyor.

blank

Bu sorular aslında yalnızca hız, ölçeklenebilirlik ve ekonomi konularında değil, yönetim konusunda da yenilikler getiren son kuşak kripto paraların piyasaya çıkmasıyla birlikte daha sorulur hale geldi.

blank

Konuyla ilgili Cardano kurucusu Charles Hoskinson katıldığı podcast’te birtakım açıklamalarda bulundu.

“Bitcoin (BTC)’nin Varlığını Sürdürmesinin Tek Nedeni Yapılan Yüklü Yatırımlar”

Cardano yaratıcısına göre kripto ekosisteminin en iyi projeleri ve kripto paraları ideal olarak kendi kendini geliştiren sistemlerden oluşmalı. Ancak Hoskinson’a göre Bitcoin bu konuda geri kalmaya başladı: “Bitcoin’in sorunu aslında çok yavaş olması, eskiden gördüğümüz programlama türleri kadar yavaş. Bitcoin’in halen varlığını sürdürmesi aslında BTC’ye yapılan yüklü miktarlardaki yatırımlar sebebiyle mümkün oluyor.

Yavaş işlem hızları, düşük programlanabilirlik kapasitesi ve yeni varlıklar piyasaya sürülmesinin mümkün olmamasıyla beraber Hoskinson’a göre Bitcoin acilen bir güncelleme istiyor. Bitcoin’in yeni gelişmelere adapte olmakta yavaş kaldığını düşünen tek kişi de Hoskinson değil. Piyasadaki diğer projelerin gidişatına bakıldığında Bitcoin’in geliştirilme sürecindeki yavaşlık daha da gözle görünür seviyelere yükseliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Peki bu duruma çözüm ne? Hoskinson’a göre protokol düzeyinde birtakım değişiklikler ve PoW sistemine getirilebilecek iyileştirmeler Bitcoin’i çok daha rekabetçi bir sistem haline getirebilir.

“Mevcut Sistemi Değiştirmenin Hiçbir Yolu Yok”

Bu çözümün aksine, Cardano kurucusuna göre Bitcoin için şu anda olan gelişmeler ise çok daha farklı bir şekilde yaşanıyor. Bitcoin’in temel katmanına olması gereken güncellemeler yerine ikinci katta bulunan, oldukça kırılgan ve merkezileşmiş olan özellikler konusunda adımlar atılıyor: “Bence Bitcoin’in kendisi Bitcoin’in en büyük düşmanı. Ağ etkileri, marka adı ve düzenleyici onayı bulunuyor ancak mevcut sistem dezavantajlara sahip olsa bile bu sistemi değiştirmenin hiçbir yolu yok.

Hoskinson, Bitcoin ile karşılaştırıldığında Ethereum için ise övgü dolu sözler sarf etti. Geçmiş dönemde Ethereum ve kurucusu Vitalik Buterin ile birtakım sorunlar yaşayan Hoskinson, buna rağmen Ethereum’un ve topluluğunun, Bitcoin’in sahip olduğu problemler konusunda sıkıntı çekmeyeceğini söyledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Kraken Analistleri: “Bu Seviye Tutulursa Bitcoin Bu Yılın Sonuna Kadar Yeni Bir Rekor Kırabilir”

Kripto para analizcilerine göre Bitcoin bir “şimdi ya da hiç” dönemi yaşıyor ve 40.000 dolara kadar taşıdığı rallisini sürdürebilirse...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend