Cardano, Nisan Ayı Sonunda Akıllı Sözleşmeler İçin Test Ağı Başlatmayı Planlıyor

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

Alonzo test ağı, nihayet geliştiricilerin Cardano blok zincirinde kendi merkezi olmayan uygulamalarını konuşlandırmalarına izin verecek.

blank

Haberin Özeti

  • Cardano geliştiricileri, Nisan ayı sonunda akıllı sözleşme odaklı bir test ağı başlatmayı planlıyor.
  • Alonzo hard fork, kullanıcıların merkezi olmayan uygulamaları Cardano’da dağıtmasına olanak tanıyacak.

Cardano (ADA) blok zincirine akıllı sözleşmeler getirecek olan Alonzo testnet, ağın geliştiricisi IOHK CEO’su Charles Hoskinson tarafından dün Cardano360 sanal konferansında açıklandı.

Hoskinson, testnet’in Nisan sonunda veya Mayıs başında başlayacağını belirtti. CEO, “Şimdiye kadar ilk kez, halka açık olarak, insanlar akıllı sözleşmeler yazabilecek ve bunları Cardano’da kullanabilecek.” dedi.

Açıklanan piyasaya sürülme planına göre, Alonzo yükseltmesi bu baharda bir sert çatal şeklinde gerçekleşecek. Başlangıçta, akıllı sözleşmeler yalnızca test amaçlı olarak sunulacak ve ana ağın tam lansmanı Ağustos ayında yapılacak.

DeFi Pastasından Bir Dilim

Akıllı sözleşmelerin eklenmesi Cardano için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor; çünkü sonunda blockchain’i Ethereum için geçerli bir rakip haline getirecek. Geçen yazdan bu yana, Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi, tümü akıllı sözleşmelere dayanan çok çeşitli ademi merkeziyetçi uygulamalar (dapps) üzerine inşa edilerek patlama yaşadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Şimdi, aynı işlevsellik Cardano’ya da geliyor. Örnek olarak, blockchain geliştiricileri, Ethereum’un Uniswap gibi dapp’lerine karşı, kullanıcıların farklı tokenleri takas etmelerine olanak tanıyan bir Cardano-native dapp sunacak.

DeFi Pulse’a göre, DeFi’de kilitlenen toplam değer şu anda yaklaşık 40 milyar Dolara ulaştı. Bu arada, MakerDAO, Compound, Aave ve diğerleri gibi büyük platformların tümü Ethereum’un akıllı sözleşmelerine dayanıyor. Ve Alonzo’nun piyasaya sürülmesiyle Cardano, bu multi-milyar pazara yönelik de genişleyebilecek.

Mary Yükseltmesi Cardano İçin Önemli Bir Adım Oldu

Mart ayının başlarında, Cardano’nun Mary olarak adlandırılan bir önceki yükseltmesi, benzer şekilde, kullanıcılara özel tokenler oluşturma olanağı sunarak blok zincirini Ethereum’a çok daha yaklaştırdı. Bu, Cardano’yu potansiyel olarak birçok farklı kripto parayı destekleyebilen çok varlıklı bir ağa dönüştürdü.

Ethereum’un aksine Cardano, token işlemleri için akıllı sözleşmelere güvenmiyor. Bu, Ethereum’da hızla yükselmeye devam eden transfer ücretlerinin Cardano’da çok daha düşük olabileceği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend