7 Aralık 2022, Çarşamba
11.7 C
İstanbul

Cardano, Nisan Ayı Sonunda Akıllı Sözleşmeler İçin Test Ağı Başlatmayı Planlıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Alonzo test ağı, nihayet geliştiricilerin Cardano blok zincirinde kendi merkezi olmayan uygulamalarını konuşlandırmalarına izin verecek.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Cardano geliştiricileri, Nisan ayı sonunda akıllı sözleşme odaklı bir test ağı başlatmayı planlıyor.
  • Alonzo hard fork, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamaları Cardano’da dağıtmasına olanak tanıyacak.

Cardano (ADA) blok zincirine akıllı sözleşmeler getirecek olan Alonzo testnet, ağın geliştiricisi IOHK CEO’su Charles Hoskinson tarafından dün Cardano360 sanal konferansında açıklandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hoskinson, testnet’in Nisan sonunda veya Mayıs başında başlayacağını belirtti. CEO, “Şimdiye kadar ilk kez, halka açık olarak, insanlar akıllı sözleşmeler yazabilecek ve bunları Cardano’da kullanabilecek.” dedi.

Açıklanan piyasaya sürülme planına göre, Alonzo yükseltmesi bu baharda bir sert çatal şeklinde gerçekleşecek. Başlangıçta, akıllı sözleşmeler yalnızca test amaçlı olarak sunulacak ve ana ağın tam lansmanı Ağustos ayında yapılacak.

DeFi Pastasından Bir Dilim

Akıllı sözleşmelerin eklenmesi Cardano için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor; çünkü sonunda blockchain’i Ethereum için geçerli bir rakip haline getirecek. Geçen yazdan bu yana, Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi, tümü akıllı sözleşmelere dayanan çok çeşitli ademi merkeziyetçi uygulamalar (dapps) üzerine inşa edilerek patlama yaşadı.

Şimdi, aynı işlevsellik Cardano’ya da geliyor. Örnek olarak, blockchain geliştiricileri, Ethereum’un Uniswap gibi dapp’lerine karşı, kullanıcıların farklı tokenleri takas etmelerine olanak tanıyan bir Cardano-native dapp sunacak.

DeFi Pulse’a göre, DeFi’de kilitlenen toplam değer şu anda yaklaşık 40 milyar Dolara ulaştı. Bu arada, MakerDAO, Compound, Aave ve diğerleri gibi büyük platformların tümü Ethereum’un akıllı sözleşmelerine dayanıyor. Ve Alonzo’nun piyasaya sürülmesiyle Cardano, bu multi-milyar pazara yönelik de genişleyebilecek.

Mary Yükseltmesi Cardano İçin Önemli Bir Adım Oldu

Mart ayının başlarında, Cardano’nun Mary olarak adlandırılan bir önceki yükseltmesi, benzer şekilde, kullanıcılara özel tokenler oluşturma olanağı sunarak blok zincirini Ethereum’a çok daha yaklaştırdı. Bu, Cardano’yu potansiyel olarak birçok farklı kripto parayı destekleyebilen çok varlıklı bir ağa dönüştürdü.

İlgili Haber:  Bitcoin Madenciliği Hash Oranı, Çin'den Gelen Yasaklar Öncesi Seviyelerine Geri Döndü!

Ethereum’un aksine Cardano, token işlemleri için akıllı sözleşmelere güvenmiyor. Bu, Ethereum’da hızla yükselmeye devam eden transfer ücretlerinin Cardano’da çok daha düşük olabileceği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar